ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wyłoniono zwycięzców Energy HackOn "Optymalizacja produkcji ciepła i energii elektrycznej"
18.12.2019r. 08:18

W sobotę, 14 grudnia, wyłoniono zwycięzców pierwszego hackathonu zorganizowanego przez PGE Energia Ciepła oraz PGE Nowa Energia. W Energy HackOn "Optymalizacja produkcji ciepła i energii elektrycznej" wzięło udział 22 uczestników z 8 zespołów studentów i absolwentów uczelni technicznych z całej Polski. Najlepsze dwa zespoły wróciły do Warszawy i Poznania z nagrodami o łącznej wysokości 18 tys. zł.

Drużyny, które podjęły wyzwanie, w ciągu 20 godzin programowania musiały znaleźć odpowiedzi na to, które źródła służące do produkcji ciepła i energii elektrycznej w procesie wysokosprawnej kogeneracji powinny zostać wykorzystane i jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby produkcja ciepła była efektywna. Następnym zadaniem było opracowanie algorytmu optymalizującego produkcję ciepła i energii elektrycznej w elektrociepłowni.

Zwycięzcą Energy HackOn "Optymalizacja produkcji ciepła i energii elektrycznej" został 3-osobowy zespół z Koła Naukowego Energetyków Politechniki Warszawskiej, drugie miejsce zajął zespół studentów z Politechniki Poznańskiej, Politechniki Warszawskiej oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Tegoroczny hackathon został zorganizowany z myślą nie tylko o informatykach. Zespół z Politechniki Warszawskiej podkreślił, że kluczem do zwycięstwa było dopasowanie umiejętności z zakresu informatyki, optymalizacji danych i energetyki: jeden członek zespołu przekładał tok myślenia pozostałych członków zespołu na kod, a w momencie występowania błędów - pozostali interpretowali je i znajdowali przyczyny, dzięki kompetencjom w zakresie energetyki.

- Najciekawsza w tym wyzwaniu była jego złożoność. To było coś więcej, niż tylko zadanie optymalizacyjne, to była możliwość wejścia na chwilę w rolę zespołu R&D - powiedział jeden z członków zwycięskiego zespołu.

- Idea hackathonu już na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń, organizowanych przez PGE Nowa Energia przy współpracy z liniami biznesowymi w ramach Grupy PGE. Energetyka przechodzi transformację i musimy być na to przygotowani. Tego typu wydarzenia dużo uczą zarówno nas, osoby biznesowo związane z branżą energetyczną, jaki i młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z energetyką. Dziękuję serdecznie wszystkim uczestnikom za podjęcie wyzwania, gratuluję zwycięzcom i zespołom, które osiągnęły satysfakcjonujące wyniki prac. Mam nadzieję, że również po tej edycji hackathonu pojawią się osoby, które podejmą się wraz z Grupą PGE realizacji zadań związanych z transformacją energetyczną - powiedział Tomasz Marzęda, wiceprezes zarządu PGE Nowa Energia.

- PGE Energia Ciepła po raz pierwszy zaangażowała się w organizację hackathonu. To wydarzenie przyniosło rezultaty, które trudno byłoby osiągnąć w innych warunkach. Świat programistów i energetyków, którzy znajdują się na progu swojej kariery zawodowej spotkał się z doświadczeniem naszych specjalistów z R&D - i oba zyskały nowe spojrzenie na ciepłownictwo - powiedział Piotr Szarek, członek zarządu PGE Energia Ciepła.
- Zadanie przygotowane merytorycznie przez zespół PGE Energia Ciepła było dobrze dopasowane do zaawansowanego poziomu uczestników wydarzenia. Zespoły w sposób kreatywny i różnorodny radziły sobie z wyzwaniem; a jedna z drużyn przedstawiła bardzo interesujące rozwiązanie. Mamy nadzieję, że współpraca z zespołami będzie kontynuowana także przy innych projektach - zaznaczył Tomasz Janda, dyrektor Departamentu Badań i Rozwoju PGE Energia Ciepła.

- W Akceleratorze PGE realizujemy przedsięwzięcia, których celem jest zaktywizowanie współpracy pomiędzy liniami biznesowymi w całej Grupie PGE, wyszukiwanie talentów i ciekawych pomysłów biznesowych poza naszą organizacją, a także rozwój współpracy ze środowiskami akademickimi i naukowymi - dodał Daniel Maksym, dyrektor ds. projektów PGE Nowa Energia.

To pierwszy hackathon zorganizowany przez spółki z Grupy Kapitałowej PGE w Krakowie i jednocześnie drugi organizowany przez Akcelerator PGE. W ubiegłorocznym hackathonie, zadania koncentrowały się na rozwiązaniach wykrywających najbardziej energochłonne urządzenia w gospodarstwach domowych. Zarówno PGE Energia Ciepła jak i PGE Nowa Energia współpracują z uczelniami wyższymi w poszukiwaniu nowych innowacyjnych rozwiązań. W tym roku do współpracy zaproszono AGH, w wydarzenie zostało objęte patronatem rektora Akademii Górniczo - Hutniczej (AGH) prof. dr. hab. inż. Tadeusza Słomki. Partnerem naukowym została Katedra Systemów Energetycznych i Urządzeń Ochrony Środowiska przy Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH, a areną zmagań było Centrum Energetyki AGH. Każdy zespół wpłacił cegiełkę na rzecz Krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt.

- Dzięki zaangażowaniu w takie wydarzenia nasi studenci mają okazję konfrontować swoją wiedzę z zadaniami, które czekają na nich w przemyśle. Wydział poprzez uczestnictwo w takich inicjatywach może jeszcze lepiej przygotować ich na etapie edukacji do aktualnych potrzeb i czekających na nich wyzwań - powiedział dr inż. Paweł Madejski pracownik Katedry Systemów Energetycznych i Urządzeń Ochrony Środowiska AGH.

Akcelerator PGE pełni rolę partnera dla twórców innowacji. Na co dzień poszukuje ich aktywnie, m.in. poprzez realizowanie autorskich hackathonów programistycznych, konkursów dla innowatorów i startupów, a także uczestnicząc w programach akceleracyjnych na szeroką skalę. Akcelerator PGE na co dzień identyfikuje i wspiera projekty zgłaszane przez zewnętrznych innowatorów już na etapie pomysłu
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE