ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Hybrydowa energetyka wodorowa
18.12.2019r. 05:29

prof. dr hab. inż. Tadeusz Chmielniak, Instytut Maszyn i Urządzeń Energetycznych, Politechnika Śląska ("Nowa Energia" - 5-6/2019)
Energetyka wodorowa ma duży potencjał dla unowocześnienia obecnych i przyszłych struktur wytwarzania energii elektrycznej, ciepła i technologii przemysłowych. Decyduje o tym głównie możliwość wykorzystania w technologiach wytwarzania wodoru energii źródeł odnawialnych, wiele sprawdzonych sposobów magazynowania energii w wodorze, a także możliwość bez emisyjnego wykorzystania wodoru w różnych instalacjach energetycznych i przemysłowych oraz w transporcie. Konieczne są jednak dalsze przedsięwzięcia mające na celu doskonalenie elektrolizerów i innych metod wytwarzania wodoru.

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: zgryźliwy 18.12.2019r. 15:19
Sprawność elektrolizy 80 %, sprawność ogniwa 60 %, sprawność procesu prąd-wodór-prąd 48 %. Prąd skierowany do sieci natychmiast wypiera z niej węgiel. Prąd skierowany do procesu prąd-wodór-prąd podlega stracie na sprawności w wielokrotnej konwersji. 52 % zielonej energii pójdzie na straty na ogrzewanie ojczystej planety i o tyle więcej trzeba zbudować wiatraków wraz z niezbędną krotnością mocy zainstalowanej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xyz 18.12.2019r. 16:13
Jeśli P2G pozwoli zbilansować zmienność generacji wiatrowej a następnie zagwarantować ciągłość dostaw energii elektrycznej to w jakim celu potrzebne byłoby "wraz z krotnością mocy zainstalowanej". Przy malejących cenach energii z generacji wiatrowej koszt (nawet z P2G) może być niższy / potrzebna symulacja. Co więcej 52% energii pójdzie na straty wyłącznie wtedy jeśli proces będzie ciągle na zasadzie P2G2P... ale przecież większość "wiatru" pójdzie w sieć. Tylko przewymiarowanie tj. max(wiatr - zapotrzebowanie, 0) [1] będzie do P2G. Chyba, że gdzieś Pana nie zrozumiałem.

[1] / zapotrzebowanie teoretycznie jako calkowite bo przeciez beda tez inne zrodla (sterowalne badz nie) w systemie. Uproszczenie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryz 19.12.2019r. 05:50
Oczywiście, w stratnym procesie magazynowania zostanie stracona tylko nadwyżka skierowana do tego procesu, ale przecież to akademicka dyskusja, bo przecież to o tym jest ten artykuł. To, co zostanie skierowane na proces strat zostanie w tym procesie stracone i o tyle trzeba zwiększyć produkcję wiatraków. Wsp. wykorzystania mocy zainstalowanej wiatraków wynosi 27 %, Słońca 11 %, więc chyba oczywiste, że każde zwiększenie mocy średniej wymaga odpowiedniej krotności mocy zainstalowanej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xyz 19.12.2019r. 17:26
Czy sa jakies bezstratne procesy magazynowania? ;)

Oczywiscie, ze akademicka.

Jaki jest sens mowienia o mocy w wypadku generacji wiatrowej i slonecznej? Statystyki. Teoretyczna moc przylaczeniowa sieci.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ttt 19.12.2019r. 13:23
I dlatego NIE lubie czytac takich opracowan:
a. o co tu chodzi to nie wiem nie ma zadnych +/- "kogeneracji" (np odzysk ciepla w WC, wykorzystanie wodoru)
b. wzor/zwiazek/definicja ma wyjasnic prosta rzecz ale jego "zmienne" sa maxymalnie skomplikowane..... nie mozna X. Y Z
c moze jakies wyliczenie liczbowe (a nawet wykres..) moc ogniwa / gazowego
d. no i raczej kazde ogniwo wodorowe lubi prace rownomierna.. wiec kazde wieksze /mniejsze zapotrzebowanie musi dorobic turbine gazowa.......
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kreatywny innowator 13.01.2020r. 11:49
przyszłość wodorowa to
H + H -> D + energia
D + D -> He + energia
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE