ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

UE i USA zmniejszają konsumpcję węgla, ale globalny popyt nie spada
13.01.2020r. 08:52

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, takie wnioski płyną z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej, która prognozuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat światowy popyt na węgiel pozostanie stabilny, co wobec spadku konsumpcji energii z węgla w Europie i USA ma wynikać z utrzymania popytu na ten surowiec w Azji.

W swojej publikacji Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency, IEA) zwraca uwagę, że w 2019 roku popyt na węgiel lekko spadł i przede wszystkim w mniejszym stopniu wykorzystywały go Europa i Stany Zjednoczone, gdzie rozwija się energia odnawialna i gdzie - jak to określili autorzy raportu - spadek popytu na węgiel jest "niespotykany od dziesięcioleci".

Ta tendencja ma się utrzymać w ciągu najbliższych 5 lat i jak szacuje IEA, do 2024 roku należy się spodziewać rocznie około 5-procentowego spadku udziału energii węglowej w Stanach Zjednoczonych i Europie. Wpływać na to mają przede wszystkim obawy związane ze zmianami klimatycznymi i wprowadzane w związku z nimi obostrzenia, rozwój OZE i dostęp do taniego gazu.

Jednak inaczej sytuacja ma wyglądać w przypadku Azji, a zwłaszcza Chin, które są największym konsumentem węgla na świecie. Agencja przypomina, że o ile w 1990 roku udział całego kontynentu w globalnej produkcji energii z węgla wynosił zaledwie 20 proc. dziś jest to aż 80 proc.
Co więcej do 2024 roku popyt na surowiec w Azji Południowo-Wschodniej, która jest od niego dziś uzależniona, będzie rósł o ponad 5 proc. rocznie. Z kolei w Chinach niewielki jego spadek nastąpi dopiero po 2022 roku, głównie ze względu na obawy związane z zanieczyszczeniem powietrza.

Na tle pozostałych krajów Azji pozytywnie wyróżniają się Indie, w których w 2019 roku po raz pierwszy od 45 lat zanotowano spadek produkcji energii z węgla ze względu na zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Jednak rozwój gospodarki Indii zwiększy zapotrzebowanie na energię, stąd Agencja prognozuje, że produkcja energii z węgla w tym kraju będzie rosła o około 4,6 proc. rocznie aż do 2024 roku.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna ocenia, że w tym momencie świat wytwarza z węgla blisko 40 proc. całej energii elektrycznej. Do 2024 roku udział energii węglowej w globalnym miksie energetycznym ma rosnąć o mniej niż 1 proc. rocznie. Zdaniem IEA, będzie to oznaczać, że o ile w 2018 roku produkcja z tego surowca stanowiła 38 proc. wytworzonej globalnie energii, o tyle w 2024 roku będzie to 35 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: przesada 13.01.2020r. 21:02
Zero komentarzy pod tekstem ze strony "zieleniaków". Schowali głowę w piasek?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ec 14.01.2020r. 14:41
Tu jasno widać że najtrafniejszym "zielonym" działaniem jest nie kupowanie badziewia z Chin itd.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE