ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Konfederacja powołała parlamentarny Zespołu ds. Bogactw Naturalnych w Polsce
14.01.2020r. 14:23

Konfederacja powołała parlamentarny Zespół ds. Bogactw Naturalnych i Aktywów Narodowych, który będzie sprawdzał ich "stan faktyczny" oraz koncesje na eksploatację. Polska jest potencjalnie bardzo bogatych państwem - przekonywał we wtorek prezes Ruchu Narodowego i poseł Konfederacji Robert Winnicki.

"Polska jest +działką nr 1+ na globusie. Bogactwa i niezmierzone perspektywy, jakie rysują się przed polskim narodem, są w dużym stopniu związane z tym, czy uda nam się zachować kontrolę nad skarbami polskiej ziemi, polskiej wynalazczości, polskiej myśli technicznej" - mówił podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej).

Poseł Winnicki przekonywał, że "Polska jest potencjalnie bardzo bogatych państwem", ale jego zdaniem duża część bogatych złóż surowców naturalnych nie jest eksploatowana, ze względu na "zawinione, intencjonalne problemy" oraz "bezradność i bezwład państwa". Zapowiedział, że zespół zwróci także uwagę na nowe technologie wykorzystywania węgla oraz "presję Unii Europejskiej", czy ograniczenia pakietu klimatycznego, wpływający na kondycję polskiej energetyki i możliwości wydobywania złóż naturalnych.

Braun zapewniał, że Konfederacji "leży na sercu interes narodowy". Przekonywał, że polskiej racji stanu nie można zabezpieczyć bez zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i surowcowego.
"Rzecz w tym, żeby Polacy pozostali gospodarzami, żeby to przede wszystkim naród polski czerpał zyski z tych niezmiernych bogactw, żeby te zyski nie były (...) +przepuszczane+ przez to, co nazywamy zintegrowanym systemem paśników partyjnych, złogów, koryt cwaniaków, za które niestety bardzo często uznać można spółki Skarbu Państwa" - oświadczył Braun.

Poseł Konrad Berkowicz (KORWiN) zwrócił uwagę, że Chile, gdy "rządzili tam komuniści", importowało miedź, mimo posiadania ogromnych złóż rud tego metalu. "Tak się kończy socjalistyczne zarządzanie gospodarką i chcemy powstrzymywać takie tendencje w Polsce. Z interesem narodowym zgodne jest to, żeby mądrze, efektywnie korzystać ze swoich zasobów, z bogactw naturalnych swojego kraju, a nie je marnować, albo doprowadzać do sytuacji, w której leżą odłogiem, a my importujemy coś z zagranicy" - oświadczył Berkowicz.

Braun poinformował, że podczas IX kadencji Sejmu, Zespół ds. Bogactw Naturalnych i Aktywów Narodowych będzie ustalał "stan faktyczny" zasobów naturalnych w Polsce, to jak są one ewidencjonowane i wyceniane, a także to, "jak wyglądały i wyglądać mają procesy koncesyjne na eksploatację złóż bogactw naturalnych". Efektem tych prac ma być "Raport o stanie państwa i ziemi polskiej".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE