ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Włochy. Mieszkańcy trzech metropolii zmierzą poziom zanieczyszczenia powietrza
24.12.2019r. 16:24

Mieszkańcy Rzymu, Mediolanu i Neapolu, czyli miast borykających się z problemem zanieczyszczenia powietrza będą mogli sami mierzyć jego poziom, dzięki czemu pomogą w utworzeniu precyzyjnej mapy smogu.

Aby uczestniczyć w tej inicjatywie wystarczy poprosić o mały czujnik.

"NO2- nie, dziękuję"- to hasło kampanii, której celem jest sprawdzenie poziomu groźnego dla zdrowia dwutlenku azotu, występującego w zanieczyszczonym przez transport i przemysł powietrzu. Poza tym , jak wyjaśniono, chodzi o to, by mając już wyniki pomiarów wywierać nacisk na władze miasta i dzielnic, po to, by doprowadziły do poprawy sytuacji i ograniczenia ruchu samochodów.

Z inicjatywą masowego pomiaru smogu wystąpiło między innymi stowarzyszenie "Obywatele na rzecz świeżego powietrza".

"To przykład zaangażowania w naukę i dowód siły społeczności"- wytłumaczyła prezes tej organizacji Anna Gerometta na łamach dziennika "La Repubblica". Przypomniała, że dwutlenek azotu szczególnie szkodzi dzieciom. Dlatego postanowiono, że część urządzeń do pomiaru stanu zanieczyszczenia tym gazem zostanie umieszczonych 80 centymetrów nad ziemią, zgodnie ze wzrostem najmłodszych, którzy wdychają spaliny.

W Wiecznym Mieście do udziału w akcji zaproszono mieszkańców, a także szkoły, wspólnoty mieszkaniowe, firmy. Wystarczy zgłosić swój akces na stronie internetowej i zamówić zestaw do pomiaru poziomu trującej substancji. Rozesłane one zostaną w styczniu.

Urządzenia zostaną zainstalowane na cztery tygodnie w lutym w miejscach wybranych przez uczestników akcji. Zebrane w ten sposób dane otrzyma następnie do analiz komitet naukowy, złożony z badaczy z kilku uczelni w kraju. Publikację map zanieczyszczeń zapowiedziano na maj.

Wyniki uzyskiwane przez liczniki są absolutnie wiarygodne - zapewnili eksperci w dziedzinie epidemii środowiskowej we władzach stołecznego regionu Lacjum, również uczestniczący w tym obywatelskim projekcie naukowym.
Przypomina się, że główną przyczyną wysokiej zawartości NO2 w powietrzu jest ruch uliczny. Substancja ta jest najlepszym wskaźnikiem stopnia zanieczyszczenia smogiem.

"Remedium jest tylko jedno; przekonać ludzi, by zrezygnowali z codziennej jazdy samochodem" - mówią inicjatorzy przedsięwzięcia.

"Tam, gdzie jest wysokie stężenie dwutlenku azotu, są też groźne pyły zawieszone" - dodają.

Akcja pomiaru odbędzie się jednocześnie w Rzymie, Mediolanie i Neapolu, czyli w trzech miastach, które łączy wspólna plaga, jaką jest fatalny stan powietrza. Kampania zaczęła się od zainteresowania rodziców małych dzieci, zaniepokojonych tym, czym one oddychają.

"Teraz wszyscy obywatele mogą być strażnikami powietrza"- podkreślają pomysłodawcy kampanii "NO2- nie, dziękuję".


Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ec 27.12.2019r. 13:02
Uwaga - w tych miastach nie ma kopciuchów, a jest smog! To jest dla nas wszystkich ostrzeżenie! Smog nie zniknie po... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE