ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MAP: import węgla z Rosji od stycznia do września 2019 r. - 8 mln ton
16.01.2020r. 11:44

Od stycznia do września 2019 r. Polska sprowadziła 8 mln ton węgla z Rosji - czytamy opublikowanej na stronach internetowych Sejmu odpowiedzi Ministra Aktywów Państwowych na interpelację poselską ws. importu rosyjskiego węgla.

W odpowiedzi na interpelację posła Adama Szłapki (KO) szef MAP Jacek Sasin podał, że w tym samym okresie import węgla kamiennego ogółem wyniósł 12,3 mln ton, a krajowe wydobycie to 46 mln ton.

Na zadane w interpelacji pytanie, ile kosztował import, szef MAP napisał, że "wartość kontraktów na import węgla z zagranicy stanowi tajemnicę gospodarczą przedsiębiorstw prowadzących tego typu działalność, a Ministerstwo Aktywów Państwowych nie posiada tego typu danych".

Minister napisał też, że "głównym zasobem pokrywającym zapotrzebowanie na energię pierwotną jest węgiel kamienny, następnie węgiel brunatny, ropa naftowa, gaz ziemny, oraz źródła odnawialne". "Węgiel (kamienny i brunatny) stanowi podstawę krajowego bilansu energetycznego, ponieważ Polska posiada duże zasoby tego surowca, a wykorzystujące go elektrownie pozwalają na utrzymanie stałych i stabilnych dostaw energii do odbiorców" - napisano.
Zaznaczył również, że górnictwo i energetyka węglowa ma również istotne znaczenie społeczno-gospodarcze, zapewnia liczne miejsca pracy, wpływy do budżetu państwa, także pośrednio.

Minister Sasin napisał, że wykorzystanie węgla w produkcji energii elektrycznej i ciepła będzie sukcesywnie maleć. Jak czytamy, procentowy udział węgla w elektroenergetyce będzie spadać do ok. 56-60 proc. w 2030 r., oraz 28 proc. w 2040 r. Podkreślono, że wolumen wykorzystywanego węgla kamiennego pozostanie prawie na niezmienionym poziomie w tym okresie. Zwiększenie zapotrzebowania będzie pokrywane energią, pochodzącą z OZE - wyjaśnił minister. "W tej perspektywie udział OZE w produkcji będzie wzrastał do ok. 32 proc. w 2030 r. oraz ok. 40 proc. w 2040 r." - napisał szef MAP.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE