ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KO: musimy przeprowadzić plan powszechnej fotowoltaizacji Polski
15.01.2020r. 14:10

Rekompensaty za wzrost cen energii będą z roku na rok malały i obejmowały coraz mniejszą grupę odbiorców, a ceny energii będą rosły; dlatego, tak jak kiedyś przeprowadzono plan elektryfikacji Polski, tak teraz musimy przeprowadzić plan powszechnej fotowoltaizacji Polski - uważają posłowie KO.

W środę na konferencji prasowej w Sejmie poseł Tomasz Nowak (KO) zwracał uwagę, że rekompensaty za wzrost cen prądu z roku na rok będą malały i będą obejmowały coraz mniejszą grupę odbiorców, a ceny energii będą rosły.

Według niego rekompensata, którą zapowiada rząd na rok 2020, obejmie wzrost rachunków o 11-12 procent. "Ale nie obejmie na przykład opłaty mocowej, która wejdzie od października i nie obejmie również tzw. opłaty handlowej, która, jak się obserwuje, wzrasta dynamicznie, bowiem spółki obrotu chcą ratować swoje wpływy, i te obie opłaty spowodują, że rachunki nasze będą o około 20 złotych na miesiąc większe" - zauważył.

"Dlatego, tak jak kiedyś przeprowadzono program powszechnej elektryfikacji Polski, tak teraz na miarę tamtego planu musimy przeprowadzić plan powszechnej fotowoltaizacji Polski. Pomoc publiczna powinna być skierowana w stronę programu powszechnej fotowoltaizacji Polski, w którym nie tylko obywatele bogaci będą mogli skorzystać z tańszego prądu (...) Pomoc publiczna powinna być skierowana do wszystkich obywateli i powinna być pomocą, w której rząd się zaangażuje na przykład w milion instalacji fotowoltaicznych" - mówił Nowak.

Zdaniem posła Krzysztofa Gadowskiego (KO) obserwujemy dzisiaj rekordowy wzrost importu energii elektrycznej do Polski. "Po raz kolejny należy zwrócić uwagę, że bijemy rekordy importu węgla do Polski, zaimportowaliśmy 20 mln ton węgla, to jest 1/3 tego, co potrafimy wydobyć. I połowę tego, co wydobywamy w polskiej grupie górniczej sprowadzamy z Rosji" - podkreślił Gadowski.
W jego ocenie rząd proponuje rekompensaty osobom, które są zatrudnione na umowę o pracę, a - jak mówił - wszyscy dobrze wiemy, że ponad milion Polaków pracuje na tak zwanych umowach śmieciowych. "To są osoby, które zarabiają minimalną płacę. I w ten sposób mają być karani przez rząd PiS?" - pytał.

Wiceminister aktywów państwowych Tadeusz Skobel mówił w ubiegłym tygodniu, że projektowany system rekompensat za wzrost cen prądu w 2020 r. obejmie odbiorców indywidualnych, korzystających z zatwierdzanych przez URE taryf, jak i pozostających na wolnym rynku. Jak podkreślił, projektowany w Ministerstwie Aktywów Państwowych mechanizm nie obejmie "odbiorców najbardziej zamożnych".

Skobel zaznaczył, że projekt odpowiedniej ustawy jest w trakcie konsultacji wewnątrzresortowych. Mówił, że system będzie prosty, niestwarzający odbiorcom "barier natury matematyczno-kalkulacyjnej", i będzie zgodny z prawem UE.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: cytaty 16.01.2020r. 08:40
kto zmusza suwerenny kraj?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE