ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

UE będzie wykorzystywać presję dyplomatyczną na rzecz klimatu
20.01.2020r. 17:07

Zmiana klimatu to zagrożenie egzystencjalne dla całej ludzkości, UE musi więc nakłaniać państwa trzecie do zwiększania wraz z nią wysiłków na rzecz ambitniejszych działań klimatycznych - ustalili w poniedziałek w Brukseli szefowie MSZ państw członkowskich.

Ministrowie spraw zagranicznych, którzy przyjęli wnioski w tej sprawie, potwierdzili polityczne znaczenie, jakie Unia Europejska przywiązuje do działań na rzecz klimatu.

"UE wyznaczyła wysokie standardy emisyjne (w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych - PAP), natomiast wiadomo, że poprawa sytuacji w sprawie ocieplenia klimatu może nastąpić, jeśli inne państwa będą zaangażowane w ustanowienie nowych standardów i przestrzeganie regulacji w tym zakresie" - mówił polskim dziennikarzom w Brukseli szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Konkluzje na temat unijnej dyplomacji klimatycznej nie są niczym nowym. Rada ds. Zagranicznych zajmuje się tym tematem co jakiś czas, a działania UE na arenie międzynarodowej przybierają na sile zwłaszcza przed kolejnymi szczytami klimatycznymi.

W poniedziałkowych ustaleniach potwierdzono, że także w 2020 r. klimat będzie jednym z priorytetów unijnej polityki zewnętrznej. To pierwsze konkluzje od czasu zgody UE na osiągnięcie celu neutralności klimatycznej do 2050 r.

W konkluzjach Rada podkreśliła, że zmiana klimatu to "zagrożenie egzystencjalne dla ludzkości" i różnorodności biologicznej we wszystkich krajach i regionach, wymagające pilnej zbiorowej reakcji.
"Z tego względu, jeżeli globalne działania mają stać się ambitniejsze, niezbędne jest, aby UE im przewodziła poprzez dawanie dobrego przykładu. Rada podkreśla, że UE musi nakłaniać państwa trzecie do wzmożenia wraz z nią wysiłków i pomagać im w ich staraniach za pomocą wszystkich instrumentów polityki zewnętrznej" - napisano w komunikacie.

W konkluzjach Rada kładzie też nacisk na znaczenie zintensyfikowania kontaktów w zakresie działań klimatycznych z państwami partnerskimi i organizacjami regionalnymi, także w kontekście przyszłych szczytów.

"Ważne, żeby nasze priorytety stały się priorytetami krajów, które są największymi emitentami" - powiedział na konferencji prasowej szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Zaznaczył przy tym, że UE odpowiada jedynie za 9 proc. światowych emisji i choćby w ciągu jednego dnia je zlikwidowała, problem nie zniknie bez działań innych państw.

Zgodnie z paryskim porozumieniem klimatycznym, unijnym zamiarem osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. oraz ustaleniami Rady Europejskiej z grudnia 2019 r. ministrowie wezwali wysokiego przedstawiciela ds. zagranicznych, Komisję Europejską i państwa członkowskie, by wspólnie opracowali do czerwca 2020 r. strategiczne podejście do dyplomacji klimatycznej, które wskaże konkretne, operacyjne sposoby osiągnięcia celów UE.


Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: histo/eryk 21.01.2020r. 16:39
wyślą rakiety? do rozpędzania...chmur?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE