ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Nerwowo na rynku ropy naftowej za sprawą konfliktu na linii USA-Iran
07.01.2020r. 11:20

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od dużych wahań cen tego surowca. Notowania ropy wczoraj dynamicznie wzrosły, wybijając się chwilowo na najwyższe poziomy od kwietnia/maja 2019 roku - jednak później równie gwałtownie spadły, doprowadzając do w miarę neutralnego zakończenia całej poniedziałkowej sesji, w rejonie piątkowego zamknięcia. Z kolei dzisiaj notowania ropy naftowej rozpoczęły sesję od przeceny, jednak obecnie nadrobiły już zniżkę z wcześniejszych godzin.

Zachowanie inwestorów jest odzwierciedleniem niepewności dotyczącej sytuacji na Bliskim Wschodzie i trudności w interpretacji dotychczasowych informacji ze strony polityków. Mimo że deklaracje zarówno po stronie USA, jak i Iranu, pokazywały gotowość do zawziętej obrony swoich interesów, to wciąż nie ma pewności, w jakim kierunku pójdzie konflikt amerykańsko-irański.

(900x600)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Scenariuszy jest wiele, i dużo wskazuje na to, że Iran zdecyduje się na jakieś działania zbrojne. Dzisiaj kraj ten poinformował o rozważaniu 13 scenariuszy odwetowych, z których każdy byłby dotkliwy dla USA. Warto pamiętać, że dla Irańczyków zabicie ich ważnego i uwielbianego dowódcy, Qassema Suleimaniego, było okrutnym ciosem, a odpowiedź na niego jest wręcz kwestią honoru.

Najwięcej znaków zapytania związanych jest ze strategią Amerykanów. Chociaż wypowiedzi Donalda Trumpa wydają się chaotyczne i nieprzemyślane, to niewykluczone, że konflikt na Bliskim Wschodzie wpisuje się w jego strategię dotyczącą tegorocznych wyborów prezydenckich. Z drugiej strony, społeczeństwo amerykańskie jest podzielone w kwestii poparcia dla ewentualnej eskalacji konfliktu, więc te ruchy są ryzykowne politycznie.

(900x600)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE