ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bułgartransgaz kupi 20 proc. terminalu LNG w greckim Aleksandrupoli
08.01.2020r. 15:11

Bułgarski operator przesyłowy Bułgartransgaz kupi 20 proc. akcji greckiej spółki Gastrade, która buduje terminal LNG w greckim porcie Aleksandrupoli - zdecydował na środowym posiedzeniu rząd Bułgarii.

Decyzja jest zgodna z przyjętą w 2019 roku krajową strategią w dziedzinie energetyki do 2030 roku. Pływający terminal w Aleksandrupoli powinien być gotowy w drugiej połowie 2020 roku.

Nabycie części spółki jest krokiem w stronę realizacji projektu powstania w Bułgarii gazowego hubu o nazwie Bałkan, mającego stać sią ważnym regionalnym ośrodkiem dystrybucji gazu z różnych regionów - stwierdzono w komunikacie rządowym.

Budowa terminalu przebiega zgodnie z harmonogramem. Przez terminal rocznie ma płynąć 12,2 mld metrów sześciennych gazu z regionu Morza Śródziemnego i Kataru oraz skroplony gaz z USA.
Bułgarski system gazociągowy połączy z terminalem budowany obecnie interkonektor Komotini-Stara Zagora o planowanej mocy przesyłowej 5,5 mld metrów sześciennych rocznie, który ma być gotowy w połowie 2020 roku. Połączenia z Grecją są elementem planowanego gazowego korytarza Północ-Południe.

Według Borisowa stworzenie rozległej sieci gazociągów zagwarantuje realną dywersyfikację dostaw gazu i uniezależni region od jedynego dostawcy, jakim jest rosyjski Gazprom.

Od 1 stycznia 2020 roku dostawy rosyjskiego gazu na Bałkany są prowadzone wyłącznie za pośrednictwem gazociągu Turecki Potok. Tranzyt Transbałkańskim Gazociągiem przez Ukrainę, Mołdawię i Rumunię został wstrzymany.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE