ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gawęda: będą "bardzo intensywne działania" na rzecz koncesji dla Złoczewa i Turowa
10.01.2020r. 15:13

Wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda zapowiedział "bardzo intensywne działania" prowadzące do udzielenia koncesji na odkrywkową eksploatację węgla brunatnego ze złóż Złoczew i Turów. Jak poinformował, obecnie trwa analiza prawna zastrzeżeń, zgłoszonych odnośnie Turowa przez stronę czeską.

"Z pewnością kwestia udzielenia koncesji dla spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, zarówno dla złoża Złoczew jak i dla Turowa, jest bardzo ważna i będą podejmowane naprawdę bardzo intensywne działania, by ta koncesja została udzielona" - powiedział w piątek wiceminister dziennikarzom w Katowicach.

Dodał, że w minionym tygodniu odbyło się spotkanie z udziałem zarządu spółki PGE GiEK, na którym - jak relacjonował Gawęda - "omówiono główne cele i działania, które zmierzają do tego, żeby pozyskać koncesję zarówno dla Złoczewa, jak i dla Turowa". Wiceminister nie podał szczegółów planowanych działań.

"To jest proces, który jest w biegu. W przypadku Turowa strona czeska zgłosiła pewne swoje zastrzeżenia - one są w tej chwili poddane analizie prawnej, W związku z tym trudno mówić na tym etapie o wyniku" - powiedział Gawęda, podkreślając determinację swojego resortu w dążeniu do eksploatacji obu złóż.
Zasoby złoża Złoczew, rozciągające się na przestrzeni ok. 10 km na terenie kilku gmin, szacowane są na kilkaset milionów ton węgla brunatnego. W opinii władz lokalnych w kontekście wyczerpania złoża Bełchatów, którego zasoby mają być wykorzystane do 2038 roku, uruchomienie odkrywki w Złoczewie warunkuje dalszy rozwój południowo-zachodniej części regionu łódzkiego.

Przeciwko eksploatacji węgla brunatnego ze złoża Złoczew są ekolodzy, którzy sprzeciwiają się także rozbudowie kopalni odkrywkowej w Turowie. Trwa procedura środowiskowa i konsultacje społeczne (także transgraniczne) dotyczące tego drugiego przedsięwzięcia.

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: tak pytam 10.01.2020r. 19:26
A co w temacie obiecanej 4 lata temu przez prezesa Kaczyńskiego odkrywki dla PAK-u?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: no nie? 11.01.2020r. 11:37
Słabo widzę tę koncesję w turowie...hmm. Jak chcą zredukować co2 to chyba lepszej okazji nie będzie aby się pochwalić... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 14-01-2020r. 18:58 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 12.01.2020r. 18:03
To jest tylko takie gadanie dla ciemnego luda przed wyborami. Niemcy chcą już za 3 lata zlikwidować elektrownie na... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE