ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rozpoczęły się prace remontowe na białoruskim odcinku rurociągu Przyjaźń
15.01.2020r. 11:33

Do piątku potrwają, rozpoczęte we wtorek, prace remontowe na instalacjach rurociągu Przyjaźń na terytorium Białorusi - poinformował białoruski operator rurociągu, przedsiębiorstwo Homeltransnafta.

W związku z remontem, jak podano, możliwe jest częściowe wstrzymanie przesyłu ropy tranzytem przez Białoruś, ponieważ prace wymagają zmniejszenia ciśnienia w rurociągu - podał portal TUT.by.

Według informacji agencji Reuters, na czas trwania remont ilość surowca przesyłanego Przyjaźnią do Polski została zmniejszona o połowę i wynosi 70 tys. ton ropy dziennie.

Prace remontowe zostały zaplanowane na podstawie ubiegłorocznej kontroli rurociągu i wykrytych w jej trakcie usterek. Operator na Białorusi planuje przeprowadzać remonty co miesiąc - poinformował TUT.by.

"To prace uzgodnione jeszcze na początku grudnia (ubiegłego roku)" - powiedział cytowany przez agencję Interfax rzecznik rosyjskiego Transnieftu Igor Diomin. Jak dodał, strona rosyjska zazwyczaj nie informuje o planowych pracach czy czasowych przestojach, bo to sprzyja przestępcom, którzy kradną ropę. Według Diomina usterki stwierdzone na Białorusi nie wymagają wstrzymania przesyłu ropy tranzytem.
Remont rozpoczął się w sytuacji sporu Mińska i Moskwy w sprawie cen ropy na bieżący rok. Porozumienie w sprawie dostaw rosyjskiej ropy dla Białorusi nie zostało dotąd uzgodnione, a po wstrzymaniu przez Rosję od 1 stycznia przesyłu ropy dla Białorusi, strony porozumiały się tylko w sprawie niewielkich dostaw w styczniu, które zapewniają możliwość funkcjonowania dwóch białoruskich rafinerii na minimalnym poziomie technicznym. Mińsk wstrzymał z tego powodu czasowo eksport paliw za granicę.

Dwie białoruskie rafinerie w Mozyrzu i Nowopołocku są uzależnione od rosyjskich dostaw. Produkty naftowe są głównym towarem eksportowym Białorusi. Zakupy ropy z innych źródeł niż Rosja są możliwe, jednak byłyby znacznie droższe niż dotowany przez Rosję surowiec i obniżyłyby dochody Mińska ze sprzedaży paliw. Obecnie Mińsk, jak twierdzi, aktywnie poszukuje alternatywnych źródeł surowca.

Podczas prowadzonych obecnie przez Mińsk i Moskwę negocjacji na temat tzw. pogłębionej integracji w ramach państwa związkowego, warunki dostaw surowców są jedną z najtrudniejszych kwestii. Według części ekspertów Rosja naciska w kluczowych dla Mińska kwestiach naftowo-gazowych, by skłonić go do ustępstw w innych dziedzinach. Program pogłębionej integracji w ramach państwa związkowego przewiduje m.in. podpisanie 31 map drogowych, dotyczących ujednolicenia norm w różnych sektorach obu państw.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE