ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Izrael i Egipt podpisały 15-letni kontrakt gazowy
16.01.2020r. 10:27

Izrael i Egipt podpisały 15-letni kontrakt na dostawy 5 663 000 m3 gazu dziennie. Tym samym Egipt stał się pierwszym arabskim krajem, który będzie importował gaz z Izraela - czytamy w BiznesAlert.pl.

Komentatorzy z obu krajów mają nadzieję, że umowa wzmocni więzi regionalne, a dzięki kontraktowi Egipt chce stać się regionalnym centrum energetycznym. Kair ma również umożliwić Izraelowi eksport części gazu ziemnego do Europy za pośrednictwem egipskich instalacji skroplonego gazu ziemnego (LNG). Ma to się zacząć około roku 2025. Egipt obecnie eksportuje do Europy 2,8 mln m sześc. miesięcznie.

Przedstawiciele Izraela i Egiptu zgodnie podkreślali, że nowe jest to najważniejsza umowa między tymi krajami od podpisania traktatu pokojowego w 1979 roku. - Dzisiejszy dzień to nowa era w sektorze energetycznym na Bliskim Wschodzie - powiedział Yossi Abu, szef izraelskiego koncernu Delek, który będzie uczestniczyć w realizacji umowy. Na jej mocy egipska firma Dolphinus Holdings kupi w sumie 85 miliardów metrów sześciennych gazu o wartości około 19,5 miliarda dolarów z izraelskich złóż gazu Lewiatan i Tamar. Złoże gazu Lewiatan znajduje się około 130 kilometrów na zachód od Hajfy, a jego zasoby szacuje się na 605 miliardów metrów sześciennych.
Izrael wcześniej kupował gaz z Egiptu, ale odcinki rurociągu między krajami były wielokrotnie atakowane przez dżihadystów z Synaju w 2011 i 2012 roku. W najbliższej przyszłości Izrael ma również rozpocząć eksport gazu do Jordanii - czytamy w BiznesAlert.pl.
Reuters/AFP , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE