ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Emilewicz: dzięki rozszerzeniu statusu prosumenta, możliwe niższe rachunki za energię
13.01.2020r. 15:00

Dzięki rozszerzeniu statusu prosumenta na spółdzielnie mieszkaniowe i budynki wielorodzinne możliwe będzie obniżenie rachunków za energię elektryczną każdemu spółdzielcy, każdemu mieszkańcowi budynku wielorodzinnego - oceniła w poniedziałek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

"Jesteśmy po pierwszym spotkaniu międzyresortowego zespołu i nasze plany na najbliższe półrocze to rozszerzenie możliwości przydzielania statusu prosumenta dla spółdzielni mieszkaniowych i budynków wielorodzinnych" - podkreśliła szefowa resortu rozwoju podczas poniedziałkowej konferencji poświęconej programowi Energia plus.

"Chcemy w ten sposób obniżyć rachunki za prąd mieszkańców w blokach, spółdzielniach mieszkaniowych. Nie tylko dla terenów wspólnych na obszarze tych spółdzielni, ale także na indywidualnym rachunku każdego spółdzielcy, każdego mieszkańca w budynku wielorodzinnym" - dodała.

Program Energia plus, który został ogłoszony rok temu, zakłada upowszechnienie instalacji fotowoltaicznych czy mikropożyczki i gwarancje kredytowe na takie instalacje dla gospodarstw domowych i firm, by wspierać inwestycje w "zieloną energię".

Emilewicz zapowiedziała, że w tym roku w ramach tego programu będzie rozwijana energetyka wiatrowa na lądzie. "Chcielibyśmy skorygować (...) ustawę odległościową, aby biorąc pod uwagę zasadny i właściwy interes wspólnot lokalnych, zliberalizować nieco tę ustawę" - mówiła.

Chodzi o to - jak podkreśliła - by tam, "gdzie jest to potrzebne i konieczne, takie instalacje (wiatrowe na lądzie - PAP) mogły się pojawić". Minister rozwoju podkreśliła, że w pracach nad ustawą "w pełni uwzględniany jest interes wspólnot lokalnych w procesie podejmowania decyzji".

Emilewicz zapowiedziała też, że tym roku ma być uruchomiony rynek biogazowni. Jak mówiła, obecnie w kraju takich instalacji jest niewiele, bo nieco ponad 100. "Biorąc pod uwagę potencjał produkcji rolnej moglibyśmy ich mieć ponad 1 tysiąc, dostarczając i ciepło i prąd na obszarach, na których dzisiaj mamy kłopoty z sieciami energii elektrycznej" - zauważyła.

Minister zapowiedziała, że propozycje zmian zostaną przedstawione w ciągu najbliższego półrocza. "To będą projekty rządowe przygotowywane w międzyresortowym zespole ds. ułatwień w energetyce prosumenckiej. Pracujemy wspólnie z Ministerstwem Klimatu, Ministerstwem Aktywów Państwowych, Ministerstwem Finansów oraz Ministerstwem Rolnictwa" - mówiła.
"Po ubiegłym roku staliśmy się 4. państwem, w którym przyrost instalacji (fotowoltaicznych - PAP) jest najszybszy. Wyprzedziliśmy znacznie bardziej słoneczną Italię. Mamy szanse to tempo utrzymać" - podkreśliła.

Podsumowując dotychczasowe efekty programu Energia plus Emilewicz wskazała na ułatwienia prawne. "W ich ramach ułatwiliśmy możliwość przyłączania się prosumnetów, czyli tych którzy produkują prąd na swoje potrzeby, a nadwyżkę sprzedają do sieci, do sieci energetycznej. Tak, że ten proces trwa dzisiaj bardzo krótko" - mówiła.

Emilewicz wskazała też na obniżenie stawki podatku VAT do 8 proc. na instalacje "nie tylko na dachach - jak to miało miejsce poprzednio - ale i na całej posesji". "To uławia stanie się prosumentem, nie tylko właścicielowi domu jednorodzinnego, ale także małemu i średniemu przedsiębiorcy" - wyjaśniła. Jak mówiła, to samo dotyczy spółdzielni energetycznych, które będą mogły powstawać na wsiach i w gminach miejsko-wiejskich.

Jak przypomniała, wraz ze zmianami legislacyjnymi, uruchomiono program dotacji, które zostały zwolnione z podatków. "Kto od sierpnia zechce taką instalację fotowoltaiczną położyć na swojej posesji, swoim dachu, może skorzystać z 5 tys. nieopodatkowanej dotacji" - mówiła. Dodała, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska rozdysponował ponad 75 mln na takie instalacje. Nabór wniosków - jak powiedziała - będzie trwał do wyczerpania pełnej kwoty alokacji - wstępnie zadeklarowana suma to 1 mld zł.

Emilewicz zaznaczyła, że szereg banków oferuje też niskooprocentowane pożyczki na instalacje fotowoltaiczne - "ekopożyczki, które spłacają się z obniżonych dla prosumentów rachunków za energię elektryczną" - mówiła. "BGK uruchomił także gwarancje biznesmax dla małych i średnich przedsiębiorców" - wyjaśniła.

"Polska staje się zieloną, prosumencką wyspą. Na pewno w Europie Środkowo-Wschodniej, a mam nadzieję, że i awangardą w całej Europie" - podsumowała Emilewicz.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Ekonomista 13.01.2020r. 18:01
Super, że mieszkańcy bloków w miastach a nie tylko w gminach wiejsko-mieskich będą mogli czerpać z dobrodziejst... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: przesada 14.01.2020r. 08:01
A chińscy komuniści zacierają ręce, licząc zyski z eksportu paneli PV, a to jest praktycznie bezalternetywne źródło... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE