ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Mielczarski: COP25. "To już jest koniec, nie ma już nic. Jesteśmy wolni, możemy iść1".
16.12.2019r. 19:19

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Tak. Już możemy iść. Tylko dokąd? Kończący się spektakularną klęską Szczyt Klimatyczny w Madrycie stwarza zupełnie nowe problemy, na które zarówno społeczeństwa, jak i ich przywódcy nie są przygotowani. Stworzyliśmy klimatycznego dżinna, wypuściliśmy go z butelki i stracono nad nim kontrolę, której nie odzyska się dalszymi dotacjami na "ekologiczne" organizacje.

Świat, przynajmniej nasz europejski świat, ogarnęła Zielona Rewolucja. Są na to fundusze, bo na każdej rewolucji można zarobić. Jednak rewolucja ma swoje prawa: likwiduje demokrację, a swoje rządy wprowadza siłą. Grupy liderów rewolucji dyktują społeczeństwu co ma robić: zlikwidować elektrownie węglowe i gazowe, płacić coraz większe dotacje na odnawialne źródła energii, na elektryczne samochody czy panele fotowoltaiczne. Zielona Rewolucja chce zmienić świat. Czerwona Rewolucja też tak chciała. Zmieniano biegi rzek i nawadniano pustynie. Czerwona Rewolucja upadła pod własnym ciężarem, ale ofiary są do dziś - miliony biednych ludzi żyjących w państwach byłego socjalizmu.

Zielona Rewolucja zaczyna upadać, ale jakie będą po niej straty? Miliony ludzi uwierzyło w Zieloną Rewolucję, bo chciało dobrze. Propagowali nierealną ingerencję w prawa fizyki, tak jak bezinteresowni głupcy2 propagowali socjalizm. Co z nimi zrobić? Wymyśleć im inną ideologię czy nową pseudo-religię. W Madrycie oskarżano przywódców państw, które nie chciały składać deklaracji redukcji emisji CO2, jako "mute majority3". Zaczęto nawet nawoływać do rozstrzelania światowych przywódców (world leaders should be put against the wall). Na szczęście okazało się, że to tylko słaba znajomość angielskiego powodowana zbyt częstym chodzeniem na strajki, a znacznie rzadszym uczęszczaniem do szkoły, za co zresztą autorka tych słów Greta Thunberg później przepraszała.

Jest poważny problem. Co zrobić z olbrzymim ruchem, głównie młodych ludzi, którym zaczyna znikać obiekt kultu? Łatwo jest przyjąć proste hasła o globalnym ociepleniu i wymachiwać "kijem hokejowym", jako główną metodą analizy temperatur. Znacznie trudniej jest wrócić ze strajku do szkoły i zacząć uczyć się np. o cyklach Milankovicia, z których można dowiedzieć się, a jest to wiedza poparta przez dowody geologiczne4, że tylko w ciągu ostatniego miliona lat na ziemiach polskich były cztery zlodowacenie i cztery okresy wysokich temperatur.

Ziemia sobie sama poradzi. I z ociepleniem. I ze zlodowaceniem. My sami ze sobą już niekoniecznie.

Grafika: Robert A. Rohde.

Przypisy:

1Elektryczne Gitary; piosenka; "To już jest koniec"; tekst i muzyka Jakub Sienkiewicz.
2Przywódca komunistycznej rewolucji W. Lenin zwykł mawiać: "każda rewolucja zwycięży, jeżeli będę ją wspierać płatni agenci i bezinteresowni głupcy"
3 "nute majority" - większość, która zdecydowała się milczeć.
4 J. D. Hays, J. Imbrie, N. J. Shackleton, "Variation in the Earth's Orbit. Pace maker of the Ice Ages", Science, 1976,
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 22 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: dwk 17.12.2019r. 13:04
brawo Gosiu, masz rację, choć nie jest to optymistyczne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE