ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Paliwo odporne na awarie firmy GNF po raz pierwszy załadowano do amerykańskiego reaktora
20.01.2020r. 16:58

Zespoły paliwowe odporne na awarie opracowane i wyprodukowane przez koncern paliwowy Global Nuclear Fuel (GNF) zostały zainstalowane w reaktorze z wrzącą wodą w elektrowni jądrowej Clinton w stanie Illinois.

Paliwo odporne na awarie (ang. accident-tolerant fuel - ATF) - to termin używany do opisania nowych technologii, które zwiększają bezpieczeństwo eksploatacji i wydajność paliwa jądrowego. ATF uwzględnia głównie stosowanie nowych materiałów na koszulki i pastylki paliwowe. Zespoły ATF firmy GNF zostały opracowane w ramach programu wdrażania paliwa odpornego na wypadki Departamentu Energii USA (DOE) i zostały wyprodukowane w zakładzie GNF w Wilmington w Karolinie Północnej.

Zespoły paliwowe odporne na awarie GNF są dwojakiego rodzaju: jeden wykorzystuje nowy materiał koszulki paliwowej ze stopu żelazo-chrom-aluminium znany jako IronClad, a drugi - koszulki paliwowe powlekane płaszczem cyrkonowym znanym jako ARMOR.

Według GNF technologie IronClad i ARMOR zostały zaprojektowane w celu zapewnienia zwiększonej odporności paliwa na utlenianie i lepszej pracy w różnych warunkach termicznych w porównaniu do konstrukcji istniejących obecnie. Powłoka ARMOR zapewnia również lepszą ochronę prętów paliwowych przed zużyciem ścierno-korozyjnym wierzchniej warstwy prętów paliwowych (tzw. frettingiem).

W 2018 roku GNF zainstalował zestawy testowe IronClad i ARMOR nie zawierające materiału rozszczepialnego w elektrowni jądrowej Hatch w Georgii. Załadunek ten był pierwszym krokiem procesu, który wymagał dalszych testów prowadzonych w zakładzie w Clinton.
GNF jest spółką joint venture kierowaną przez GE wraz z Hitachi Ltd i działa głównie za pośrednictwem Global Nuclear Fuel-Americas, LLC w Wilmington w Karolinie Północnej oraz Global Nuclear Fuel-Japan Co Ltd w Kurihama w Japonii.

Firma otrzymała w 2018 r. od Departamentu Energii USA dotację o wartości 33,7 mln USD w celu dalszego rozwoju zaawansowanych technologii paliwa jądrowego, bardziej niezawodnego i mającego lepszą wydajność w warunkach normalnych i zachowującego się bezpiecznie w razie awarii.

Celem trwającego dwa i pół roku projektu jest opracowanie i zademonstrowanie nowych zestawów paliwowych, które mogłyby zostać wprowadzone na rynek komercyjny oraz ustanowienie nowych standardów bezpieczeństwa elektrowni jądrowych.

Inne koncerny paliwowe Framatome i Westinghouse również opracowują koncepcje paliwa ATF przy pomocy finansowania DOE. Programy rozwoju ATF są obecnie realizowane także w Chinach i Rosji.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Choczewo 21.01.2020r. 11:28
Oto wreszcie coś się dzieje w sprawie paliwa jądrowego. Dotarło już do przemysłu nuklearnego wołanie A. Weinberga z... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE