ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ceny ropy w USA rosną z powodu ryzyk geopolitycznych na Bliski Wschodzie
20.01.2020r. 08:21

Ceny ropy w USA rosną w reakcji na wzrost ryzyk geopolitycznych na Bliskim Wschodzie - w Iraku i Libii, co grozi zakłóceniami w dostawach ropy z tego regionu - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 59,19 USD, po zwyżce ceny o 1,11 proc. Wcześniej cena zwyżkowała o 2 proc.

Ropa Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 65,63 USD za baryłkę, wyżej o 1,20 proc. Wcześniej surowiec zdrożał o 1,8 proc.

Znajdujące się na południowym zachodzie Libii pola naftowe El Szarara i El Fil, na których wydobywa się ok. 400 tys. baryłek ropy dziennie, zostały w sobotę opanowane przez oddziały samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej dowodzone przez generała Chalifę Haftara.

Tymczasem w Berlinie rozpoczęła się w niedzielę konferencja na temat konfliktu zbrojnego w Libii z udziałem walczących stron, światowych mocarstw i krajów zaangażowanych w konflikt. Niemcy, które zorganizowały szczyt w porozumieniu z ONZ, liczą na zainicjowanie procesu pokojowego.

Mike Pompeo podkreślił w trakcie konferencji prasowej zorganizowanej po zakończeniu konferencji w Berlinie, że Stany Zjednoczone liczą na to, iż eksploatacja pól naftowych w Libii zostanie szybko wznowiona w rezultacie ustaleń powziętych na szczycie.
Pompeo wyraził nadzieję, że w ogarniętej wojną domową Libii "będzie mniej przemocy". Odnotowując progres, szef amerykańskiej dyplomacji zaznaczył, że wciąż "jest wiele do zrobienia", mamy bowiem do czynienia "z niezwykle złożonym konfliktem wojennym".

Tymczasem w Iraku nasilają się niepokoje społeczne. Z tego powodu w niedzielę wstrzymano prace na polu naftowym Al Ahdab - po zablokowaniu drogi do tego rejonu. Wkrótce może też dojść do wstrzymania pracy innego pola naftowego w Iraku - Badra. Demonstranci zablokowali też m.in. dostęp do dwóch przejść granicznych z Iranem.

"Obserwowany obecnie gwałtowny wzrost cen ropy jest racjonalną odpowiedzią na informacje dotyczące Libii i Iraku" - ocenia Michael McCarthy, główny strateg ds. rynku w CMC Markets.

Na zakończenie poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX zyskała 2 centy, a w całym ub. tygodniu surowiec staniał o 0,9 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE