ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Album "15 lat GAZ-SYSTEM" - publikacja jednak wyjątkowa
16.01.2020r. 14:44

Witold Szwagrun, redaktor naczelny CIRE
W tym roku GAZ-SYSTEM obchodzi piętnastolecie swojego istnienia. Z tej okazji spółka wydała okolicznościowy album pt. "15 lat GAZ-SYSTEM". Wydawanie tego typu rocznicowych publikacji nie jest może czymś wyjątkowym, ale akurat obok tego albumu trudno jest przejść obojętnie.

Jego autorzy zadbali o to, aby ukazać 15 lat funkcjonowania spółki w o wiele szerszym kontekście, zarówno historycznym, jak i międzynarodowym.

Jak każda tego typu publikacja, album zawiera podstawowe informacje o historii i infrastrukturze technicznej GAZ-SYSTEMU oraz najważniejszych realizowanych obecnie inwestycjach. Oprócz tego zawiera on zestawienie kluczowych wydarzeń dotyczących spółki, przede wszystkim w jego relacjach międzynarodowych.

Ze swojej natury firma pełniąca rolę OSP gazu dysponuje unikalnymi obiektami, jak np. terminal LNG w Świnoujściu. Realizuje też wyjątkowe pod względem technicznym obiekty, jak budowane obecnie gazociągi przesyłowe. Trudno więc oprzeć się wrażeniu, że najatrakcyjniejszą częścią albumu są wspaniałe zdjęcia z tych właśnie miejsc.

Na mnie osobiście, największe wrażenie zrobiło wykonane z lotu drona zdjęcie terminala w Świnoujściu.

(1219x609)

Miło jest też widzieć na zdjęciach twarze pracowników GAZ-SYSTEMU, których spotykałem podczas wizyt studyjnych organizowanych w ciągu ostatnich kilku lat przez spółkę.

Treść albumu wyraźnie podkreśla, że 15 lat funkcjonowania GAZ-SYSTEMU jest kontynuacją ponad stuletniej historii polskiego gazownictwa. Właśnie początkom polskiej branży naftowo-gazowej poświęcona jest spora część publikacji. We wstępie do niej czytamy: "Historia polskich gazociągów przesyłowych jest jedną z najstarszych na świecie. Od ponad 100 lat w rozwoju tej branży uczestniczą polscy fachowcy i patrioci".

Z albumu dowiadujemy się, że pierwsze czysto gazowe złoże na ziemiach polskich odkryto w 1921 r. w Daszawie koło miejscowości Stryj, a pierwsza koncesja na budowę gazociągu o długości 700 m wydana została w 1912 r. Pierwszy gazociąg przesyłowy o średnicy 175 mm i długość 6 km w zagłębiu zachodnim wybudowano w 1916 r. Łącznie w całym zagłębiu naftowo-gazowym do 1938 r. wybudowano ok. 800 km gazociągów przesyłowych. W 1921 r. powstała spółka "Międzymiastowe Gazociągi", która pięć lat później połączyła się ze spółką akcyjną Gazolina. Była jedną z nielicznych wówczas firm znajdujących się całkowicie w rękach obywateli polskich i jako jedna z pierwszych produkowała gaz skroplony (propan - butan) oraz prowadziła działalność naukowo-badawczą we własnym laboratorium.Przyglądając się od kilku lat działalności GAZ-SYSTEMU, odwiedzając funkcjonujące już obiekty i place budów, nasuwa mi się jeszcze jedna drobna refleksja. Wydaje się, że w albumie zabrakło dwóch elementów. Poza kilkoma zdjęciami pracowników spółki, w publikacji nie wspomina się o jej kadrze, o ludziach, których wiedza, doświadczenie, zaangażowanie i pasja umożliwia zarówno codzienne funkcjonowanie OSP gazu, jak i realizację jego nowych inwestycji. Treść albumu nie zawiera też żadnych informacji o działalności GAZ-SYSTEMU o charakterze CSR, która w rzeczywistości jest znaczna i ma często bardzo duże znaczenie dla lokalnych społeczności, w miejscach, w których znajdują się obiekty spółki.

"15 lat GAZ-SYSTEM" to coś więcej jak tylko wspaniałe zdjęcia oraz skondensowane informacje o historii, teraźniejszości i planach naszego OSP gazu. Naprawdę warto jest zapoznać się z tym albumem strona po stronie.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: przyjaciel 17.01.2020r. 07:29
Obecny Zarząd Gaz Systemu nie chce sięgnąć do niedalekiej jeszcze historii aby wspomnieć o ludziach, dzięki którym ta firma powstała i rozpoczęła funkcjonować - może powstanie suplement do tego albumu..?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE