ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Białoruś kupiła 80 tys. ton norweskiej ropy, którą przewiozą litewskie koleje
20.01.2020r. 22:43

Białoruś kupiła w Norwegii 80 tys. ton ropy naftowej - poinformował w poniedziałek wieczorem koncern państwowy Biełnaftachim. W związku z brakiem kontraktów na zakupy ropy z Rosji Mińsk szuka alternatywnych źródeł dostaw.

"Białoruska Kompania Naftowa (BNK) kupiła partię norweskiej ropy Johan Sverdrup w ilości 80 tys. ton z dostawą do litewskiego portu w Kłajpedzie 22 stycznia" - poinformował agencję Interfax-Zachód przedstawiciel służby prasowej koncernu.

Ropa jest przeznaczona dla rafinerii w Nowopołocku. BNK to państwowa firma, odpowiedzialna za eksport białoruskich paliw - podała agencja Interfax Zachód.

Spółka Lietuvos Geleżinkeliai (Koleje Litewskie) potwierdziła, że norweska ropa dotrze do Białorusi przez port w Kłajpedzie, a następnie transportowana będzie pociągami.

"Ten ładunek z portu w Kłajpedzie przewiozą litewskie koleje" - powiedział agencji BNS przedstawiciel spółki Mantas Dubauskas. Wyjaśnił, że tankowiec do Kłajpedy ma przybyć we środę i potwierdził, że do białoruskiej rafinerii koleją zostanie dostarczonych około 80 ton ropy naftowej.
Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius wskazał, że Litwa może zaproponować Białorusi dostawę nie tylko ropy, ale też gazu jako alternatywę dla rosyjskich surowców. "Jesteśmy zainteresowani tym, by Białoruś zdywersyfikowała dostawy źródeł energii" - powiedział Linkeviczius. Poinformował, że te kwestie zamierza omówić podczas wizyty w Mińsku, zaplanowanej na początek lutego.

Z powodu sporu o cenę surowca Białoruś i Rosja nie zawarły dotąd porozumienia w sprawie dostaw rosyjskiej ropy dla Białorusi na 2020 r. Po wstrzymaniu przez Rosję od 1 stycznia przesyłu ropy dla Białorusi, strony porozumiały się tylko w sprawie częściowych dostaw w styczniu, które zapewniają możliwość funkcjonowania dwóch białoruskich rafinerii na minimalnych mocach.Ze względu na brak umów i pełnych dostaw ropy Mińsk wstrzymał czasowo eksport paliw za granicę.

Mińsk poszukuje możliwości alternatywnych wobec rosyjskich dostaw ropy naftowej. W tym celu zwrócił się m.in. do Polski, Ukrainy, krajów bałtyckich, Kazachstanu, Azerbejdżanu.

Dwie białoruskie rafinerie w Mozyrzu i Nowopołocku są uzależnione od rosyjskich dostaw. Produkty naftowe są głównym towarem eksportowym Białorusi. Zakupy ropy z innych źródeł niż Rosja są możliwe, jednak będą znacznie droższe niż dotowany przez Rosję surowiec, co z kolei obniży dochody Mińska ze sprzedaży paliw.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 21.01.2020r. 09:05
I dobrze. Skoro Białoruś ma kupować ropę w cenach światowych to powinna kupować jak najwięcej jej ze świata, a ruskim... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE