ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Białoruś i Rosja porozumiały się ws. rekompensat za brudną ropę w rurociągu Przyjaźń
20.01.2020r. 16:06

Mińsk i Moskwa porozumiały się w sprawie rekompensat za brudną ropę - podało w poniedziałek biuro prasowe rządu Białorusi. Zanieczyszczona ropa z Rosji, która w kwietniu ubiegłego roku trafiła do rurociągu Przyjaźń, spowodowała straty odbiorców surowca.

"Strony osiągnęły porozumienie w sprawie podejścia i metod rekompensat za brudną ropę" - poinformowała agencja BiełTA, powołując się na biuro prasowe rządu. Nie podano jednak żadnych szczegółów tego porozumienia.

Nowe ustalenia to efekt rozmów białoruskiego wicepremiera Ihara Laszenki i p.o. wicepremiera Rosji Dmitrija Kozaka. Rozmowy odbyły się w piątek w Moskwie.

Do zanieczyszczenia rurociągu Przyjaźń pochodzącą z Rosji brudną ropą doszło w kwietniu ubiegłego roku. W surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Białoruskie rafinerie ograniczyły wówczas produkcję paliw o 50 proc. Tranzyt ropy wstrzymały czasowo polski operator Przyjaźni PERN, ukraińska Ukrtransnafta, a także białoruski operator.

Ambasador Białorusi w Rosji Uładzimir Siamaszka mówił wcześniej, że Mińsk oczekuje rekompensat w wysokości 70 mln dolarów - przypomniała rosyjska agencja TASS.

Białoruś i Rosja nie ustaliły także na razie podwyżki taryfy za tranzyt rosyjskiego surowca ropociągiem Przyjaźń przez terytorium Białorusi. Mińsk zabiega o podwyżkę, by zrekompensować straty poniesione w efekcie zanieczyszczenia rurociągu. Czasowe wstrzymanie tranzytu spowodowało spadek dochodów Białorusi z tytułu opłat za przesył ropy. Według poniedziałkowych doniesień "Kommiersanta" ze względu na brak kompromisu rozmowy na ten temat mogą zostać zawieszone do lata, a według obecnych umów od 1 lutego opłaty zostaną zindeksowane o 6,8 proc.
"W chwili obecnej najpoważniejszym problemem w sektorze naftowym pozostaje brak kontraktów na dostawy ropy z Rosji dla białoruskich rafinerii" - poinformowała agencja Interfax-Zachód.

Z powodu sporu o cenę surowca Białoruś i Rosja nie zawarły dotąd porozumienia w sprawie dostaw rosyjskiej ropy dla Białorusi na 2020 rok. Po wstrzymaniu przez Rosję od 1 stycznia przesyłu ropy dla Białorusi strony porozumiały się tylko w sprawie częściowych dostaw w styczniu, które zapewniają możliwość funkcjonowania dwóch białoruskich rafinerii, jednak według portalu TUT.by przesyłana ilość (750 tys. ton miesięcznie) to jedynie połowa potrzebnego surowca.

Ze względu na brak umów i pełnych dostaw ropy Mińsk wstrzymał czasowo eksport paliw za granicę.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE