ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Jakóbik: Polska potrzebuje większych magazynów gazu
18.01.2020r. 08:27

Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl
Polska chce rozbudować magazyny gazu. Będzie to niezbędny element zwiększania bezpieczeństwa dostaw w obliczu przewidywanego spadku dostaw z Rosji przez Gazociąg Jamalski. Przyspieszenie prac może wymagać zmian systemowych - pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.


Magazyny gazu w Polsce. Fot. Gas Storage Poland

Stosunek mocy magazynowych do zapotrzebowania na gaz

Polska posiada magazyny gazu o łącznej pojemności 2,985 mld m sześc. gazu. Wśród nich są magazyny gazu w wyeksploatowanych złożach gazu: Wierzchowice (1,2 mld m sześc.), Husów (0,5), Strachocina (0,360), Swarzów (0,090) i Brzeźnica (0,1), a także w kawernach wyługowanych ze złóż soli: Mogilno (0,598), Kosakowo (0,145).

Polska zużywa rocznie około 17 mld m sześc. rocznie i ta ilość może się prawie podwoić do 2040 roku. Gaz-System przewiduje w projekcie dziesięcioletniego planu rozwoju systemu przesyłowego od 2020 do 2029 roku w prognozie optymalnego rozwoju krajowy popyt na gaz wzrośnie do ponad 27 mld m sześc. a w umiarkowanym do ponad 21 mld m sześc.

Stosunek mocy magazynowych w Polsce do zapotrzebowania wynosi obecnie około 1 do 5. Dla porównania w Niemczech wynosi on (zużycie 88/pojemność magazynowa 20 mld m sześc. w 2018 roku) 1 do 4 a na Ukrainie prawie 1 do 1 (32/31 m sześc. w 2018 roku). Warto przy tym podkreślić, że największy system magazynów gazu nad Dnieprem powstał w celu przesyłu gazu rosyjskiego na Zachód, a nie tylko w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw na terytorium, na którym obecnie znajduje się wspomniany kraj.


Prognoza zapotrzebowania na usługę przesyłową do 2040 roku. Grafika: Gaz-System

Szybkie magazyny dadzą elastyczność systemu

Biorąc pod uwagę możliwość zmniejszenia dostaw gazu rosyjskiego przez Gazociąg Jamalski będzie konieczne zapewnienie jak największej elastyczności pracy systemu przesyłowego na wypadek przerw dostaw ze Wschodu. Ciśnienie z Jamału nie będzie już pewnym narzędziem utrzymywania go na odpowiednim poziomie w systemie przesyłowym Polski. Rozbudowa magazynów gazu powinna być zatem kolejnym elementem dywersyfikacji źródeł dostaw gazu i zapewnienia bezpieczeństwa jego dostaw. Będzie miała także znaczenie dla elastyczności pracy gazociągu Baltic Pipe wychodzącego na ląd w Niechorzu, terminalu LNG w Świnoujściu oraz FSRU w Zatoce Gdańskiej. Należy zatem zwiększać moce magazynowe z naciskiem na jak największe wykorzystanie kawernowych. Moc zatłaczania i odbioru jest większa w nich większa niż w przestrzeniach powstałych w zczerpanych złożach gazu, co sprawia, że pracują bardziej elastycznie.

Polacy zamierzają rozbudować moce magazynowe. Operator systemu magazynowania - Gas Storage Poland z Grupy PGNiG - zamierza rozbudować magazyny w Mogilnie do 800 mln m sześc. w 2028 roku i Kosakowie do 300 mln m sześc. w okolicach 2035 roku. Gas Storage zamierza także rozbudować magazyn Wierzchowice do nawet 2-3 mld m sześc. Te prace jednak nie ruszyły. Warto dodać, że Gas Storage nie ma własnego majątku i nie może podejmować decyzji inwestycyjnych bez zgody "dużego" PGNiG.

Być może z tego względu decyzje zapadają gdzie indziej. Plan Gaz-System zakłada budowę kawernowego magazynu gazu Damasławek w województwie kujawsko-pomorskim w tamtejszych złożach soli. Zostały już wykonane odwierty badawcze i trwają prace projektowe. Gaz-System podpisał umowę o współpracy z firmą chemiczną Ciech, która mogłaby odebrać sól ze złoża, które musi zostać wyeksploatowane w celu wykorzystania kawern solnych. Magazyn gazu w Damasławku ma dać nową pojemność około mld m sześc. w 2035 roku i razem z magazynem w Mogilnie zapewnić elastyczność w pobliżu tamtejszego węzła.


Lokalizacja magazynu gazu Damasławek. Grafika: Gaz-System

Czy Polska potrzebuje oddzielnego operatora magazynów gazu?

W celu maksymalizacji dostępnych mocy magazynowych w Polsce potrzebne jest rozstrzygnięcie i ostateczny podział ról między PGNiG, Gas Storage Poland i Gaz-System. Być może Polska powinna mieć oddzielną spółkę zajmującą się magazynowaniem gazu jak ukraińskie Magistralne Gazoprowody Ukrainy, a może lepiej przekazać te kompetencje istniejącemu Gaz-Systemowi budującemu Damasławek. Obecna inercja powinna się skończyć jak najszybciej, aby Polska mogła zwiększyć moce magazynowe. Alternatywa to wykup przestrzeni w magazynach za granicą, na przykład nad Dnieprem, ale do pełnego wykorzystania jej potencjału także są potrzebne inwestycje, jak Gazociąg Polska-Ukraina i jest to rozwiązanie z ograniczeniami bo największy magazyn w Wolicy przy granicy polsko-ukraińskiej nie jest kawernowy, czyli tak elastyczny jak rodzime obiekty powstałe w wyługowanych złożach soli.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: PS 18.01.2020r. 11:08
Świetny artykuł. "Obecna inercja powinna się skończyć jak najszybciej". Może warto dodać, iż ta inercja wynika z tego, że kontrakt z Gazpromem zawiera w sobie płacenie za usługę magazynowania u niego. Tzn zimą możemy brać więcej gazu niż latem co oznacza, że płacimy w cenie za gaz też za usługę magazynowania ok 1,8 - 2 mld m3 tego gazu dodatkowego branego tylko zimą Dlatego cena była wyższa niż dla innych. Jeśli by ten rząd już zrozumiał to cztery lata temu i zaczął piorunem budowę magazynów to mielibyśmy lepszą sytuację. Kto odpowiada za tę inercję w rządach od czterech lat i w rządzie tym co był 5-9 lat temu ? Chyba wszyscy już wiedzą kto odpowiada za inercję. Jakie lobby blokowało tę budowę magazynów i czyje interesiki reprezentowali.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 19.01.2020r. 11:44
17 mld/a podzielone przez 12 = 1,4 mld/m, ale weźmy zimą 2,8 mld/m. Czyli nie mamy nawet magazynu na 2 miesiące. Niedługo kraj będzie wypatrywał statków z gazem, jak kiedyś pomarańczy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: PS 19.01.2020r. 22:11
Do zgryźliwy: Nie ma Pan racji. Zimą pobieramy z Gazpromu circa o 30 mln m3 więcej dziennie razy 80 dni (a przynajmniej możemy bo nam gwarantuje to) to daje ukryty magazyn w Federacji Rosyjskiej 2,4 mld m3 gazu dla Polaków za kwotę powiedzmy 70 dol za 1000 m3 magazynowania zimowego i awaryjnego tłoczenia czyli za kwotę 30 * 1000 * 80 * 70 = 168 mln dolarów plus cena za sam gaz ale po cenie rynkowej zimowej (!) a nie letniej (!) czyli powiedzmy o kolejne 80 dol/1000 m3 dodatkowo. Musimy taką zapłacić bo przecież dostawca mógłby mając magazyny sam sprzedawać gaz zimą po dobrej cenie. Zatem dodatkowo płacimy za to jeszcze w cenie pewnie z 192 mln dolarów . czyli razem rocznie pompujemy do Kremla dodatkowo 360 mln dolarów, których byśmy tam nie pompowali mając magazyny. Cena budowy magazynów to ok 1,1 - 1,3 dolara za m3 pojemności w mniejszych więc za roczne opłaty moglibyśmy zbudować przynajmniej 300 mln m3 magazynu. A płacimy je od lat. Zatem nie budując magazynów przygotowaliśmy dalsze dochody Kremla już nawet jak skończymy kontrakt jamalski bo wtedy i tak musimy kupić usługę magazynowania na rynku europejskim. Oczywiście o ile kraje UE pozwolą aby ich magazyny służyły tym Polakom. a mogą zręcznie to zablokować. Stąd podstawowe pytanie - kto całe lata blokował budowę magazynów?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cyborg 20.01.2020r. 09:12
Prawdopodobnie odpowiedź jest prostsza: decydenci na szczeblu rządowym, którzy faktycznie decydują o inwestycjach Gaz Systemu nie doceniają wagi problemu magazynowania gazu dla zaopatrzenia polskich odbiorców w gaz. Nie mają potrzebnej wiedzy, choć np na CIRE pewien profesor ok. 5 lat temu przedstawił ten problem.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Przyjaciel 20.01.2020r. 09:16
Rozbudowa i budowa nowych pojemności magazynowych jest pilną koniecznością.Jeśli prognozujemy zapotrzebowanie na gaz 21 - 27 mld.m3/rok, to wymagana poj. regulacyjna powinna wynosić 6 -8 mldm3, a cykl budowy magazynów waha się od 4-7 lat...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE