ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Od początku roku działa wirtualny rewers gazowy Polska - Ukraina
10.01.2020r. 08:19

Od Nowego Roku działa porozumienie o współpracy operatorów gazociągów przesyłowych Polski i Ukrainy. Gaz może płynąć już nie tylko ze Wschodu na Zachód, ale i w przeciwnym kierunku pod warunkiem dostępnych mocy przesyłowych. Możliwe jest też wykorzystanie rewersu wirtualnego - czytamy w BiznesAlert.pl.

Gazprom nie ma już wpływu na połączenie gazowe Polska - Ukraina w punkcie Drozdowicze, którego funkcjonowanie reguluje porozumienie Ukrtransgaz - Gaz-System. Następcą Ukrtransgazu jest Ukraine's GTS Operator. Z połączenia mogą korzystać podmioty zainteresowane przesyłem gazu w obu kierunkach. Fizyczne dostawy są ograniczone przepływem, który jest skierowany głównie na Zachód ze względu na realizację dostaw gazu rosyjskiego do Unii Europejskiej, w tym Polski, ale rewers wirtualny może być wykorzystywany bez ograniczeń.

Pomimo porozumienia o warunkach dostaw gazu z Rosji przez Ukrainę zawartego na pięć lat 2020 - 2025, strony nie rozstrzygnęły przyszłości dostaw gazu rosyjskiego na Ukrainę. Rozstrzygnięcie sporu arbitrażowego Gazprom - Naftogaz teoretycznie zobowiązuje Ukraińców do odbioru 4 mld m sześc. gazu rocznie z Rosji, ale ta sprawa będzie dalej negocjowana. Dostęp do alternatywnych dostawców, w tym przez rewers na granicy z Polską, poprawi pozycję negocjacyjną strony ukraińskiej. - Walczyliśmy od 2014 roku o możliwość wykorzystania wirtualnego rewersu, bo zwiększa on możliwość importu na Ukrainę i bezpieczeństwo dostaw do naszego kraju - stwierdził prezes operatora gazociągów ukraińskich Ukraine's GTS Operator Serhij Makogon.
PGNiG eksportuje gaz na Ukrainę. Liczy na wzrost dostaw z wykorzystaniem rewersu wirtualnego oraz planowanego Gazociągu Polska - Ukraina, który mógłby powstać w 2021 roku. W spółce doszło jednak do zmian w zarządzie, które mogą przynieść nowe informacje na temat polityki firmy na Ukrainie. 9 stycznia prezesem PGNiG został Jerzy Kwieciński. Doszło także do głębokich zmian w zarządzie firmy.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE