ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Artelys: Europa nie potrzebuje nowej infrastruktury gazowej do zabezpieczenia dostaw
21.01.2020r. 06:35

Według badania przeprowadzonego przez konsultantów branżowych Artelys, Europa nie potrzebuje nowej infrastruktury gazowej do zabezpieczenia dostaw. - Istnieje ryzyko zmarnowania 29 miliardów euro na niepotrzebne projekty gazowe - ostrzega cytowany przez BiznesAlert.pl Artelys.

Komisja Parlamentu Europejskiego przeprowadzi głosowanie o odrzuceniu lub zatwierdzeniu proponowanej listy projektów energetycznych, kwalifikujących się do otrzymania funduszy UE.

31 października Komisja Europejska przedstawiła czwartą unijną listę projektów, będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI). Zawiera ona 151 projektów infrastruktury energetycznej, z których 70 procent dotyczy energii elektrycznej i inteligentnych sieci.

Badanie Artelys, przeprowadzone na zlecenie Europejskiej Fundacji Klimatycznej sugeruje, że większość z projektów gazowych na liście PCI może być "niepotrzebna".

- Obecna infrastruktura gazowa w UE jest w stanie sprostać różnorodnym scenariuszom przyszłego zapotrzebowania na gaz, nawet w przypadku ekstremalnych zakłóceń w dostawach - argumentują konsultanci. - Większość z 32 projektów jest zbędna z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw i stanowi potencjalną, nadmierną inwestycję dziesiątek miliardów euro, wspieraną przez europejskie fundusze publiczne.

Projekty znajdujące się na liście PCI kwalifikują się do otrzymania pieniędzy za pośrednictwem instrumentu "Łącząc Europę" (CEF - Connecting Europe Facility), który może pokryć 50 procent kosztów danego przedsięwzięcia.

Minister energii Luksemburga Claude Turmes stwierdził, że nie byłoby to rozsądne wykorzystanie pieniędzy podatników UE. - Ryzykujemy marnotrawstwem 29 miliardów euro na przyszłe osierocone aktywa, zamykając nasz system energetyczny, który uzależni się od paliw kopalnych na następne 40 lat - powiedział, wzywając Europę do inwestowania w energię odnawialną.
Pascal Canfi, poseł do Parlamentu Europejskiego, wezwał Komisję do ponownego zbadania listy. - Jeśli podążymy za danymi z raportu Artelys, oznaczałoby to, że za każde euro przekazane Funduszowi Sprawiedliwej Transformacji, Komisja byłaby gotowa przeznaczyć cztery euro na finansowanie projektów gazowych - zauważył. Zasugerował również, że Komisja powinna zrewidować swoje priorytety.
Komisja Europejska broniła proponowanej listy, informując, że odzwierciedla ona rosnącą rolę OZE w systemie energetycznym oraz potrzebę wzmocnienia sieci umożliwiającej integrację odnawialnych źródeł energii i większy handel transgraniczny.

Tak było w przypadku poprzedniej Komisji pod przewodnictwem Jean-Claude'a Junckera. Nowa przewodnicząca Ursula von der Leyen zobowiązała się, że Europa będzie pierwszym na świecie kontynentem neutralnym dla klimatu. Do końca marca Niemka ma przedstawić projekt ustawy klimatycznej, która pomoże osiągnąć cel neutralności klimatu do 2050 roku.

Martin Hojsik, poseł do Parlamentu Europejskiego przyznał, że lista nie jest spójna z celami klimatycznymi UE. - Jest to jeden z pierwszych testów dla Komisji. To pokazuje, że von der Leyen poważnie podchodzi do Europejskiego Zielonego Ładu i porozumienia paryskiego - powiedział, wzywając Komisję do zmiany kryteriów PCI. Zwolennicy projektów gazowych twierdzą, że są one konieczne ze względów bezpieczeństwa dostaw.

James Watson, sekretarz generalny Eurogasu powiedział, że czwarta lista PCI została sporządzona w oparciu o prognozy podaży i popytu. - Wspomniane projekty są ważne i są niezbędną częścią infrastruktury energetycznej UE - zaznacza w rozmowie z Euractiv. Dodał, że lista odzwierciedla potrzeby państw członkowskich w zakresie ukończenia i integracji rynków energii.

Oczekuje się jednak, że posłowie PE zwrócą się z prośbą do Komisji o ponowne zbadanie listy w świetle europejskiego zielonego porozumienia. - Komisja musi przeanalizować zgodność każdego projektu gazowego z nowymi zobowiązaniami Unii - powiedział Pascal Canfin.

Parlament Europejski przeprowadzi głosowanie w sprawie czwartej listy PCI na posiedzeniu plenarnym w połowie lutego 2020 roku - czytamy w BiznesAlert.pl.
Euractiv , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: liczyk 21.01.2020r. 16:36
ta projekty są bardzo potrzebne
inniwestorzy bardzo potrzebują tych pieniędzy
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE