ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Die Welt": 100-miliardowy deal ma przekonać Polskę
13.01.2020r. 14:32

Niemiecki dziennik "Die Welt" opisuje w poniedziałek projekt wsparcia finansowego, przygotowanego przez KE dla krajów UE, których energetyka w znacznym stopniu uzależniona jest od węgla. Ma to przekonać m.in. Polskę do poparcia unijnych celów klimatycznych.

"Warszawa blokuje ambitne plany UE, zgodnie z którymi do 2050 r. (Wspólnota) ma stać się neutralna klimatycznie. Nowy wielomiliardowy fundusz ma pomóc nakłonić polską politykę do zmiany zdania. Ale nawet czołowi urzędnicy z Brukseli nie są przekonani, że to się uda" - pisze berliński dziennik.

Tzw. mechanizm sprawiedliwej transformacji (Just Transition Mechanism) ma dysponować w latach 2021-2027 około 100 mld euro i rozdzielać je między kraje i regiony, które mogą być najbardziej dotknięte realizacją ambitnych planów dotyczących ochrony środowiska nowej szefowej KE Ursuli von der Leyen. Środki funduszu mają pochodzić z unijnego budżetu, ale przede wszystkim będą to korzystnie oprocentowane kredyty z programu Invest EU i Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

Do korzystania z funduszu będą uprawnione takie kraje jak Polska, Czechy, Bułgaria i Rumunia, ale prawdopodobnie także Niemcy, które mają wyjść z węgla do 2038 roku.

Szczegóły działania mechanizmu zostaną przedstawione we wtorek przez wiceszefów Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa i Valdisa Dombrovskisa.

"Polska dała jasno do zrozumienia, że biorąc pod uwagę znaczenie sektora węglowego dla tego kraju, sprawiedliwy mechanizm przejściowy jest ważnym elementem wpływającym na wyrażenia zgody na cel neutralności klimatycznej do 2050 r." - powiedział w rozmowie z "Die Welt" Dombrovskis i wyraził nadzieję, że Warszawa zgodzi się na plany Brukseli.
Przeciwnego zdania jest unijny komisarz ds. środowiska Virginijus Sinkeviczius.

"Sam mechanizm (...) nie wystarczy, żeby przekonać Polskę. Nie możemy być tak naiwni i uważać, że publiczne pieniądze wystarczą, żeby przekonać ludzi do decyzji podejmowanych gdzieś daleko w Brukseli. Dlatego musimy przekonać tych, których to dotyczy, ale przede wszystkim przedsiębiorstwa" - uważa litewski polityk.

"Die Welt" spekuluje też, że rząd w Warszawie może wstrzymywać się z akceptacja planów von der Leyen do zakończenia negocjacji dotyczących wieloletnich ram finansowych UE.

W sobotnim wywiadzie dla "Die Welt" premier RP Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska zgadza się z podstawowym celem, zgodnie z którym dostawy energii w Europie muszą być bardziej przyjazne dla środowiska.

"Jednocześnie prosimy naszych partnerów o przyjęcie do wiadomości, że Polska musi przejść dłuższą drogę do neutralności w emisji dwutlenku węgla niż wiele innych krajów UE. (...) Ostatecznie może się zdarzyć, że niektóre kraje Unii będą neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r., a w krajach takich jak Polska potrwa to dłużej" - przewidywał Morawiecki i zapewnił jednocześnie, że Polska odegra konstruktywną rolę w negocjacjach na ten temat. Przypomniał też, że nasz kraj nie wybrał sam swojego koszyka energetycznego, lecz był to wynik decyzji podjętych za nas przez Związek Sowiecki.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: antymonopol 13.01.2020r. 15:08
100 mld euro to jest kasa UE do podziału z innymi państwami a nie tylko dla nas.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 13-01-2020r. 16:39 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: taktak 14.01.2020r. 08:06
Potwierdza się teza o klimatycznej kapitulacji za strony polskiego rządu. Jest gotowość dania zgody na likwidację... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE