ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

DM BOŚ obniża cenę docelową akcji Orlenu
20.01.2020r. 10:06

Analitycy DM BOŚ w raporcie z 12 stycznia obniżyli cenę docelową akcji PKN Orlen do 101 zł ze 102 zł wcześniej, pozostawiając rekomendację "trzymaj".

Raport sporządzono przy kursie 85,44 zł. W poniedziałek o godz. 10.00 kurs akcji spółki wynosi 85,94 zł.

"Podtrzymujemy nasze negatywne nastawienie względem walorów PKN Orlen i chociaż nie uważamy, by były fundamentalnie drogie (silny spadek w ostatnich tygodniach), to dostrzegamy ograniczony zestaw pozytywnych bodźców, natomiast całkiem sporo czynników ryzyka" - napisano w raporcie.

Autor rekomendacji, Łukasz Prokopiuk, szacuje, że fuzja z Lotosem zwiększa wycenę PKN Orlen o ok. 10 zł.

"Jednak problem polega na tym, że uważamy za mało prawdopodobne, by fuzja doszła do skutku jeszcze w bieżącym roku. Biorąc pod uwagę jej niepewny harmonogram sądzimy, że inwestorzy powinni skoncentrować się na obecnych trudnych warunkach makroekonomicznych i pozostałych licznych czynnikach ryzyka" - napisał w raporcie.

Prognoza DM BOŚ zakłada, że w 2020 roku skorygowany zysk EBITDA Orlenu (wedug metodologii LIFO) spadnie do 7 mld zł z 9,76 mld zł przed rokiem, a przychody obniżą się do 109,2 mld zł ze 110,7 mld zł w 2019 roku.
"Sądzimy, że nasza prognoza EBITDA według LIFO w wysokości 7 mld zł jest osiągalna. W oparciu o oczekiwaną marżę modelową w wysokości 3,5 USD za baryłkę (w tym dyferencjał Ural/ Brent) zakładamy negatywny efekt rafineryjny rzędu - 2 mld zł, co w połączeniu z negatywnym efektem makroekonomicznym oczekiwanym w segmencie petrochemicznym (ok. - 1 mld zł) skutkuje spadkiem skonsolidowanej EBITDA o - 3 mld zł" - napisano w raporcie.

DM BOŚ podtrzymuje negatywne nastawienie względem przejęcia Energi.

"Uważamy, że jest to kontrowersyjny pomysł, aczkolwiek moglibyśmy wyobrazić sobie koncepcję bardziej szkodliwą biznesowo. Podstawowy problem z transakcją dotyczy: trudno przewidywalnych wydatków inwestycyjnych Energi, a w szczególności projektu Ostrołęka, potencjalnej ekspozycji na sektor węglowy oraz prawdopodobnego wstrzymania wypłaty dywidendy" - napisano.

"Pozytywnie oceniamy planowane przejęcie Lotosu, ale nabycie Energi to nieporozumienie" - dodano.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE