ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bogdanka chce, by w '20 produkcja węgla była zbliżona rdr; CAPEX nieco wyższy
08.01.2020r. 05:19

Bogdanka, która w 2019 roku wyprodukowała 9,4 mln ton węgla, chce, by w tym roku produkcja była zbliżona rdr. Nakłady inwestycyjne mogą być nieco wyższe niż w ubiegłym roku - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes Artur Wasil.

"Podchodzimy z umiarkowanym optymizmem do perspektyw na ten rok" - powiedział PAP Biznes prezes Artur Wasil.

"Chcielibyśmy, by w tym roku produkcja węgla w Bogdance była zbliżona rok do roku" - dodał prezes.

Jak poinformował, w 2019 roku produkcja węgla wyniosła ok. 9,4 mln ton, zgodnie z założeniami.

"Ubiegły rok był dla nas dobry. Zrealizowaliśmy bardzo ambitny cel produkcji węgla na poziomie 9,4 mln ton, dotąd Bogdanka nie notowała takich poziomów produkcji" - powiedział prezes.

"Pokazywaliśmy w ubiegłym roku rekordowe postępy prac: w styczniu osiągnęliśmy rekordową produkcję miesięczną, powyżej 900 tys. ton, dwukrotnie też osiągnęliśmy rekordowy postęp dobowy. To pokazuje potencjał Bogdanki, ale naszym celem nie jest osiąganie rekordów. Pracujemy nad zapewnieniem ciągłości, powtarzalności i przewidywalności produkcji" - dodał Wasil.

W I kwartale Bogdanka chciałaby opublikować strategię rozwoju.

"Patrząc na sytuację na rynku, nie planujemy na tę chwilę zwiększenia produkcji w najbliższych latach. Planujemy utrzymać produkcję na poziomie 9-9,4 mln ton, ale będziemy obserwować rynek" - powiedział prezes.

Spółka myśli o sprzedaży węgla na rynki zagraniczne.

"Mamy analizy zapotrzebowania węgla energetycznego w kraju do 2040 r. i zakładamy coraz śmielsze wyjście z naszym węglem na rynki zagraniczne. Będziemy szukać nowych rynków zbytu na Wschodzie, np. na Ukrainie i ewentualnie na południe od Polski. Badamy możliwości. W 2017 r. prowadziliśmy sprzedaż na Ukrainę, w tym roku też będziemy podejmować takie próby" - powiedział Wasil.

Bogdanka zawarła już aneksy do umów sprzedaży węgla z głównymi odbiorcami: elektrowniami Połaniec i Kozienice, określające m.in. cenę węgla dla dostaw w 2020 r. Jak powiedział prezes, cena odpowiada sytuacji rynkowej, jest wyższa rdr, "choć nie w takiej dynamice jak wzrosty cen w kraju w 2019 r".

Jego zdaniem można się spodziewać w tym roku spadku spotowych cen węgla na rynku krajowym.

"Produkcja energii z węgla w ubiegłym roku była niższa, import energii jest rekordowy, wzrasta udział OZE, jest ciepła zima - to wszystko powoduje nadpodaż węgla na rynku. Ceny, które w 2019 roku były w trendzie wznoszącym już w takim trendzie nie będą. Spodziewam się raczej spadku spotowych cen węgla na rynku krajowym w 2020 r." - ocenił prezes Bogdanki.

Nakłady inwestycyjne Bogdanki mogą być w tym roku nieco wyższe niż w 2019 r.
"Z uwagi na zakup kompleksu ścianowego na ścianę o rekordowym wybiegu 7 km, która ma być uruchomiona w połowie roku, tegoroczne nakłady inwestycyjne będą nieco wyższe niż w 2019 roku" - powiedział prezes Bogdanki.

Plan na 2019 rok zakładał CAPEX na poziomie ponad 500 mln zł.

"O jego realizacji poinformujemy przy okazji podsumowania minionego roku" - powiedział Wasil.

Poinformował, że planowane uruchomienie ściany o wybiegu 7 km będzie dużym krokiem pod względem optymalizacji i konieczności zachowania ciągłości produkcji.

"W zarządzaniu ścianą wykorzystamy nowości technologiczne: m.in. system predykcyjny, który pozwoli uniknąć awarii dzięki systemowej wymianie podzespołów oraz system oparty o internet rzeczy, który będzie informował o potencjalnych nieprawidłowościach, awariach sprzętowych i zagrożeniach ze strony górotworu" - wyjaśnił Wasil.

Bogdanka spodziewa się w tym roku wzrostu niektórych pozycji kosztowych, ale - jak powiedział prezes - trudno jeszcze ocenić skalę.

"Koszty usług związanych z drążeniami, robotami pomocniczymi, pracą weekendową nie będą w dużym trendzie wzrostowym. Na pewno wzrosną ceny energii. W kontekście wzrostu płacy minimalnej należy się też spodziewać wzrostu kosztów materiałów. Jeśli chodzi o koszty wynagrodzeń, jesteśmy w trakcie rozmów ze stroną społeczną. Prezentuje ona wysoki poziom odpowiedzialności za przyszłość firmy, dlatego jestem pewien, że dojdziemy do porozumienia" - powiedział prezes Bogdanki.

Jak poinformował, spółka szuka możliwości optymalizacji kosztów.

"Jestem przekonany, że korzyści z naszych inicjatyw technicznych i organizacyjnych będą przewyższać wzrost kosztów. W tym roku będzie widać pierwsze efekty. Naszym celem jest ograniczanie jednostkowego kosztu wydobycia" - powiedział.

Po trzech kwartałach 2019 roku Bogdanka miała 1,626 mld zł przychodów (wzrost o 21,7 proc. rdr), 611,3 mln zł EBITDA (wzrost o 53 proc. rdr) i blisko 264 mln zł zysku netto wobec 76 mln zł zysku rok wcześniej.

Prezes pytany, czy zarząd spółki będzie rekomendował wypłatę dywidendy za 2019 rok, odpowiedział, że ta kwestia jest otwarta.

Z zysku za 2018 rok spółka wypłaciła łącznie 25,5 mln zł dywidendy, czyli 0,75 zł na akcję.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE