ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Mielczarski: COP25. "To już jest koniec, nie ma już nic. Jesteśmy wolni, możemy iść1".
16.12.2019r. 19:19

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Tak. Już możemy iść. Tylko dokąd? Kończący się spektakularną klęską Szczyt Klimatyczny w Madrycie stwarza zupełnie nowe problemy, na które zarówno społeczeństwa, jak i ich przywódcy nie są przygotowani. Stworzyliśmy klimatycznego dżinna, wypuściliśmy go z butelki i stracono nad nim kontrolę, której nie odzyska się dalszymi dotacjami na "ekologiczne" organizacje.

Świat, przynajmniej nasz europejski świat, ogarnęła Zielona Rewolucja. Są na to fundusze, bo na każdej rewolucji można zarobić. Jednak rewolucja ma swoje prawa: likwiduje demokrację, a swoje rządy wprowadza siłą. Grupy liderów rewolucji dyktują społeczeństwu co ma robić: zlikwidować elektrownie węglowe i gazowe, płacić coraz większe dotacje na odnawialne źródła energii, na elektryczne samochody czy panele fotowoltaiczne. Zielona Rewolucja chce zmienić świat. Czerwona Rewolucja też tak chciała. Zmieniano biegi rzek i nawadniano pustynie. Czerwona Rewolucja upadła pod własnym ciężarem, ale ofiary są do dziś - miliony biednych ludzi żyjących w państwach byłego socjalizmu.

Zielona Rewolucja zaczyna upadać, ale jakie będą po niej straty? Miliony ludzi uwierzyło w Zieloną Rewolucję, bo chciało dobrze. Propagowali nierealną ingerencję w prawa fizyki, tak jak bezinteresowni głupcy2 propagowali socjalizm. Co z nimi zrobić? Wymyśleć im inną ideologię czy nową pseudo-religię. W Madrycie oskarżano przywódców państw, które nie chciały składać deklaracji redukcji emisji CO2, jako "mute majority3". Zaczęto nawet nawoływać do rozstrzelania światowych przywódców (world leaders should be put against the wall). Na szczęście okazało się, że to tylko słaba znajomość angielskiego powodowana zbyt częstym chodzeniem na strajki, a znacznie rzadszym uczęszczaniem do szkoły, za co zresztą autorka tych słów Greta Thunberg później przepraszała.

Jest poważny problem. Co zrobić z olbrzymim ruchem, głównie młodych ludzi, którym zaczyna znikać obiekt kultu? Łatwo jest przyjąć proste hasła o globalnym ociepleniu i wymachiwać "kijem hokejowym", jako główną metodą analizy temperatur. Znacznie trudniej jest wrócić ze strajku do szkoły i zacząć uczyć się np. o cyklach Milankovicia, z których można dowiedzieć się, a jest to wiedza poparta przez dowody geologiczne4, że tylko w ciągu ostatniego miliona lat na ziemiach polskich były cztery zlodowacenie i cztery okresy wysokich temperatur.

Ziemia sobie sama poradzi. I z ociepleniem. I ze zlodowaceniem. My sami ze sobą już niekoniecznie.

Grafika: Robert A. Rohde.

Przypisy:

1Elektryczne Gitary; piosenka; "To już jest koniec"; tekst i muzyka Jakub Sienkiewicz.
2Przywódca komunistycznej rewolucji W. Lenin zwykł mawiać: "każda rewolucja zwycięży, jeżeli będę ją wspierać płatni agenci i bezinteresowni głupcy"
3 "nute majority" - większość, która zdecydowała się milczeć.
4 J. D. Hays, J. Imbrie, N. J. Shackleton, "Variation in the Earth's Orbit. Pace maker of the Ice Ages", Science, 1976,
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 22 )

KOMENTARZE ( 22 )


Autor: PiotrZ 17.12.2019r. 09:11
Pewnie, że ziemia sobie poradzi. No pierwszy raz napisałeś coś sensownego. Nie raz tak było. Chyba tylko pozostaje współczuć moim wnukom.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 17.12.2019r. 09:14
Huston. Huston. Mamy problem. Jak zapędzić te "ekologiczne " towarzystwo do szkół czy to jakiejś pożytecznej roboty.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 17.12.2019r. 10:42
TAK
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: gesia 17.12.2019r. 10:47
W czasie tych milionów lat nie było cywilizacji i zupełnie nie było oczywistym, że ona powstanie i nie jest oczywistym, że przetrwa. Fajny wywód, ale cienki. Przyroda sobie poradzi z dwutlenkiem węgla i ze wszystkim co jej zaserwuje cywilizacja. Miliny lat trwało wycofywanie dwutlenku węgla z atmosfery i deponowanie go w paliwach kopalnych. Jego uwolnienie trwa dwieście - trzysta lat. Dynamika tych procesów - cywilizacyjnych nijak ma się do dynamiki procesów naprawczych w przyrodzie i tempa przystosowania ludzi do życia w zmienionym środowisku. Tempo odchodzenia od emisyjnej energetyki jest jeszcze szybsze niż jej budowa. Różnica dynamiki procesów biologicznych - przyrodniczych a dynamiką procesów cywilizacyjnych a dzisiaj przemysłowych jest zupełnie inna choć wynika z tej samej fizyki i chemii. Technologia czyni różnicę. Rozwiązaniem dla 7 mld osobników homo jest chyba technologia. Pozostawienie sprawy przyrodzie obetnie tą cyfrę do paru milionów w krótkim czasie a dynamika tych zmian będzie zbliżona do dynamiki industrializacji. Pozostawienie spraw swojemu biegowi, zawierzenie sile wyższej raczej w niczym nie pomoże miliardom ludzi. Siła wyższa to mechanizmy przyrodnicze, które doprowadziły do wyewoluowania inteligencji i w efekcie technologii. Czy ta ścieżka ewolucji jest trafna z ludzkiego punktu widzenia czy nie, nie jest istotnym, bo nie mamy żadnego innego narzędzia poza technologią i inteligencją, żeby się zmierzyć z problemem. Ekoreligia czy też zdrowy rozsądek (obojętne) każe myśleć, że pozostawienie spraw swojemu biegowi czyli przyrodzie nie wystarcza. Z pewnością (?) gatunek zwany ludźmi ma szanse przetrwania, ale może w wersji zachowanej wśród Czukczów lub oryginalnych mieszkańców Australii. Cóż? też tak może być. Wszyscy jesteśmy ludźmi. Komunizm nie ma tu nic do rzeczy. Komunizm to była forsowna industrializacja - kontynuacja tego co robił kapitalizm liberalny (który dawał szansę na zmianę zachowań bez katastrofy i nadal daje) ale bez szansy na powstrzymanie lub korekty raz obranego kierunku działania. Zielona rewolucja dla większości rozsądnych ludzi jest głównie rewolucją technologiczną i stąd jest wspierana przez kapitał, bo otwiera nowe możliwości zarabiania. Rewolucja czy też wezwania do niej w liberalnej gospodarce zamienia się na ogół w dobrze prosperujący biznes i to można obserwować. Nasze krajowe głosiki, że to bez sensu, niczego nie zmienią - zbyt mała waga ekonomiczna i polityczna tych głosików, a i okazja żeby jeszcze nam dokopać. Można się włączyć w taką "rewolucję" i zarabiać, albo stać z bolku i kontestować. Najlepszą strategią przetrwania jest gromadzenie bonusów tu i teraz w obszarze gdzie te bonusy można pozyskiwać - budowanie potencjału. Kontestowanie na ogół kończy się przegraną. Skoro świat i otoczenie chce grac w zielone, to grajmy i bądźmy najlepsi. Co z tego wyjdzie to się okaże, ale technologicznie i w efekcie gospodarczo będziemy w lepszej pozycji.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sidorowski 17.12.2019r. 11:13
Niestety w sprawie klimatu Pan Prof. nie ma racji, problem sygnalizowany przez w zasadzie wszystkich naukowców zajmujących się klimatem polega na zaburzeniu tych naturalnych cyklów - choć co2 jest tu tylko spustem, który uruchomił naturalne procesy - zakwaszanie oceanów i rozmarzanie zmarzliny, których raczej na pewno nie da się zatrzymać - i tu racja.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 17.12.2019r. 12:24
A co to są naturalne procesy. Kiedy na Ziemi były dinozaury, to było naturalnie czy nienaturalnie. A jak był lodowiec to było naturalnie, a kiedy zniknął to zrobiło się nienaturalnie?
Zresztą artykuł nie jest o zmianach klimatu, tylko o procesach społecznych i ewentualnych konsekwencjach tych procesów jak ograniczenie demokracji z czym mamy już do czynienia.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 17.12.2019r. 12:19
Bardzo dobry wywód. Gdybyś jeszcze przetłumaczyła na chiński, to może ich jakoś wzruszy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 18.12.2019r. 07:57
Już widocznie przetłumaczone i wdrażają. Właśnie serwis CIRE podał, że Chińczycy zaczęli realizować ogromny projekt OZE: 10 GW fotowoltaiki, 5 GW wiatru, 1 GW słońca skoncentrowanego.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Socyal 18.12.2019r. 18:18
Według Global Coal Exit List (GCEL), którą prowadzi niemiecka organizacja ochrony środowiska Urgewald wraz z innymi grupami Chiny zamierzają wybudować 226,2 GW w węglu, czyli więcej, niż wynosi moc wszystkich elektrowni węglowych pracujących w całej UE.
Wiadomość z CIRE z września tego roku.
PS
Jeśli nie wiesz po co Chińczycy budują energię odnawialną to poczekaj jak UE wprowadzi ślad węglowy w produktach. Będzie dużo śmiechu. Komisarze będą w szoku. Wtedy PESELku wspomnij "jasnowidza" zwanego Socyal.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sarkazm 18.12.2019r. 15:44
Komunizm w wersji kampuczańskiej. Ludność z miast na rozkaz ideologów wysiedlono na obszary wiejskie (dezindustrializacja), jednocześnie zakazując korzystania ze zdobyczy cywilizacyjnych. Przy okazji wymordowano jedną czwartą społeczeństwa.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 17.12.2019r. 10:54
Konsekwencje Zielonej Rewolucji mogą być większe niż tej Czerwonej. Na wiosnę 1917 roku, Niemcy przewieźli przez swoje terytorium ze Szwajcarii grupę rewolucjonistów z Leninem na czele aby mogli dostać się do Rosji i tam siać trochę zamętu. Ale na tym nie skończyło się w niecałe 30 lat później czerwone czołgi wjechały na ulice Berlina. Cała nadzieja w USA, Rosji, Chinach i Indiach, bo Europa dąży do samozagłady.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: gesia 17.12.2019r. 11:03
Nam nikogo nie trzeba podsyłać, mamy idiotów własnego chowu i oni na pewno nie zrobią rewolucji tylko zawierzą sile wyższej swoją głupotę i będą czekać na kasę.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: dwk 17.12.2019r. 13:04
brawo Gosiu, masz rację, choć nie jest to optymistyczne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ekonomista 17.12.2019r. 13:46
Tu nie chodzi tylko o wiarę ale i dobre zarobki. Dokąd pójdą do pracy Ci ekolodzy którzy nic nie umieją z wyjątkiem powtarzania haseł. I kto im zafunduje bezpłatną wycieczkę na dwa tygodnie do Madrytu.Raz zdobytych przywilejów trudno będzie odebrać. Co zrobić z tymi Konsomolcami globalnego ocieplenia.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Lol 23.12.2019r. 11:48
Piszesz to z własnego doświadczenia? Który bez Barbórkę, czernastek i etosu gierkowskiego nie potrafiłby sprzedawać pietruszki w warzywniaku?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: daleki mazowszanin 17.12.2019r. 15:42
Przykre:profesor od optymalizacji systemów e-e filozofuje o czerwonej książeczce a to zielonej a słowa konstruktywnego nie powie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 17.12.2019r. 16:34
Tak masz rację mazowszaninie. Murarze do cegieł, pisarze do piór, a profesorzy do laboratorium, bo prawdę powie nam tylko partia czyli Panel Klimatyczny. Zresztą autor dużo ryzykuje, bo jak przyjdą ci bezrobotni hunwejbini z zielonymi książeczkami, to naukowcy piersi będę zesłani na roboty na wieś. Historia lubi się powtarzać.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 18.12.2019r. 09:49
Uśmiechnąłem się gdy przeczytałem tytuł artykułu w zestawieniu z treścią piosenki, do której się odnosi. Piosenka porównuje pracę naukowca, robaczka i w innych zajęciach, ich dylematy, i rozterki a na koniec drugiej zwrotki podsumowuje wszystko. Życiowa treść, proponuję poszukać w necie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 18.12.2019r. 10:48
Mnie też nasunęła się analogia z IPCC pracowicie maniupulującą danymi i publikującą co roku coraz bardziej "podkręcone" raporty i grupach bezinsterstownych głupców, którzy próbują nadażyć, a "lodówka wciąż ziębi, kuchenka wciąż parzy" i po co? Madryt nic nie zmienił. Możemy iść.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 18.12.2019r. 11:51
Gdzie można znaleźć, gdzie znajdujesz prawdziwe raporty na podstawie których można stwierdzić, że raporty oficjalnie publikowane są "podkręcone"? Chyba nie zaprzeczysz, że ocieplenie klimatu jest faktem (zwłaszcza dzisiaj widoczne +14C). Cywilizacja nie ma na to wpływu? Planeta sama da sobie radę? To może też oczyszczalnie nie są potrzebne bo rzeki same się oczyszczą, i ogrzewanie domów jest niepotrzebne bo ludzie i tak przeżyją tak jak od 10000 lat. No i co tam smog, ludzie przez wieki żyli w zadymionych jaskiniach, szałasach i kurnych chatach. Przeciwnicy dbania o sprawy klimatu i środowiska maja o nie nie dbać tylko iśc do pracy, najlepiej w kopalni na dole. Byłeś na dole w kopalni, na przodku?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 18.12.2019r. 13:15
Polecam publikacje Emaili członków IPCC przez WikiLiks, gdzie pokazywano jak manipuluje się danymi. Jedna w miarę uznawana (też wszystkiego nie wyjaśnia, np. małego zlodowacenia w XVI w.) to teoria Milankovica. Kijem hokejowym moża pograć na lodzie, ale do wyjaśnienia skomplikowanych zdarzeń mało przydatny. No chyba, że ktoś potrzebuje prostego myślenia. Byłem na dole i przodku w kopalni, ale też na zapleczu Biedronki. Z tych dwojga wybieram to pierwsze.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cytaty 18.12.2019r. 14:50
"Kończący się spektakularną klęską"
czyja klęska, czyje zwycięstwo?
nie sposób odczytać
jakie by nie były wybory to będą zwycięskie

czyżby na giełdach teraz grano na spadki?

Chindie tę wojnę wygrały
co zrobią z bezużytecznymi europejczykami?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 22 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE