ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Atkins: brytyjski cel zerowej emisji netto wymaga nowej energetyki jądrowej
16.01.2020r. 12:24

Firma doradztwa inżynieryjnego Atkins opublikowała nowy raport szczegółowo opisujący inwestycje w energię niskoemisyjną, niezbędne Wielkiej Brytanii do osiągnięcia celu zerowej emisji netto do 2050 r. Raport - zatytułowany Engineering Net Zero - wzywa rząd do znacznego zwiększenia inwestycji w energetykę jądrową.

W czerwcu 2019 r. Wielka Brytania stała się pierwszą znaczącą gospodarką na świecie, która ustanowiła prawo nakazujące zakończenie jej wkładu w globalne ocieplenie do 2050 r. Rządowy cel zero-netto do 2050 r. zalecił Komitet ds. Zmian Klimatu, niezależny organ doradczy ds. klimatu. Zero-netto oznacza, że wszelkie emisje byłyby równoważone przez systemy usuwające równoważną ilość gazów cieplarnianych z atmosfery, takie jak sadzenie drzew lub stosowanie technologii wychwytywania i składowanie dwutlenku węgla (ang. carbon capture and storage - CCS). Przyjęte prawo wymaga od kraju doprowadzenia wszystkich emisji gazów cieplarnianych do zera netto do 2050 r., poprzedni cel zakładał co najmniej 80% redukcji w stosunku do poziomu z 1990 r. Wielka Brytania już zmniejszyła emisje o 42%, jednocześnie rozwijając gospodarkę o 72%. Atkins zauważa, że aby osiągnąć zerową wartość emisji netto, Wielka Brytania potrzebuje czterokrotnego wzrostu energii niskoemisyjnej, z 155 TWh w 2017 r. do 645 TWh w 2050 r.

"Wyzwanie dotyczy nie tylko sektora energetycznego i nie zostanie zrealizowane tylko poprzez duże projekty energetyczne; musimy również spojrzeć na to, jak zużywamy i wykorzystujemy energię w podróży, do ogrzewaniu i w przemyśle" - stwierdza firma w swoim raporcie.

Raport (dostęp: http://explore.atkinsglobal.com/engineeringnetzero/) zauważa, że energia jądrowa wytwarza obecnie około 18% energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii, ale siedem z ośmiu działających elektrowni jądrowych w kraju zostanie wyłączonych do 2030 r. "Polityka rządu w ostatnim dziesięcioleciu polegała na ich zastąpieniu poprzez budowę do 15 GW nowych mocy jądrowych. Jednak duże elektrownie jądrowe stoją w obliczu poważnych wyzwań związanych z przystępnością cenową, przy czym koszt kapitału jest szczególnie delikatną kwestią ". Raport stwierdza, że wycofanie się Hitachi z projektu Wylfa Newydd "potwierdziło, że obecny brytyjski model finansowania takich projektów nie nadaje się do tego celu". Rząd rozważa wprowadzenie modelu regulowanej bazy aktywów (ang. Regulated Asset Base - RAB) do finansowania nowych projektów energetyki jądrowej, który mógłby znacznie obniżyć uśredniony koszt energii elektrycznej (ang. levelised cost of electricity - LCOE), zauważa Atkins. Konsultacje w sprawie RAB rozpoczęto w lipcu 2019 r.

Jednak raport mówi, że scenariusz zerowy "wydaje się, że odrzucił obecną politykę rządu i trwające prace nad modelem finansowym". Scenariusz "skutecznie hamuje rozwój nowych mocy jądrowych w połowie lat 30." po ukończeniu trzech obecnie realizowanych projektów elektrowni: Hinkley Point C, Sizewell C i Bradwell B. "Zamiast utrzymywać otwartą, technicznie sprawdzoną opcję nuklearną, zero-netto opiera się na technologii CCS, w której obecnie mamy zerowe zdolności lub na znacznie większej liczbie odnawialnych źródeł energii oraz, na jak dotąd nieokreślonej, dużej zdolności magazynowania energii".
Atkins twierdzi, że energia jądrowa jest "kluczowym, ale obecnie niedocenianym elementem" w systemie energetycznym Wielkiej Brytanii. "Energia jądrowa stanowi niskie ryzyko technologiczne, ale obecny model finansowy stanowi poważne wyzwanie. Ze względu na malejącą produkcję gazu w Wielkiej Brytanii energia jądrowa oferuje jedyną moc zainstalowaną z gwarantowanym bezpieczeństwem dostaw energii elektrycznej i jest niezbędnym elementem stabilnego, najtańszego systemu energetycznego".

"Jest całkowicie możliwe, że najmniej kosztowna droga do osiągnięcia zera-netto będzie wymagała znacznie większego udziału energii jądrowej niż jest obecnie rozważana. Jeśli rynek nowych obiektów jądrowych w Wielkiej Brytanii zostanie skutecznie zamknięty w połowie lat 30., to odrodzenie jego możliwości będzie trudne i kosztowne w trakcie wyścigu do 2050 r. ".

Atkins w swojej analizie sugeruje, aby rząd pilnie i priorytetowo potraktował konsultacje w sprawie alternatywnych modeli finansowania projektów jądrowych (RAB) i opracował innowacyjne podejście do ryzyka budowlanego. Sugeruje również przegląd rynku energii elektrycznej i dokonanie oceny wpływu niestabilnych odnawialnych źródeł energii na stałość cen energii.

"Z zadowoleniem powitaliśmy przemówienie Królowej w ubiegłym miesiącu, określające program rządu na nadchodzącą sesję parlamentarną, które zawierało zobowiązania do zwiększania mocy wiatrowej na morzu i inwestowania w budowę klastra wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla, jednak tym czego naprawdę potrzebujemy jest zobowiązanie do znacznego zwiększenia inwestycji w energetykę jądrową, aby osiągnąć zerową wartość emisji netto", stwierdził Chris Ball, dyrektor zarządzający ds. energetyki jądrowej w Atkins.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Sum 16.01.2020r. 14:15
A GBR pozostaje w UE?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE