ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MAEA podkreśla polityczne zaangażowanie na rzecz ochrony obiektów jądrowych
20.01.2020r. 15:31

Rafael Mariano Grossi, Dyrektor Generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), zobowiązał się do podtrzymywania politycznego impetu w międzynarodowej współpracy w dziedzinie ochrony obiektów jądrowych, jaki dostrzegany jest w ostatnich latach.

"Bardzo ważne jest, abyśmy znajdowali się na czele stawki w ochronie przed terroryzmem jądrowym" - powiedział w Wiedniu, podczas konferencji zatytułowanej Building Bridges and Facilitating Consensus for a Successful ICONS 2020. "Potrzeba współpracy międzynarodowej w celu ochrony przed terroryzmem jądrowym jest uznawana powszechnie. MAEA jest globalną platformą dla tej współpracy" - dodał Grossi.

Przedsięwzięcie to zostało zorganizowane przez Wiedeńskie Centrum Rozbrojenia i Nieproliferacji (VCDNP). Koncentrowało się ono na zbliżającej się konferencji MAEA na temat ochrony obiektów jądrowych International Conference on Nuclear Security: Sustaining and Strengthening Efforts (ICONS 2020), która odbędzie się w Wiedniu w dniach 10-14 lutego. Będzie to już trzecia z kolei konferencja szczebla ministerialnego, organizowana przez MAEA na ten temat. W jej trakcie ministrowie przedstawią oświadczenia krajowe i przyjmą deklarację ministerialną. W programie znajdzie się również część naukowo-techniczna obejmująca dyskusje polityczne na wysokim szczeblu dotyczące ogólnych zagadnień kluczowych dla ochrony obiektów jądrowych oraz równoległe sesje techniczne na temat specjalistycznych kwestii naukowych i technicznych, prawnych oraz regulacyjnych.
Grossi powiedział, że spodziewa się, iż państwa członkowskie MAEA wykorzystają to wydarzenie, aby podkreślić swoje polityczne zaangażowanie w ochronę obiektów i materiałów jądrowych. Zaznaczył, że ochrona ta jest obecnie uznawana za ważny niezależny obszar rządzący się własnymi zasadami, a nie tylko część ogólnego bezpieczeństwa jądrowego. W ostatnich latach znacznie wzrosła międzynarodowa współpraca w zakresie fizycznej ochrony obiektów jądrowych, przy czym kraje coraz częściej korzystają z usług MAEA w celu wzmocnienia ochrony przed terroryzmem jądrowym.

Od ostatniej konferencji ICONS w 2016 r. MAEA zapewniła bezpośrednie szkolenie w zakresie ochrony obiektów jądrowych prawie 7000 osobom, w tym policji i straży granicznej, a także kursy e-learningowe dla ponad 6000 innych urzędników. Przekazała także sprzęt do wykrywania promieniowania do 33 krajów i udzieliła praktycznych wskazówek na temat zapobiegania terroryzmowi jądrowemu podczas 17 ważnych wydarzeń publicznych. MAEA przewodziła również 15 misjom eksperckim, które doradzały krajom w zakresie poprawy zabezpieczeń w obiektach jądrowych, szpitalach i innych miejscach, w których przechowywane są materiały jądrowe.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE