ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Premier Saksonii nie wyklucza powrotu do energetyki jądrowej
16.01.2020r. 12:50

Premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) nie wyklucza powrotu do energetyki jądrowej. - Czy okaże się to konieczne, będzie zależeć od tego, czy Energiewende się powiedzie: czy koszty energii pozostaną rozsądne, a bezpieczeństwo dostaw będzie zagwarantowane. To pytanie pojawi się za dziesięć lub 15 lat - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl polityk.

Kretschmer zwrócił uwagę na to, że w kwestii odejścia od atomu lub pozostania przy tej technologii decyzję powinni podejmować obywatele i politycy, więc Niemcy nie powinny całkowicie wykluczać tej opcji. - Badania nad atomem muszą być nadal prowadzone i promowane. Musimy pozostać otwarci na tę technologię. To nie znaczy, że będziemy budować nowe elektrownie. Ale musimy zachować kompetencje w tym zakresie - powiedział Kretschmer, który jednocześnie przyznał, że większość niemieckiego społeczeństwa jest za odejściem od atomu. Zauważył jednak, że to źródło energii mogłoby się w znacznym stopniu przyczynić do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

W 2011 roku rząd CDU pod wodzą Angeli Merkel podjął decyzję o stopniowym zamykaniu elektrowni jądrowych. Bundestag wyraził na to zgodę głosami CDU/CSU, FDP, SPD i Zielonych. Trzy ostatnie zakłady zostaną wyłączone najpóźniej pod koniec 2022 roku - są to elektrownie Isar 2, Emsland i Neckarwestheim 2.
Odpowiedzialny za kwestie polityki gospodarczej i energetycznej w grupie parlamentarnej CDU/CSU Joachim Pfeiffer wcześniej kwestionował decyzję o odejściu Niemiec od atomu, która zapadła po katastrofie japońskiej elektrowni w Fukushimie w 2011 roku. W wywiadzie dla tygodnika Der Spiegel Pfeiffer zasugerował, że byłby otwarty na przedłużenie funkcjonowania niektórych reaktorów na czas po 2022 roku. Reakcje koalicyjnej SPD na wypowiedzi Pfeiffera były również jasne. - Nie było żadnej decyzji w sprawie polityki energetycznej, która byłaby poparta tak szerokim konsensusem społecznym, jak odejście od energetyki jądrowej. Katastrofa w Fukushimie uświadomiła wszystkim, że słuszne jest stopniowe i trwałe odejście od energetyki jądrowej w Niemczech - powiedziała minister środowiska Svenja Schulze (SPD). Wezwała ona chadeków do zachowania jednoznacznego stanowiska we własnych szeregach.
Frankfurter Allgemeine Zeitung/Die Zeit , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: xyz 17.01.2020r. 08:27
stwierdzenie, że rząd Merkel w 2011 roku zdecydował o stopniowym zamykaniu el.jądr. jest nieprecyzyjne. Decyzja o... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: histo/eryk 17.01.2020r. 12:54
czy kraj związkowy wróci do NRD i wyjdzie z Unii?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE