ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Mielczarski: Brak chętnych na subsydia dla OZE?
11.01.2020r. 09:36

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Program "Mój prąd" przewidywał znaczne subsydia dla instalacji fotowoltaicznych. Jednak z przeznaczonego na ten program 1 mld zł wykorzystano niecałe 5%. Czekają subsydia na ponad 900 mln zł. Dlaczego nie ma chętnych?

Warto przeanalizować przyszłość OZE w szerszym kontekście niż tylko niepowodzenie jednego programu. Faktem jest, że program "Mój prąd" powstawał w pośpiechu wynikającym z konkurencji dwóch ministerstw. Kierowany był również do zamożnej grupy społecznej, która nie tylko musiała posiadać własne domy, ale również być gotowa przeznaczyć około 25 tys. zł z własnych środków, aby otrzymać 5 tys. dopłaty do instalacji paneli PV, chociaż subsydia obejmowały również tzw. "net metering" w którym prosumenci niewielkim kosztem mogą magazynować nadmiar produkowanej energii elektrycznej na składach paliwa konwencjonalnych elektrowni.


Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Grudzień 2019.

(605x396)Źródło danych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Grudzień 2019.

W Polsce jest ponad 5,5 mln domów jednorodzinnych, które mogłyby być potencjalnym beneficjentem oferowanych subsydiów w ramach programu "Mój prąd". Jednak do grudnia 2019 roku wpłynęło zaledwie 66 tys. wniosków o dofinansowanie, co stanowi zaledwie 1,2% liczby domów jednorodzinnych. Przyczyną jest ogólnie niska zamożność społeczeństwa, a olbrzymia większość istniejących domów jednorodzinnych w Polsce była budowana w tzw. systemie gospodarczym, przy znacznym zaangażowaniu siły roboczej właścicieli i ich rodzin. Obecnie większość z nich ma problemy z zapewnieniem ogrzewania tych budynków nawet na niskim poziomie. Być może dlatego w praktyce program "Mój prąd" dotyczył najbogatszych właścicieli domów, których w Polsce jest niewielu.

https://www.cire.pl/item,103224,13,0,0,0,0,0,mielczarski-energetyka-prosumencka-czyli-pogoda-dla-bogatych.html

Brak chętnych na zaangażowanie się w budowę instalacji fotowoltaicznych zbiega się w czasie z brakiem chętnych na wykorzystanie subsydiów dla OZE na aukcjach. Znaczna część aukcji na OZE w listopadzie 2019 r. została bez rozstrzygnięcia, zarówno na aukcjach mieszanych, jak i na instalacje biogazowe. Zostało do rozdysponowania setki milionów złotych subsydiów. Dlaczego nie ma chętnych?

Podobne spowolnienie rozwoju OZE obserwujemy w Niemczech. W 2019 r. powstało tam tylko 700 MW nowych farm wiatrowych, co nie jest wiele w porównaniu do lat 2013-2017, kiedy w Niemczech budowano ponad 4000 MW instalacji wiatrowych rocznie. Spada również zainteresowanie aukcjami na OZE. Na ostatnich aukcjach oferowano ponad 3,2 GW mocy, ale zgłoszone oferty obejmowały jedynie 1,5GW.

Zmienia się również nastawienie do odnawialnych źródeł. W Niemczech pojawiają się demonstracje przeciwko dalszemu rozwojowi OZE, a wiele grup społecznych postuluje wprowadzenie dystansu pomiędzy farmami wiatrowymi a zabudowaniami na poziomie minimum 1 km. Nowym kierunkiem mają być wiatrowe farmy morskie, ale one są prawie dwukrotnie droższe od farm na lądzie i dodatkowo wymagają budowy bardzo kosztownych podmorskich instalacji przesyłowych z wykorzystaniem prądu stałego. Dalej pozostaje nierozstrzygnięty problem: jak energię elektryczną z północy Niemiec przesłać na południe.

Przełomem w prezentacji odnawialnych źródeł energii jako poprawiających bezpieczeństwo pracy systemu elektroenergetycznego jest kara jaka została nałożona na farmę wiatrową Hornsea w Anglii w wysokości 4,5 mln funtów za spowodowanie awarii systemu. Podobna kara została nałożona na elektrownię gazową, a operator sieci dystrybucyjnej, w której nastąpiło samoczynne wyłączenie paneli PV otrzymał karę 1,5 mln funtów za niedotrzymanie parametrów technicznych pracy sieci. Przełamane zostało tabu poprawności politycznej nakazujące mówić o OZE wyłącznie w superlatywach. Teraz oficjalnie pokazano również negatywne strony źródeł odnawialnych.

https://www.cire.pl/item,191685,1,0,0,0,0,0,wielka-farma-wiatrowa-zaplaci-za-blackout.html

Pomimo narastającego lobbying-u na rzecz odnawialnych źródeł energii wydaje się, że szczyt ich rozwoju powoli przemija i to pomimo zaangażowania niekonwencjonalnych metod propagandowych, w tym klimatycznych marszy dziecięcych. Świat nie jest zainteresowany w podporządkowaniu gospodarki redukcji emisji CO2, w której jednym z głównych narządzi miały być źródła odnawialne. Unia Europejska musi dostosować się do działania innych krajów, o ile nie chce stracić konkurencyjności na skutek prowadzonej polityki klimatycznej. Odnawialne źródła będą istotną częścią produkcji energii elektrycznej w europejskich systemach elektroenergetycznych, ale ich dominacja już obecnie wydaje się mało realna, a fundusze na rozwój będą stopniowo ograniczane.

https://www.cire.pl/item,187052,13,0,0,0,0,0,mielczarski-dziecieca-krucjata-klimatyczna.html
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 34 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 34 )


Autor: abc 11.01.2020r. 15:15
PL jest 4 rynkiem PV w UE. Gratuluję sukcesu !!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 11.01.2020r. 19:35
To dla kogo te gratulacje? Dla Chin ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: abc 12.01.2020r. 10:28
Gratulacje dla rodzin i firm które ogranicza zapotrzebowanie z sieci.. szczególnie latem gdy pojawia sie problemy z woda i szczyt zapotrzebowania. Przy okazji zachowaja troche wegla i gazu dla przyszlych pokoleń. Gratulacje dla polskich instalatorów którzy te PV montowali i dla naszych firm które dostarczyły instalacje i systemy montażowe do PV. I dla twórców programu który już w pierwszym roku działania okazał się dużym sukcesem w stymulowaniu inwestycji.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 11.01.2020r. 15:36
OZE to bardzo dobrze sterowalne źródło energii, tylko niestety niedyspozycyjne. Można sterować OZE ale wtedy ceny z tych technologii będę 3x większe niż z elektrowni węglowych.
Bardziej dla mnie ciekawe jest czy Unia Europejska popełni "zielone samobójstwo gospodarcze"? Wszystko do tego zmierza.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: abc 11.01.2020r. 16:07
Tak tylko pierwszy z brzegu artykuł ... i to z przed 2 lat gdy PV , Wiatraki, czy magazyny energii byly kilkadziesiat % droższe
"According to data compiled by the U.S. Energy Information Administration, there are seven countries already at, or very, near 100 percent renewable power: Iceland (100 percent), Paraguay (100), Costa Rica (99), Norway (98.5), Austria (80), Brazil (75), and Denmark (69.4). The main renewables in these countries are hydropower, wind, geothermal, and solar."
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 11.01.2020r. 19:34
Panele i magazyny mogą być za darmo, ale jak nie wieje i jest noc to tylko węgiel nas ratuje, no może gaz, jak Putin pozwoli, bo na atom nie ma pieniędzy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: As 12.01.2020r. 09:24
Gaz od Putuna czy od Trumpa mozemy zastapic wodorem z polskiego wiatru po 160-180 zl/MWh spalanym w kogeneracji w elektrowniach gazowych. Bedzie to ksztowac 500 zl/MWh ale bedzie dotyczyc tylko 30-40% produkcji brakujacych do osiagniecia pelnej dyspozycyjnosci miksu opartego tylko na OZE, co da srednia dla calego miksu z OZE ok 300 zl/MWh. Nie jest to malo ale calkowicie bezemisyjnie. A juz teraz nowe zrodla weglowe kosztuja 280-300 zl/MWh a jak zdrozeje CO2 to beda jeszcze drozsze.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 12.01.2020r. 11:11
Domieszka wodoru do gazu ziemnego w turbinach gazowych nie może przekraczać 4-5% a w rurociągach 2-3% zgodnie z normami jakie istnieją np. w Wlk. Brytanii czy Niemczech. Przy większej ilości wodoru mamy przypadek sterowca Hindenburg. https://pl.wikipedia.org/wiki/LZ_129_Hindenburg#/media/Plik:Hindenburg_burning.jpg
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 12.01.2020r. 21:06
O co chodzi z tym Hindenburgiem? Widziałeś film? Wodór po prostu się palił i spali tak jak każdy inny gaz palny gdy się go zapali.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryz 12.01.2020r. 13:35
Żeby wystąpiła nadwyżka do przerobienia na wodór musi pojawić się takie cudo, jak słoneczny front atmosferyczny. I owszem, czasem zdarza się, że są i wiatr i słońce, ale każde dziecko wie, że głównie fronty atmosferyczne są pochmurne, a zimą są wiatry, ale nie ma słońca. Statystycznie godzin nadwyżki może być 200-500 w roku. Żeby w tym czasie obłowić się na pozostałe 8260 godzin trzeba postawić 75 GW źródeł odnawialnych i rozwiązać problem długookresowego magazynowania jakieś 450 000 ton/a wodoru. Po drugie przeliczyłeś koszt zmienny tej operacji, i słusznie razy 3. Ale dodaj jeszcze raz tyle na koszty budowy/amortyzacji, więc wyjdzie x 6. Czyli 1000 zł/MWh. Że nie wspomnę o rozbieżności między detalem, a hurtem.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Mija się z prawdą 12.01.2020r. 21:57
Profesor nie do końca mówi prawdę albo nie chce jej widzieć.
1. Co do aukcji w Polsce to podaż była bardzo duża dla nowych instalacji PV i wiatru. Nie było ofert w aukcjach migracyjnych z obecnego systemu certyfikatów.
2. Program mój prąd ma się świetnie i "niskie" wykorzystanie środków jest dla tego, że program ruszył zaledwie kilka miesięcy temu. Zobaczycie 2020 i jak wspólnoty oraz spółdzielnie będą mogły do niego przystąpić.
3. Szczyt rozwoju OZE w Polsce dopiero przed nami.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: El Mariachi 13.01.2020r. 08:05
Pan Profesor nie pierwszy raz mija sie z prawda. To najlepszy, najprostszy i przypuszczam ze bedzie najpelniej wykorzystany program ever. Funkcjonuje tylko kilka miesiecy. Dzieki niemu wiele osob nie bedzie musialo placic za prad. Co oczywiscie Profesora boli
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Księgowy 13.01.2020r. 09:07
Podobno inwestycja w OZE jest najbardziej opłacalna i okres zwrotu nie przekracza 3-4 lat przy czasie eksploatacji instalacji 15 lat. To dlaczego nie ma chętnych. Może za dużo tych subsydiów?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ec 13.01.2020r. 11:23
Sądzę, że mamy bardzo wiele światłych i uczciwych osób, które wiedzą, że nic nie jest za darmo. I jeśli ktoś daje dotację to w inny sposób sobie ją od nas weźmie. I dlatego nie biorą dotacji. Jeśli coś wychodzi "ekonomiczne" bo jest oparte na dotacji - to zwykłe kłamstwo. Można zastosować dotację po to, by "rozkręcić" rynek, ale jeżeli po rozkręceniu rynku (a taki jest już na PV) nadal dotacje są potrzebne to oznacza, że pomysł był nie trafiony.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Socyal 13.01.2020r. 11:45
Proponuję aby pan sam sobie policzył tylko solidnie i zobaczy pan jaki to biznes. Po co to wierzyć na słowo? I to z niezweryfikowanego źródła. Zobaczy pan ile da się zarobić.
PS
To dość łatwe tylko trzeba dorzucić odrobinę kosztów obsługi i założyć trochę czasu spędzonego przy obsłudze.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Księgowy 13.01.2020r. 13:27
Chętnie zobaczę te obliczenia.
A na czym ma polegać moja czyli prosumenta "obsługa" paneli? Na czyszczeniu? Czy trzeba mieć do tego jakieś narzędzia?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Socyal 13.01.2020r. 13:42
Dam przykładów kilka. Obowiązkowe przeglądy nie paneli lecz INSTALACJI. Przykład drugi strzela piorun w okolicę i mamy do programowania wszystko (oby tylko to). Dzieje się cokolwiek to zajmuje to czas. Trzeba odkurzyć (instalację) bo pająki działają a do tego potrzebna jest drabina itp . Czas - a trzeba to zbudować, odebrać, zarejestrować pobiegać (choćby i w sieci)po urzędach. I co roku poczytać przepisy podatkowe itd. Księgowy może nie musi ale nie jestem pewny. A te jak p. księgowy wie zmienne są. Itd. A może raz do roku przeanalizować skutki inwestycji (z ludzkiej ciekawości). A przyjedzie ktoś z dystrybucji do sprawdzenia i legalizacji licznika.
PS
Nie ma bezobsługowych instalacji. Profesjonalne instalacje się psują, rozregulowują itd. Tam jest dużo elektroniki i elementów elektrycznych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 14.01.2020r. 12:15
To wszystko można zrobić, może z wyjątkiem czyszczenia bo to potrzebna drabina i sprzęt do pracy na wysokości. Ale czy jak mogę wgrywać oprogramowanie do sprzętu innych producentów, przecież natychmiast stracę gwarancję i rękojmię. A jako liczyć własny czas, przecież to też kosztuje.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Socyal 15.01.2020r. 08:22
Dokładnie piszę o tym, że czas nawet prywatny kosztuje. Osobiście polecam w czasie wolnym zajmowanie się tym na czym się człowiek zna i dorabianie w tym obszarze. To daje więcej pieniędzy niż zabawa w energetykę na poziomie prosumenckim. A tak w ogóle to czas wolny jest dla żony i dzieci. Alternatywnie polecam np. łowienie ryb. :)
PS
Przeglądy muszą robić ludzie z uprawnieniami, a tych na ogół prosumenci nie mają. To, że przedmówca czy ja je posiadamy to jest raczej wyjątek niż reguła.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 15.01.2020r. 09:37
Jakoś to dziwnie piszesz, że niby czas wony jest do tego aby dorabiać a poza tym jest to czas wolny dla żony i dzieci. Że niby prosument ma dorabiać dodatkowo (na czym)co da mu więcej pieniędzy niż instalacja fotowoltaiczna. A jak czas poświęca rodzinie to instalacja nic nie zarabia? Jakoś to bez ładu i składu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Socyal 17.01.2020r. 07:52
1. Piszę o tym, że lepiej by było dla wszystkich gdyby zajęli się czymś na czym się znają w czasie którym zajmują się zabawami w elektroenergetykę. Da to na pewno lepszy efekt indywidualny a i efekt społeczny. Zajmowanie się działalnością o której nie ma się pojęcia daje mniej niż tym na czym się znamy. Chińczycy nie podbili gospodarczo świata gdy mieli w każdej wsi budować i eksploatować huty. Gdy przestali się wygłupiać powoli podbili gospodarkę światową. Tak i my nie zwojujemy nic gdy dla marnych korzyści zaczniemy się wszyscy zajmować elektroenergetyką.
2. Gdy już uznamy, że nie musimy i nie chcemy dorabiać w dziedzinie, która najwięcej nam przynosi to lepiej zająć się w czasie wolnym tym o czym pisałem poprzednio.
PS
To naprawdę za trudne do zrozumienia?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 13.01.2020r. 09:33
A ja sobie w wyszukiwarce wpisałem hasło - malkontent. Nawet nie przypuszczałem, ze tak bogate i różnorodne mogą być efekty wyszukiwania. Że też tego już wcześniej nie zrobiłem.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 13.01.2020r. 13:28
Rozumiem, że masz już zainstalowane te panele i z radością kosisz kasę.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 13.01.2020r. 13:41
Specjalnie dla Ciebie. Nie mam paneli, jestem konstruktorem i producentem kogeneratorów na gaz ziemny, jak ktoś lubi szpanować to niech inwestuje w zwrot z paneli za 12 lat bo mu dali kilkanaście procent. Mnie to nie kręci. Kogeneratory w szpitalach zwracają się za 2 lata i dają kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. A Ty co sobą prezentujesz?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 14.01.2020r. 12:16
Czyli zgadzasz się ze sceptycyzmem profesora co do paneli?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 14.01.2020r. 18:00
Odbieram to jako już drugą cyniczna wypowiedź w tym wątku. Powstrzymaj się. Pytasz mnie ale na moje pytanie "co sobą prezentujesz" nie odpowiadasz, po prawdzie nie musisz odpowiadać ale pomiędzy wierszami już to zaczyna być jasno widać.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Socyal 13.01.2020r. 23:18
Malkontenctwo to twoim zdaniem napisanie kilku faktów? Lepiej pisać peany bo idea jest piękna? Zresztą jak każda idea socjalistyczna!!!!!???
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 14.01.2020r. 09:37
Nie napisanie kilku faktów a tylko wyszukiwanie co by tu można skrytykować, co można przerobić na przejaw złego, niesłusznego i niedobrego. W serii tekstów z ostatnich kilku miesięcy głównie to się przebija.
Malkontenctwo może być na zmiany w energetyce ale też na wszystko inne. Samochody - złe bo wypadki, budynki złe bo są katastrofy budowlane, ludzie źli bo robią przestępstwa i tak w nieskończoność. Malkontent to taki ktoś co nie potrafi żyć bez narzekania i z tego faktu jest mu lepiej. Starałeś się coś na ten temat znaleźć w wyszukiwarkach?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 14.01.2020r. 12:24
A jak działają układy kogeneracyjne jakie produkujesz: turbina gazowa i wymienniki ciepła na odlocie spalin?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 14.01.2020r. 14:36
Do szpitali i hoteli sens realny to jest 50 kW czyli nie turbiny a silniki tłokowe, oczywiście z wymiennikiem na spalinach. Jeszcze zgłosiłem do opatentowania turbinę na spalinach ale nie ciepło a energia kinetyczna spalin.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: inżynier 13.01.2020r. 10:56
Autor zupełnie pomylił programy. w programie MÓJ PRĄD chętnych jest bardzo dużo.. nawet NFOŚ nie nadąża z wypłatami i są kilkutygodniowe opóźnienia..
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Insider 13.01.2020r. 14:20
Przecież na rysunku z NFOS pisze Mój prąd a że są opóźnienia w wpłatach dla tych 4%, to pokazuje sprawność NFOS.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Insider 13.01.2020r. 14:17
Bogaci w Polsce są tylko naiwnych coraz mniej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 14.01.2020r. 21:32
Takie publikacje maja spory wpływ na administrację. W trzy dni po ukazaniu się artykułu Ministerstwo Klimatu zwołuje konferencję prasową i mówi, że jest dobrze, ale liczby jakie przedstawia pokazują, że nie jest dobrze i chętnych brakuje.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 34 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE