ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rybnik zlikwiduje prawie tysiąc kopciuchów - przy wsparciu POIiŚ
13.01.2020r. 20:22

Blisko tysiąc starych pieców na paliwo stałe, nazywanych kopciuchami, zlikwiduje w niemal 500 mieszkaniach samorząd Rybnika, przy wsparciu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Miasto chce, aby do 2025 r. wszystkie lokale w jego zasobach były ekologiczne.

Rybnik plasuje się w czołówce listy najbardziej zanieczyszczonych smogiem ośrodków Unii Europejskiej, przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień, miasto do projektu szacowanego na 27,7 mln zł otrzymało 21,7 mln zł dotacji - z części POIiŚ rozdzielanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Dofinansowany projekt zakłada likwidację ponad 930 przestarzałych pieców kaflowych w 466 mieszkaniach dwunastu budynków rybnickiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Zastąpią je nowoczesne gazowe piece kondensacyjne oraz ciepło sieciowe. Każdy z budynków zostanie docieplony, a znajdujące się w nich instalacje grzewcze - zmodernizowane.

"Kwota 21,7 mln zł zostanie przeznaczona na kompleksową termomodernizację oraz wymianę źródeł ciepła w dwunastu budynkach ZGM, zlokalizowanych w Boguszowicach-Osiedlu oraz Śródmieściu" - zapowiedział cytowany przez Skupień prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

"Bardzo się cieszę, że robimy kolejny konkretny krok w kierunku zmiany tych źródeł ogrzewania, które należą do miasta. Naszym celem jest 2025 r., w którym wszystko co miejskie, będzie czyste, ekologiczne" - zadeklarował Kuczera.

Rybnicki samorząd czeka też obecnie na decyzje urzędu marszałkowskiego ws. czterech wniosków o dofinansowanie termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła w kolejnych 35 budynkach Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w dzielnicach Boguszowice-Osiedle oraz Niedobczyce - z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego.

W ub. roku miasto przeznaczyło na walkę ze smogiem ponad 30 mln zł własnych środków - na termomodernizację oraz wymianę źródeł ciepła w placówkach oświatowych, miejskich budynkach użyteczności publicznej oraz komunalnych.
W kwocie tej zmieścił się m.in. wkład własny do wartego blisko 14,7 mln zł drugiego etapu unijnego projektu termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej. Przy dofinansowaniu na poziomie 10,1 mln zł zmodernizowano w nich źródła ciepła wraz z instalacjami.

Pozostałe inwestycje zaplanowane na 2019/2020 w ramach budżetu miasta (ogółem 11,5 mln zł) objęły m.in. zmiany kotłowni węglowych na: kotłownie na pellet (w dwóch budynkach), na instalację pomp ciepła (w dwóch budynkach), na węzeł ciepłowniczy (jeden budynek), na węzeł gazowych pomp ciepła (dwie szkoły) na kotłownię gazową (jeden obiekt), budowę źródła kogeneracyjnego (jeden kompleks) oraz termomodernizację budynków mieszkalnych w dzielnicach Boguszowice (wraz z przyłączaniem do sieci gazowych) i Niedobczyce.

Ogółem w Rybniku, który posiada ponad 176 budynków, jak: szkoły, przedszkola, domy kultury, obiekty sportowe czy inne jednostki miejskie, po zmianie źródeł ciepła w 2019 r., ogrzewanych starymi kotłami pozostało kilkanaście obiektów. W ciągu najbliższych trzech lat także one mają zostać dostosowane do ekologicznych wymogów.

Według danych sprzed roku rybnicki Zakład Gospodarki Mieszkaniowej posiada łącznie 413 budynków. W tym ekologicznie (także kotłami klasy 5) ogrzewanych było wówczas 218, a 195 - źródłami nieekologicznymi.

Działając na rzecz poprawy jakości powietrza miasto stworzyło swój system pomiarowy (z 27 czujnikami) oraz finansuje działalność Ekopatrolu Straży Miejskiej przez siedem dni w tygodniu. W ramach subregionu zachodniego woj. śląskiego Rybnik uczestniczy w głośnej kampanii "Nie truj sąsiada" z udziałem znanych aktorów.

Specyfiką ok. 140-tysięcznego miasta jest zabudowa (przy niekorzystnym ukształtowaniu terenu). Spośród 19,5 tys. budynków mieszkalnych 88 proc. to budownictwo jednorodzinne. Z ciepła sieciowego korzysta ok. 30 proc. mieszkańców. Jego upowszechnienie ma być jednym ze sposobów likwidacji smogu. Obok tych starań władze Rybnika zabiegają o rozwój w mieście sieci gazowej.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE