ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ostatnie pięć lat najcieplejsze w historii pomiarów; na 2. miejscu rok 2019
10.01.2020r. 14:31

Rok 2019 był drugim najcieplejszym w serii wyjątkowo ciepłych lat na całym świecie - wynika z analizy danych, zebranych w ramach unijnego programu obserwacji satelitarnych Copernicus. Potwierdzono też, że stężenie CO2 w atmosferze stale rośnie.

Pięć ostatnich lat było zarazem pięcioma latami rekordowo ciepłymi, zaś 2019 znalazł się na drugim miejscu - za rokiem 2016. Cały zaś okres 2010-2019 był zaś najcieplejszą dekadą w historii pomiarów na świecie - poinformowali przedstawiciele Służby Klimatycznej Copernicus (https://www.copernicus.eu/en).

"Bez wątpienia mamy do czynienia z alarmującymi sygnałami" - podsumował Jean-Noël Thépaut, dyrektor ECMWF Copernicus.

Copernicus to unijny projekt dotyczący satelitarnych obserwacji Ziemi. Przesyłane na Ziemię dane dotyczą atmosfery, środowiska morskiego, obszarów lądowych, zmian klimatu, bezpieczeństwa i sytuacji kryzysowych. Nowe dane dotyczące zmian klimatu i atmosfery zostały przedstawione w czwartek.

Jak podsumowuje Carlo Buontempo, koordynator programu Copernicus w zakresie zmiany klimatu, rok 2019 był "kolejnym wyjątkowo ciepłym rokiem, w zasadzie drugim najcieplejszym na świecie w naszym zbiorze danych; co więcej, w wielu poszczególnych miesiącach odnotowano rekordy temperaturowe".

Z danych Copernicusa wynika też, że średnia temperatura w 2019 była wyższa od średniej dla lat 1981-2010 niemal o 0,6 st. C. Średnia temperatura w ostatnich pięciu latach była o 1,1 - 1,2 st. C wyższa od średniej w okresie przed rewolucją przemysłową.

Najwyraźniejsze ocieplenie w porównaniu ze średnią dla lat 1981-2010 nastąpiło w 2019 r. na Alasce i pozostałych dużych obszarach Arktyki. Większość terenów lądowych była cieplejsza od średniej (zwłaszcza Europa Wschodnia i Południowa, południowa Afryka i Australia). Natomiast w środkowej i południowo-wschodniej Kanadzie temperatury były niższe od średniej rocznej - informuje Copernicus.
W Europie we wszystkich porach roku temperatury były wyższe niż zwykle, przy czym lato i jesień znalazły się na 4. miejscu w historii pomiarów. W żadnej z pór roku średnia temperatur nie przekroczyła rekordowych wartości - niemniej był to najcieplejszy rok kalendarzowy w historii pomiarów w Europie, nieznacznie wyprzedzający lata 2014, 2015 i 2018.

Bardziej szczegółową analizę klimatu w Europie ma zawierać raport "European State of the Climate 2019", który zostanie opublikowany w kwietniu.

Służba Klimatyczna Copernicus podsumowała też dane nt. grudnia 2019. Jego średnia temperatura była o ponad 0,7 st. C wyższa, niż średnia z lat 1981-2010. Natomiast średnia temperatura grudnia w Europie była aż o 3,2 st. C wyższa, niż w standardowym okresie referencyjnym (1981-2010). To oznacza, że grudzień 2019 był najcieplejszy w historii kontynentu.

W ramach programu Copernicus z orbity Ziemi mierzone jest też stężenie dwutlenku węgla w atmosferze. Nowe dane potwierdzają, że w 2019 r. poziom tego gazu stale rósł, zwiększając się o ok. 2,3 ppm w skali roku (cząstek gazu na milion cząstek powietrza). To więcej, niż w 2018 - kiedy wskaźnik ten wynosił 2,1 ppm, ale mniej niż w 2015 gdy było to 2,9 ppm na rok. "W 2015 roku mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem klimatycznym El Nino, które przyspieszyło tempo wzrostu CO2 w atmosferze na skutek słabszej niż normalnie absorpcji CO2 z powietrza przez roślinność lądową oraz dużej jego emisji w wyniku pożarów, np. w Indonezji" - wyjaśnia biuro prasowe programu Copernicus.

Wyniki obserwacji w ramach Copernicus są spójne z wcześniejszymi przewidywaniami Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) i Global Carbon Project (GCP) dla 2019 roku - podkreślono w materiale prasowym. Eksperci WMO szacowali, że rok 2019 będzie prawdopodobnie 2. lub 3. najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, wspólnie z GCP wskazując na stały wzrost stężenia CO2 w atmosferze.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE