ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Mediator sprawdza finanse PGG
16.01.2020r. 22:54

Początkowo po fiasku rozmów w sprawie podwyżek płac w Polskiej Grupie Górniczej problemem był wybór osoby mediatora. Strona społeczna zaproponowała związkowca, który nie został zaakceptowany przez przedstawicieli pracodawcy. Natomiast PGG zgłosiła ekonomistę i profesora, na którego nie zgodzili się związkowcy, jako kandydaturę zbyt "liberalną". Ostatecznie mediatora wyznaczyło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Został nim Jerzy Bernard Nowak, który wcześniej mediował już podczas negocjacji w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w 2012 r.

Nowak to mediator z listy krajowej Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Specjalista w zakresie mediacji i rozwiązywania konfliktów. "Praktyk, przeprowadził ponad 40 postępowań mediacyjnych. Ukończył specjalistyczne kursy w sztuce negocjacji, mediacji, psychologii konfliktu, komunikacji interpersonalnej oraz teoretyczne i praktyczne szkolenia mediacyjne wg standardów UE" - czytamy w dossier mediatora.

W przerwie w negocjacjach, jaką ogłoszono we wtorek 14 stycznia na jego wniosek, chce zapoznać się z sytuacją finansową spółki.

Związkowcy domagają się 12 proc. podwyżki wynagrodzeń w tym roku. Zarząd spółki podkreśla, że w dyskusji o płacach trzeba uwzględniać warunki ekonomiczne PGG.
Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności, we wtorek nie chciał rozmawiać z mediami, bo takie ustalenia poczyniono po rozmowie z mediatorem Nowakiem. Kilka dni wcześniej związkowiec mówił dziennikarzom, że według jego wiedzy, zgodnie z biznesplanem PGG, w ub.r. firma miała mieć 800 mln zł zysku, a na 2020 r. zakładała zysk rzędu 1,1 mld zł. Z kolei przedstawiciele zarządu PGG informowali wcześniej, że w 2019 r. wynik spółki będzie dodatni, choć niższy niż 493 mln zł, które zarobiła w 2018 r. Rzeczywiste wyniki będą pewnie znane pod koniec pierwszego kwartału.

Pierwsze pismo od strony społecznej w sprawie podwyżek trafiło już w sierpniu. Potem podpisano porozumienie, dzięki któremu w grudniu górnicy dostali 860 zł premii. Na początku grudnia związkowcy podkreślali, że prezes PGG nie przedstawił żadnych propozycji, oprócz sugestii spotkania w połowie przyszłego roku i powrotu do rozmów. Weszli wtedy do siedziby PGG i zażądali natychmiastowego spotkania. Wtedy też ostatecznie zakończono rokowania, podpisano protokół rozbieżności i rozpoczęła się kolejna faza sporu zbiorowego - mediacje. W trakcie tego etapu strona pracownicza ma prawo zorganizowania jeden raz strajku ostrzegawczego, który trwać może maksymalnie przez 2 godziny. Czy do tego dojdzie? Kolejnym, już nieobowiązkowym etapem, jest arbitraż.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE