ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

NFOŚiGW: 304 mln zł wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji
13.01.2020r. 15:44 13.01.2020r. 15:32

41 projektów otrzyma blisko 304 mln zł wsparcia na rozwój wysokosprawnej kogeneracji, czyli jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła - poinformował w poniedziałek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wartość wszystkich inwestycji to 816 mln zł.

Fundusz wyjaśnił, że efektem inwestycji będzie zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o prawie 3 mln GJ/rok oraz szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych o ponad 740 tys. ton równoważnika CO2.

W komunikacie poinformowano, że wsparcie otrzymają projekty wykorzystujące odnawialne źródła energii (OZE) oraz gaz ziemny.

W przypadku OZE, dziewięciu beneficjentów wybrało zastosowanie biomasy w procesach wysokosprawnej kogeneracji. Fundusz wymienił firmę Biomasa Partner Group (producenta i dostawcy peletu drzewnego, brykietu drzewnego), która realizuje budowę elektrociepłowni opalanej biomasą w Runowie Pomorskim.

"Głównym celem projektu jest uruchomienie instalacji produkującej energię elektryczną i cieplną w technologii wysokosprawnej kogeneracji z odnawialnych źródeł energii. Zakłada on zainstalowanie urządzeń o mocy elektrycznej 1,0 MWe i cieplnej 4,15 MWth. Efektem ekologicznym będzie szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych - 25 930,22 Mg/rok CO2, oraz zmniejszenie zużycia energii pierwotnej - 35 282,7 GJ/rok. Dodatkowa zdolność wytwarzania energii elektrycznej z OZE wyniesie 1,0 MWe, zaś energii cieplnej z OZE - 4,15 MWt" - wyjaśniono. Jak dodano, w przypadku tej inwestycji dotacja z NFOŚiGW wynosi blisko 15 mln zł, przy całkowitym koszcie inwestycji sięgającym 30 mln zł.

Wsparcie uzyskało jeszcze osiem podobnych projektów

Lp.

Nazwa Wnioskodawcy

Tytuł projektu

1 Megatem EC-Lublin Budowa bloku energetycznego zasilanego biomasą w MEGATEM EC-LUBLIN Sp. z o.o.
2 Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Wyszkowie Modernizacja istniejącej ciepłowni poprzez budowę układu wysokosprawnej kogeneracji z wykorzystaniem OZE (biomasa)
3 SYLVA Budowa instalacji wysokosprawnej kogeneracji opalanej biomasą w firmie SYLVA Sp. z o.o. w Wiele w pomorskim.
4 Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Sieradzu Budowa modułu kogeneracyjnego o mocy 0,9 MWe i 1,1 MWt wspomagającego pracę ciepłowni geotermalno-biomasowej w Sieradzu
5 "GALAAUTO" Budowa biogazowni rolniczej o mocy do 500 kW w miejscowości Dzikowiec
6 Bioenergia Dzikowiec Budowa biogazowni rolniczej o mocy do 500 kW
7 Fermy Trzody "Pol-Ferm" Budowa biogazowni rolniczej o mocy 0,499 MWe wraz z infrastrukturą towarzyszącą w m. Lutol
8 METROPOLIS Energia II Budowa biogazowni o mocy do 500 kWe w Iłówcu Wielkim


Fundusz wskazał, że na wykorzystanie gazu zdecydowało się 32 beneficjentów. Wśród nich jest m.in. Energetyka Cieplna w Skierniewicach, która rozbudowuje lokalną elektrociepłownię.
"Przedmiotem inwestycji jest budowa przy Ciepłowni Miejskiej w Skierniewicach, wykorzystującej obecnie węgiel kamienny, układu kogeneracyjnego opartego na spalaniu gazu ziemnego, którego zadaniem będzie wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji. Realizacja projektu zakłada zainstalowanie czterech agregatów kogeneracyjne wyposażonych w silniki gazowe z generatorami prądu zmiennego i układami odzysku ciepła o mocy ok. 2 MWe i ok. 2 MWt każdy. Wśród efektów ekologicznych znajdzie się szacowny roczny spadek emisji gazów cieplarnianych - 52 298,4 Mg/rok CO2 i zmniejszenie zużycia energii pierwotnej - 136 102 GJ/rok. Dodatkowa zdolność wytwarzania energii elektrycznej w warunkach wysokosprawnej kogeneracji wyniesie 7,9 MWe, a energii cieplnej - 7,5 MWt" - poinformowano.

W przypadku tej inwestycji, dofinansowanie z Funduszu również sięga blisko 15 mln zł, a całkowity koszt inwestycji to ponad 35 mln zł.

Systemy wysokosprawnej kogeneracji gazowej dzięki dotacjom przekazanym przez NFOŚiGW uruchomią jeszcze następujące podmioty:

Lp.

Nazwa Wnioskodawcy

Tytuł projektu

1 POLMLEK Raciąż Budowa kogeneracji gazowej o mocy 0,99 MWe w Zakładzie POLMLEK w Raciążu
2 Cedrob Instalacja kogeneracyjna o mocy 0,8 MW w miejscowości Ujazdówek
3 Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy OSM Piątnica - kogeneracja 3,0 MW w Ostrołęce
4 Spółdzielnia Mleczarska "MLEKPOL" w Grajewie SM Mlekpol - kogeneracja 1,315 MW w Zambrowie
5 Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Chełmie Budowa nowego układu wysokosprawnej kogeneracji na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej w Chełmie
6 Ostrowski Zakład Ciepłowniczy Budowa wysokosprawnego bloku kogeneracji na potrzeby systemu ciepłowniczego Ostrowa Wielkopolskiego i Klastra Energii "Ostrowski Rynek Energetyczny"
7 POLMLEK Budowa kogeneracji gazowej o mocy 0,99 MWe w Zakładzie POLMLEK w Lidzbarku Warmińskim
8 Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Ciechanowie Modernizacja systemu ciepłowniczego PEC w Ciechanowie sp. z o.o. poprzez budowę instalacji wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji
9 Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim "Modernizacja istniejącego systemu ciepłowniczego w celu zwiększenia jego efektywności - budowa elektrociepłowni gazowej w Radzyniu Podlaskim"
10 Zakłady Drobiarskie w Stasinie Budowa układu wysokosprawnej kogeneracji gazowej o mocy 1 MW w Zakładzie Drobiarskim w Stasinie Sp. z o.o.
11 Veolia Energia Poznań Budowa układu kogeneracji na terenie zakładu Volkswagen przy ul. 28 Czerwca 1956 r. w Poznaniu
12 Rozsada Polska Budowa układu dwóch jednostek kogeneracji gazu ziemnego do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła na działce nr 45 w obrębie Kisiele
13 POLMLEK Grudziądz Budowa kogeneracji gazowej o mocy 0,99 MWe w Zakładzie POLMLEK w Grudziądzu
14 Gaselle Budowa nowych jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w technologii wysokosprawnej kogeneracji w miejscowości Lidzbark Warmiński w województwie warmińsko-mazurskim.
15 ECO Kogeneracja Budowa źródła wysokosprawnej kogeneracji w Opolu
16 ESV WISŁOSAN Instalacja wysokosprawnej kogeneracji na terenie zakładu ESV Wisłosan
17 AMICA Budowa kogeneracji gazowej o mocy 0,999 MWe w zakładzie AMICA S.A.
18 Grupa Agrocentrum Budowa kogeneracji gazowej o mocy 2 MWe w Grajewie
19 Gobarto Instalacja trigeneracyjna o mocy 0,999 MW w miejscowości Grąbkowo
20 FAM - Technika Odlewnicza Budowa układu kogeneracyjnego w zakładzie produkcyjnym FAM - Technika Odlewnicza Sp. z o.o. w Chełmnie
21 Veolia Południe Budowa agregatu wysokosprawnej kogeneracji o mocy 358 kWt oraz 245 kWe w ramach kotłowni w Kluczach
22 WABCO Polska Budowa układu trigeneracji w przedsiębiorstwie WABCO Polska Sp. z o.o.
23 Pruszczańskie Przedsiębiorstwo Ciepłownicze "PEC" Budowa systemu wysokosprawnej kogeneracji na terenie ciepłowni należącej do Pruszczańskiego Przedsiębiorstwa Ciepłowniczego przy ul. 24 marca 5, 83-000 Pruszcz Gdański, działka nr: 3/44 w Pruszczu Gdańskim
24 Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej "Budowa źródła wysokosprawnej kogeneracji dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Dębicy"
25 Veolia Energia Łódź Budowa nowych jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w technologii wysokosprawnej kogeneracji w miejscowości Łódź ul. Przybyszewskiego 211 w województwie łódzkim.
26 Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Brodnicy Budowa Systemu Kogeneracyjnego dla Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Brodnicy.
27 Miejska Energetyka Cieplna Piła Budowa źródła kogeneracyjnego KR-Zachód w Pile
28 Zakłady Mleczarskie "LAKTOPOL-A" Budowa układu trigeneracyjnego o mocy 0,999 MWe wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną
29 Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Słupsk Budowa układu wysokosprawnej kogeneracji dla kompleksu sportowo - rekreacyjnego w Redzikowie
30 Promet-Plast Budowa jednostki wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej trigeneracji o całkowitej nominalnej mocy elektrycznej do 1,2 MW.
31 Miejska Gospodarka Komunalna w Oleśnicy Budowa jednostki wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w technologii wysokosprawnej kogeneracji w miejscowości Oleśnica.


Dofinansowanie tych przedsięwzięć umożliwia I oś priorytetowa POIiŚ 2014-2020 Zmniejszenie emisyjności gospodarki, działanie 1.6 Promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe, poddziałanie 1.6.1. Źródła wysokosprawnej Kogeneracji. Umowy zostały zawarte w IV kwartale 2019 r.

Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE