ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MK: Wyjaśnienie do artykułu Pulsu Biznesu "Polska dostanie mniej, niż by mogła"
16.01.2020r. 14:47

W nawiązaniu do artykułu "Polska dostanie mniej, niż by mogła", który ukazał się 16 stycznia 2020 r. w Pulsie Biznesu, Ministerstwo Klimatu poinformowało, że trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że Polska przespała dyskusję o kształcie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Należy zauważyć, że do skorzystania ze środków Funduszu będą uprawnione regiony (spełniające kryteria) ze wszystkich państw członkowskich UE.

Polska będzie jego największym beneficjentem, otrzymując około 2 mld EUR z Funduszu, którego łączna wysokość to 7,5 mld EUR. W wartościach procentowych będzie to około 27%. Zgodnie z konkluzjami Rady Europejskiej z grudnia 2019 r., Polska nie została zobowiązana do osiągnięcia neutralności klimatycznej już w 2050 r. Będziemy dochodzić do niej w swoim tempie, w sposób bezpieczny i odpowiedzialny, z uwzględnieniem krajowych warunków społecznych i gospodarczych, do czego też posłużą środki z Just Transition Fund, który jest częścią całego mechanizmu sprawiedliwej transformacji( https://www.gov.pl/web/klimat/minister-kurtyka-o-propozycji-ke-ws-mechanizmu-sprawiedliwej-transformacji). Ponadto Polska jako strona Porozumienia paryskiego pozostaje zobowiązana do osiągnięcia neutralności w drugiej połowie XXI w.

Jeśli chodzi o przedstawienie Komisji Europejskiej (KE) oczekiwań w zakresie finansowania transformacji neutralności klimatycznej, to Polska już w październiku 2019 r. przygotowała odpowiedni dokument (tzw. non-paper), który przyczynił się do przedstawionej przez KE propozycji. Możliwości wskazane w Funduszu, m.in. w zakresie dużych przedsiębiorstw i instalacji w ETS, są dowodem na zrozumienie specyficznej sytuacji Polski oraz tego, że nasze argumenty zostały wysłuchane.
Polska już od początku negocjacji, kiedy kwota przeznaczona na fundusz była znacznie mniejsza (początkowo była mowa o 5 mld EUR), podkreślała, że jest ona niewspółmierna do potrzeb. Należy mieć jednak na względzie, że jest to kwota dodatkowa, która nie pomniejsza środków otrzymywanych przez Polskę w ramach polityki spójności, czy Wspólnej Polityki Rolnej, co było jednym z postulatów Polski.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE