ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Związkowcy chcą odblokowania inwestycji w kopalni Pokój
20.01.2020r. 16:21

Związkowcy z ruchu Pokój, będącego jedną z trzech części kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej, domagają się odblokowania robót inwestycyjnych w zakładzie; ich zdaniem zaniechanie może być wstępem do zamknięcia kopalni. Polska Grupa Górnicza przedstawi stanowisko w tej sprawie we wtorek.

W ubiegłym tygodniu działające w zakładzie związki zawodowe we wspólnym oświadczeniu wyraziły sprzeciw wobec - jak napisano - prób likwidacji kopalni Pokój. Natomiast na wtorek związkowcy zapowiedzieli tzw. masówki, podczas których mają informować załogę o zagrożeniach dla kopalni. Pierwszą masówkę zapowiedziano po szóstej rano, gdy zaczyna pracę poranna zmiana, a ostatnią - po północy.

"Będziemy informować górników o sytuacji, w której znalazła się kopalnia (...). Na skutek m.in. nietrafionych inwestycji, niegospodarności, złego zarządzania czy niekompetentnych menedżerów, chce się skrócić żywotność kopalni aż o 2 lata. Wstrzymano inwestycje i ściany, choć jeszcze w październiku zapewniano nas, że ściany te pójdą w ruch i będą sypać węgiel" - powiedział szef związku Sierpień'80 w Polskiej Grupie Górniczej Przemysław Skupin, który sytuację ruchu Pokój ocenił jako "skandaliczną i tragiczną".

Związkowcy wezwali zarząd PGG i dyrekcję kopalni do odblokowania ścian wydobywczych i kontynuacji inwestycji w wydobycie węgla. Jeżeli do tego nie dojdzie, zapowiadają akcję protestacyjną w obronie kopalni i miejsc pracy. Przypominają, iż gdy kilka lat temu łączono w jedną trzy rudzkie kopalnie: Pokój, Bielszowice i Halemba-Wirek (towarzyszyło temu przekazanie części kopalni Pokój do likwidacji w spółce restrukturyzacyjnej), zapowiadano, że ruch Pokój będzie wydobywał węgiel co najmniej do końca 2022 roku.

"Dziś jest poważna groźba, że zakończy wydobycie jeszcze w tym roku, do czego dopuścić nie chcą ani górnicy, ani związkowcy" - podał związek Sierpień'80.

Przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej dotychczas nie skomentowali oficjalnie związkowych postulatów oraz zapowiedzi masówek w kopalni Pokój. Jak powiedział w poniedziałek PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski, informacje na temat sytuacji kopalni w pierwszej kolejności zostaną przekazane załodze. Oświadczenie w tej sprawie ma być wydane we wtorek - w dniu, w którym związkowcy przeprowadzą w kopalni swoją akcję informacyjną.

Przedstawiciele PGG wielokrotnie zapewniali, że górnikom nie grożą zwolnienia z pracy, a ewentualne przemieszczenia pracowników poszczególnych części (ruchów) kopalń zespolonych będą odbywać się w ramach tych kopalń - w tym przypadku byłyby to przeniesienia w ramach kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej. Zarząd Grupy deklarował też poszukiwanie najbardziej optymalnych modeli działania poszczególnych ruchów w ramach kopalń zespolonych.
W ub. tygodniu związkowcy z działających w kopalni Pokój związków: Solidarności, Związku Zawodowego Górników w Polsce, Kadry, Sierpnia'80 i Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce we wspólnym oświadczeniu sprzeciwili się "planom przyspieszonej likwidacji tego zakładu górniczego". Strona społeczna zażądała od kierownictwa PGG oraz dyrekcji kopalni natychmiastowego odblokowania zaplanowanych i częściowo wykonanych robót inwestycyjnych. Jeśli tak się nie stanie, związkowcy zamierzają złożyć zawiadomienie o niegospodarności do "odpowiednich służb". Ponadto - jak napisano w oświadczeniu - należy się liczyć z "ostrą odpowiedzią" załogi.

"Na ruchu Pokój wstrzymano w ostatnim czasie dalsze roboty inwestycyjne, pomimo rozcięcia ścian 154, 155 i 157. Zbrojenia tych ścian i przodki są zastopowane, co oznaczać może początek szybkiego końca kopalni. Wydaje się to tym bardziej niezrozumiałe ekonomicznie, że roboty inwestycyjne przerwano niejako w połowie, uprzednio wkładając w nie miliony zł" - podali związkowcy, według których przypadek kopalni Pokój może być wstępem, "po którym nastąpi intensyfikacja procesów likwidacyjnych w polskim górnictwie".

Na zagrożenie likwidacją kolejnych kopalń - wśród nich kopalni Pokój - zwrócił także uwagę lider Sierpnia'80 Bogusław Ziętek, który w poniedziałek skierował list otwarty do szefów innych górniczych central związkowych, wzywając ich do "spotkania i wypracowania wspólnego sposobu reakcji w stosunku do rządu, który nie realizuje oczekiwanych przez stronę społeczną działań w branży".

W ocenie Ziętka groźba likwidacji ruchu Pokój to kolejny skutek importu węgla zza granicy. "Po to, by wywołać większe zapotrzebowanie na węgiel z Rosji, planuje się likwidację polskich kopalń węgla kamiennego. Jedną z pierwszych (lecz nie ostatnich) ofiar tego typu zamysłu ma być kopalnia Pokój. Zagrożone likwidacją są także wszystkie kopalne spółki Tauron Wydobycie. Spółka ta notuje straty idące w setki miliony zł rocznie i mimo ogromnych inwestycji, nie wydobywa zaplanowanej ilości węgla" - napisał szef Sierpnia'80.

Wśród innych najważniejszych problemów, które - zdaniem Ziętka - powinny być przedmiotem rozmów związkowców z rządem, lider Sierpnia'80 wymienił m.in.: podwyżki płac w spółkach górniczych, najwyższe od kilku lat zapasy węgla na przykopalnianych zwałach, wysoki import węgla do Polski, sytuację ekonomiczną największych spółek węglowych, zagrożenie likwidacją kolejnych kopalń oraz nadmierne - w ocenie związkowców - obciążenia fiskalne górnictwa. Związkowcy z Sierpnia'80 uważają także za niesprawiedliwy sposób wypłaty 14. pensji dla górników PGG.

"Nie negujemy wszystkiego tego, co było dobre, i co zrobił rząd PiS po przejęciu władzy, gdy zastał górnictwo w katastrofalnej sytuacji. Podjętych było wiele dobrych działań zarówno na szczeblu międzynarodowym (w Unii Europejskiej), jak i na szczeblu krajowym. Górnictwo zarządzane jest jednak fatalnie na poziomie spółek węglowych. Związki zawodowe działające w górnictwie - wzorem lat poprzednich - muszą stanąć razem, ramię w ramię przeciwko lekceważeniu przez rządzących i braku niezbędnych decyzji. Sytuacja jest na tyle poważna, że dłużej tolerować jej nie można" - podsumował szef Sierpnia'80.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: biegunka 21.01.2020r. 07:14
hałdy niesprzedanego węgla przy kopalniach uniemożliwiają składowanie wydobywanego węgla, państwo chce utworzyć z... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE