ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Emilewicz: Dzięki programowi "Energia plus" rok 2020 będzie rokiem rewolucji fotowoltaicznej w Polsce
15.01.2020r. 12:00

Efekty programu Energia plus przerosły nasze oczekiwania; miniony rok był rokiem rewolucji fotowoltaicznej w Polsce - powiedziała w środę w Poznaniu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak podkreśliła, Polacy zbudowali w tym czasie przydomowe instalacje o mocy niemal 800 MW - to cztery razy więcej niż zakładano.

Program "Energia plus" zakłada upowszechnienie instalacji fotowoltaicznych, mikropożyczki i gwarancje kredytowe na takie instalacje dla gospodarstw domowych i firm, po to by wspierać inwestycje w zieloną energię. W trakcie konferencji prasowej podsumowującej dotychczasowe efekty ogłoszonego przed rokiem programu Emilewicz wskazała, że Polska stała się piątym w UE krajem pod względem przyrostu instalacji fotowoltaicznych.

"Zaproponowaliśmy program, w ramach którego Polacy mogą produkować na swoje potrzeby tani i czysty prąd. Ułatwiliśmy realizację instalacji prosumenckich dla klientów indywidualnych. Uprościliśmy procedurę i pojawiło się w związku z tym w minionym roku ponad 76 tys. nowych instalacji prosumenckich" - podała.

"Miniony rok był rokiem rewolucji fotowoltaicznej, rewolucji zielonej energii w Polsce. Podsumowując program "Energia plus" możemy powiedzieć, że udało nam się zrealizować więcej niż zakładaliśmy, a efekty przerosły nasze najśmielsze oczekiwania" - dodała minister.

Jak podano w trakcie konferencji, w 2019 roku Polacy zbudowali przydomowe instalacje o mocy niemal 800 MW. Jest to cztery razy więcej niż zakładano, więcej niż we wszystkich poprzednich latach liczonych łącznie i tyle, ile produkuje cała elektrownia wodna w Żarnowcu. Łącznie - wraz z większymi, przemysłowymi instalacjami - moc tego typu instalacji wynosi obecnie1,2 tys. MW.

Według minister rozwoju, w tym roku zainteresowanie Polaków możliwością produkowania energii na własne potrzeby będzie jeszcze większe. Emilewicz podkreśliła, że dzięki zmianom w prawie, ze statusu prosumenta mogą już korzystać mali i średni przedsiębiorcy.
Zaznaczyła, że inwestycje w instalacje OZE są korzystniejsze podatkowo, uruchomione zostały atrakcyjne pożyczki na realizację takich przedsięwzięć oraz program dotacyjny "Mój prąd". W jego ramach w ciągu trzech miesięcy udzielono dotacji na łączną kwotę 90 mln zł, powstało 18 tys. instalacji fotowoltaicznych.

Minister poinformowała, że w ramach programu "Energia plus" planowane są m.in. zmiany legislacyjne i organizacyjne umożliwiające produkcję czystej energii na własny użytek również mieszkańcom budynków wielorodzinnych.

"Chcemy rozszerzyć status prosumenta na mieszkańców wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, domów wielorodzinnych. W najbliższych tygodniach Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu uruchomi pilotażowy program dotacji dla spółdzielni mieszkaniowych, które będą mogły skorzystać ze wsparcia po to, by realizować instalacje fotowoltaiczne" - powiedziała.

Emilewicz dodała, że trwają prace m.in. nad liberalizacją prawa w zakresie budowania farm wiatrowych na lądzie oraz nad wprowadzeniem ułatwień przy budowie instalacji biogazowych.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: przesada 15.01.2020r. 17:26
A zarobili na tym chińscy komuniści, jedyny liczący się globalny importer paneli PV.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ola 15.01.2020r. 21:18
Bo unia dofinansowania ok 80 procent inwestycji
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE