ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Politico: spodziewana "polityczna bitwa" wokół Funduszu Sprawiedliwej Transformacji
10.01.2020r. 20:32

Jak podaje "Biznes Alert", portal Politico dotarł do unijnego projektu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST), z którego wynika, że KE przewiduje 7,5 mld euro wsparcia na rzecz transformacji energetycznej. Portal spodziewa się "bitwy politycznej" wokół tej propozycji.


Członkowie UE będą mogli skorzystać z pieniędzy funduszu, które mają wspomóc transformację energetyczną "dla obszarów stojących przed poważnymi wyzwaniami społeczno-gospodarczymi".

Aby uzyskać do nich dostęp, rządy będą musiały przedstawić "terytorialne, sprawiedliwe plany transformacji", które muszą być "zgodne z celami klimatycznymi UE". Pieniądze mają być przeznaczone na inwestycje w obszary niskoemisyjne, badania nad nowymi technologiami, podnoszenie umiejętności i przekwalifikowanie kadr, pomoc dla osób poszukujących pracy oraz zmianę przeznaczenia terenów przemysłowych - informuje "Biznes Alert"

7,5 mld euro, to kwota podana na poziomie orientacyjnym, czyli może ulec zmianie.
Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest elementem pakietu wsparcia w ramach Nowego Zielonego Ładu, będącego sztandarową propozycją nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Cel zaproponowany przez Komisję państwom członkowskim to osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Polska postanowiła włączyć się do tej inicjatywy dopiero po wynegocjowaniu warunków wsparcia sprawiedliwej transformacji energetycznej. Do rozstrzygnięcia ma dojść do czerwca 2020 r.

POLITICO przewiduje, że projekt może wywołać "zaciekłą bitwę polityczną". Komisja będzie chciała wezwać do dofinansowania funduszu, co może nie podobać się krajom, które są płatnikami netto w budżecie UE. Fundusz będzie do dyspozycji wszystkich krajów UE, bez względu na sytuację w sektorze energetycznym. To może nie zadowolić Polski, zależnej od węgla, która liczyła na większą koncentrację środków na rzecz poszczególnych krajów.

Projekt zostanie przedstawiony 14 stycznia.
BiznesAlert
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE