ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Orban zmienia zdanie ws. klimatu
20.01.2020r. 08:02

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, premier Węgier Viktor Orban chce mocno ograniczyć emisje gazów cieplarnianych z węgierskiej gospodarki. W tym celu przedstawił - jak ją określił - "chrześcijańsko-demokratyczną strategię klimatyczną", mówiąc, że jest ona teraz podejściem jego rządu do walki ze zmianami klimatu.

Nowy węgierski plan zakłada, że krajowy sektor energetyczny będzie w 90 procentach neutralny klimatycznie do 2030 roku, korzystając głównie z energii słonecznej i jądrowej. Orban motywował wprowadzenie strategii przesłaniem biblijnym, mówiąc, że "ochrona środowiska i przyrody szczególnie wpisuje się w wartości chrześcijańskiej demokracji".

Wyraźnie więc widać zmianę tonu Orbana i rządzącej partii Fidesz, której politycy dotychczas mieli dość ambiwalentny stosunek do zmian klimatycznych. W zeszłym roku jedna z członkiń rządu nazwała szwedzką działaczkę proklimatyczną, Gretę Thunberg "chorym dzieckiem", stwierdzając, że jej działania "odstręczają" zwykłych Węgrów.

Z drugiej strony ws. polityki klimatycznej Budapeszt puszczał też oko do Brukseli. Barbara Botos, sekretarz stanu ds. klimatu w rzędzie Viktora Orbana mówiła, że na Węgrzech rozważane jest zakończenie produkcji energii z węgla do roku 2030.

Natomiast przychylni Orbanowi komentatorzy bezustannie poddawali w mediach w wątpliwość związek między globalnym ociepleniem wywołanym przez człowieka, a ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Jednak wydaje się, że Orban nie chce, aby zmiany klimatu były wyłącznie lewicowym tematem, zarówno na Węgrzech, jak i w Europie, i próbuje zbudować konserwatywną prawicową, zieloną politykę jako przeciwwagę wobec tej lewicowej.
Po tym jak na początku węgierski premier zawetował unijny cel, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, w zeszłym miesiącu postanowił przyłączyć się do Europejskiego Zielonego Ładu, po tym jak Bruksela wyraziła zgodę na rozwijaną przez Budapeszt energetykę jądrową.

Chrześcijańsko-demokratyczna strategia klimatyczna Orbana prócz neutralności klimatycznej zakłada takie działania jak oczyszczenie rzek, likwidację nielegalnych składowisk śmieci oraz całkowitą elektryfikację węgierskiego transportu miejskiego do 2022 roku.

W 2016 r. udział węgla w produkcji energii na Węgrzech wynosił 18 proc., za co niemal w całości odpowiadała elektrownia węglowa o mocy 950 MW znajdująca się regionie Matra, która wówczas odpowiadała jednocześnie za około 14 proc. węgierskich emisji CO2 i za połowę emisji z węgierskiej energetyki.

Większościowy pakiet udziałów w elektrowni w Matra należy obecnie do czeskiego holdingu EPH i węgierskiego inwestora Lőrinca Mészárosa. Swoje udziały sprzedały im niemieckie grupy energetyczne RWE i EnBW.

Resztę węgierskiego miksu energetycznego uzupełniają - w połowie energetyka jądrowa, 1/5 energetyka gazowa, a pozostały udział ma OZE. Udział atomu w produkcji energii w Węgrzech jeszcze wzrośnie po uruchomieniu wytwarzania z nowych bloków stawianych przez rosyjski Rosatom.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: sarkazm 20.01.2020r. 09:21
Nawrócił się na nauczanie Papieża Franciszka?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: hakon 20.01.2020r. 10:19
Kolejny zarażony zarazą "ekologizmu" :-)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: daleki mazowszanin 20.01.2020r. 15:33
Kiedy pobędzie się na Węgrzech dłużej aniżeli dwa tygodnie i zobaczy się narastającą biedę i szarzyznę to zrozumie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: gesia 21.01.2020r. 08:01
No to Orban znowu zrobił naczelnika w Kasztankę.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE