ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MAEA wyjaśnia kluczową rolę energii jądrowej dla bezemisyjnej przyszłości
16.01.2020r. 12:29

Energetyka jądrowa zapewnia 10 proc. globalnej produkcji energii elektrycznej, ale aby powstrzymać zmiany klimatu, świat będzie potrzebował znacznie większych ilości czystej i niezawodnej energii, twierdzi Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w opublikowanym krótkim filmie informacyjnym. Aby poradzić sobie ze zmianami klimatu, do 2050 r. 80 proc. całej energii elektrycznej będzie musiało pochodzić ze źródeł niskoemisyjnych.

"Nasze dzisiejsze wybory energetyczne określą jutrzejszy świat naszych dzieci" - Rafael Mariano Grossi, dyrektor generalny MAEA.

W kilkuminutowym wideoklipie zatytułowanym: Energetyka jądrowa: droga do przyszłości bezemisyjnej (Nuclear Power: The Road to a Carbon Free Future) - zauważa się, że 30 krajów eksploatuje obecnie elektrownie jądrowe, a ponad dwadzieścia innych zamierza zaspokoić swoje potrzeby energetyczne i klimatyczne za pomocą energii jądrowej. Rosja, Indie i Chiny przodują dziś w rozwoju energetyki jądrowej. Chiny mają w budowie dziewięć reaktorów, najwięcej spośród wszystkich krajów. Inne państwa, takie jak Finlandia również budują nowe reaktory, a Zjednoczone Emiraty Arabskie i Białoruś są bliskie uruchomienia swoich pierwszych elektrowni jądrowych, podczas gdy Bangladesz i Turcja niedawno rozpoczęły ich budowę.

Juha Poikola z firmy energetycznej TVO w Finlandii mówi w filmie: "Nasz największy akt klimatyczny w Finlandii dokona się w momencie uruchomienia nowego reaktora w Olkiluoto". Ibrahim Halil Dere z tureckiego Ministerstwa Energii stwierdza: "Wierzymy, że energetyka jądrowa jest niezastąpioną opcją dla Turcji, ponieważ stanowi wolne od emisji, przyjazne dla środowiska, zrównoważone i niezawodne źródło energii elektrycznej".

Obecnie na całym świecie działa około 450 reaktorów jądrowych, ale aby odpowiedzieć na pojawiające się potrzeby i wyzwania, energetyka jądrowa patrzy w przyszłość na innowacyjne rozwiązania w zakresie długoterminowej eksploatacji istniejących reaktorów, dalszej rozbudowy realizowanych obecnie programów energetyki jądrowej oraz wdrażania nowych technologii reaktorów - stwierdzają autorzy filmu. Kilka krajów opracowuje małe reaktory modułowe (SMR), a jeden został już zbudowany w Rosji, dodają, odnosząc się do uruchomienia w grudniu ubiegłego roku pływającej elektrowni jądrowej Akademik Łomonosow.
Rebecca Casper, burmistrz Idaho Falls w USA mówi, że SMR mogą "pięknie i bezproblemowo zintegrować się z wiatrem, z energią słoneczną i z niektórymi innymi źródłami, które może i są niestabilne, ale są także wolne od węgla". Energia jądrowa jest "kluczem", dodaje, "dzięki któremu cała ta inna pożądana alternatywna energia byłaby możliwa do wykorzystania, ponieważ ona sama (bez energii jądrowej) nie jest w stanie pokrywać rosnącego popytu".

Rafael Mariano Grossi, dyrektor generalny MAEA, powiedział: "Naukowy konsensus w sprawie zmian klimatu - i głosy milionów wzywających do działań klimatycznych - jasno pokazują, o co toczy się gra i jaka jest skala problemu. Nasz dzisiejszy wybór rodzaju energii określi przyszły świat naszych dzieci. Energia jądrowa jest częścią tego rozwiązania".

Wideo wyprodukowali Jeffrey Donovan i Krzysztof Kolasiński.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE