ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Mielczarski: Brak chętnych na subsydia dla OZE?
11.01.2020r. 09:36

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Program "Mój prąd" przewidywał znaczne subsydia dla instalacji fotowoltaicznych. Jednak z przeznaczonego na ten program 1 mld zł wykorzystano niecałe 5%. Czekają subsydia na ponad 900 mln zł. Dlaczego nie ma chętnych?

Warto przeanalizować przyszłość OZE w szerszym kontekście niż tylko niepowodzenie jednego programu. Faktem jest, że program "Mój prąd" powstawał w pośpiechu wynikającym z konkurencji dwóch ministerstw. Kierowany był również do zamożnej grupy społecznej, która nie tylko musiała posiadać własne domy, ale również być gotowa przeznaczyć około 25 tys. zł z własnych środków, aby otrzymać 5 tys. dopłaty do instalacji paneli PV, chociaż subsydia obejmowały również tzw. "net metering" w którym prosumenci niewielkim kosztem mogą magazynować nadmiar produkowanej energii elektrycznej na składach paliwa konwencjonalnych elektrowni.


Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Grudzień 2019.

(605x396)Źródło danych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Grudzień 2019.

W Polsce jest ponad 5,5 mln domów jednorodzinnych, które mogłyby być potencjalnym beneficjentem oferowanych subsydiów w ramach programu "Mój prąd". Jednak do grudnia 2019 roku wpłynęło zaledwie 66 tys. wniosków o dofinansowanie, co stanowi zaledwie 1,2% liczby domów jednorodzinnych. Przyczyną jest ogólnie niska zamożność społeczeństwa, a olbrzymia większość istniejących domów jednorodzinnych w Polsce była budowana w tzw. systemie gospodarczym, przy znacznym zaangażowaniu siły roboczej właścicieli i ich rodzin. Obecnie większość z nich ma problemy z zapewnieniem ogrzewania tych budynków nawet na niskim poziomie. Być może dlatego w praktyce program "Mój prąd" dotyczył najbogatszych właścicieli domów, których w Polsce jest niewielu.

https://www.cire.pl/item,103224,13,0,0,0,0,0,mielczarski-energetyka-prosumencka-czyli-pogoda-dla-bogatych.html

Brak chętnych na zaangażowanie się w budowę instalacji fotowoltaicznych zbiega się w czasie z brakiem chętnych na wykorzystanie subsydiów dla OZE na aukcjach. Znaczna część aukcji na OZE w listopadzie 2019 r. została bez rozstrzygnięcia, zarówno na aukcjach mieszanych, jak i na instalacje biogazowe. Zostało do rozdysponowania setki milionów złotych subsydiów. Dlaczego nie ma chętnych?

Podobne spowolnienie rozwoju OZE obserwujemy w Niemczech. W 2019 r. powstało tam tylko 700 MW nowych farm wiatrowych, co nie jest wiele w porównaniu do lat 2013-2017, kiedy w Niemczech budowano ponad 4000 MW instalacji wiatrowych rocznie. Spada również zainteresowanie aukcjami na OZE. Na ostatnich aukcjach oferowano ponad 3,2 GW mocy, ale zgłoszone oferty obejmowały jedynie 1,5GW.

Zmienia się również nastawienie do odnawialnych źródeł. W Niemczech pojawiają się demonstracje przeciwko dalszemu rozwojowi OZE, a wiele grup społecznych postuluje wprowadzenie dystansu pomiędzy farmami wiatrowymi a zabudowaniami na poziomie minimum 1 km. Nowym kierunkiem mają być wiatrowe farmy morskie, ale one są prawie dwukrotnie droższe od farm na lądzie i dodatkowo wymagają budowy bardzo kosztownych podmorskich instalacji przesyłowych z wykorzystaniem prądu stałego. Dalej pozostaje nierozstrzygnięty problem: jak energię elektryczną z północy Niemiec przesłać na południe.

Przełomem w prezentacji odnawialnych źródeł energii jako poprawiających bezpieczeństwo pracy systemu elektroenergetycznego jest kara jaka została nałożona na farmę wiatrową Hornsea w Anglii w wysokości 4,5 mln funtów za spowodowanie awarii systemu. Podobna kara została nałożona na elektrownię gazową, a operator sieci dystrybucyjnej, w której nastąpiło samoczynne wyłączenie paneli PV otrzymał karę 1,5 mln funtów za niedotrzymanie parametrów technicznych pracy sieci. Przełamane zostało tabu poprawności politycznej nakazujące mówić o OZE wyłącznie w superlatywach. Teraz oficjalnie pokazano również negatywne strony źródeł odnawialnych.

https://www.cire.pl/item,191685,1,0,0,0,0,0,wielka-farma-wiatrowa-zaplaci-za-blackout.html

Pomimo narastającego lobbying-u na rzecz odnawialnych źródeł energii wydaje się, że szczyt ich rozwoju powoli przemija i to pomimo zaangażowania niekonwencjonalnych metod propagandowych, w tym klimatycznych marszy dziecięcych. Świat nie jest zainteresowany w podporządkowaniu gospodarki redukcji emisji CO2, w której jednym z głównych narządzi miały być źródła odnawialne. Unia Europejska musi dostosować się do działania innych krajów, o ile nie chce stracić konkurencyjności na skutek prowadzonej polityki klimatycznej. Odnawialne źródła będą istotną częścią produkcji energii elektrycznej w europejskich systemach elektroenergetycznych, ale ich dominacja już obecnie wydaje się mało realna, a fundusze na rozwój będą stopniowo ograniczane.

https://www.cire.pl/item,187052,13,0,0,0,0,0,mielczarski-dziecieca-krucjata-klimatyczna.html
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 34 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 9 )


Autor: Pesel 13.01.2020r. 09:33
A ja sobie w wyszukiwarce wpisałem hasło - malkontent. Nawet nie przypuszczałem, ze tak bogate i różnorodne mogą być efekty wyszukiwania. Że też tego już wcześniej nie zrobiłem.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 13.01.2020r. 13:28
Rozumiem, że masz już zainstalowane te panele i z radością kosisz kasę.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 13.01.2020r. 13:41
Specjalnie dla Ciebie. Nie mam paneli, jestem konstruktorem i producentem kogeneratorów na gaz ziemny, jak ktoś lubi szpanować to niech inwestuje w zwrot z paneli za 12 lat bo mu dali kilkanaście procent. Mnie to nie kręci. Kogeneratory w szpitalach zwracają się za 2 lata i dają kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. A Ty co sobą prezentujesz?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 14.01.2020r. 12:16
Czyli zgadzasz się ze sceptycyzmem profesora co do paneli?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 14.01.2020r. 18:00
Odbieram to jako już drugą cyniczna wypowiedź w tym wątku. Powstrzymaj się. Pytasz mnie ale na moje pytanie "co sobą prezentujesz" nie odpowiadasz, po prawdzie nie musisz odpowiadać ale pomiędzy wierszami już to zaczyna być jasno widać.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Socyal 13.01.2020r. 23:18
Malkontenctwo to twoim zdaniem napisanie kilku faktów? Lepiej pisać peany bo idea jest piękna? Zresztą jak każda idea socjalistyczna!!!!!???
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 14.01.2020r. 09:37
Nie napisanie kilku faktów a tylko wyszukiwanie co by tu można skrytykować, co można przerobić na przejaw złego, niesłusznego i niedobrego. W serii tekstów z ostatnich kilku miesięcy głównie to się przebija.
Malkontenctwo może być na zmiany w energetyce ale też na wszystko inne. Samochody - złe bo wypadki, budynki złe bo są katastrofy budowlane, ludzie źli bo robią przestępstwa i tak w nieskończoność. Malkontent to taki ktoś co nie potrafi żyć bez narzekania i z tego faktu jest mu lepiej. Starałeś się coś na ten temat znaleźć w wyszukiwarkach?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 14.01.2020r. 12:24
A jak działają układy kogeneracyjne jakie produkujesz: turbina gazowa i wymienniki ciepła na odlocie spalin?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 14.01.2020r. 14:36
Do szpitali i hoteli sens realny to jest 50 kW czyli nie turbiny a silniki tłokowe, oczywiście z wymiennikiem na spalinach. Jeszcze zgłosiłem do opatentowania turbinę na spalinach ale nie ciepło a energia kinetyczna spalin.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE