ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGG: wszyscy pracownicy spółki mają zapewnione zatrudnienie, nie ma planów zwolnień
21.01.2020r. 08:14

Wszyscy pracownicy spółki mają zapewnione zatrudnienie i nie ma żadnych planów dotyczących zwolnień - oświadczyła we wtorek zatrudniająca ok. 42 tys. osób Polska Grupa Górnicza (PGG) w odpowiedzi na związkowe doniesienia o możliwej likwidacji ruchu Pokój - części kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej.

We wtorek związkowcy z ruchu Pokój zorganizowali w kopalni tzw. masówki, podczas których informują załogi o możliwości zakończenia wydobycia węgla w tej kopalni jeszcze w tym roku, zamiast z końcem roku 2022. Świadczy o tym - ich zdaniem - wstrzymanie robót inwestycyjnych w zakładzie. Związki domagają się kontynuacji zbrojenia trzech ścian wydobywczych.

W swoim wtorkowym oświadczeniu przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej nie odnieśli się bezpośrednio do informacji o możliwej likwidacji ruchu Pokój jeszcze w tym roku. Przyznali jednak, że "obecnie trwają analizy dotyczące planów techniczno-ekonomicznych kopalni, mające na celu wypracowanie najbardziej optymalnego modelu jej funkcjonowania w ramach kopalni zespolonej Ruda".

Kopalnia zespolona Ruda powstała ponad 3,5 roku temu z połączenia trzech samodzielnych wcześniej kopalń: Bielszowice, Halemba-Wirek i Pokój. Z końcem 2016 r. wyodrębnioną część kopalni Pokój (tzw. ruchu Pokój 1) przekazano do likwidacji w Spółce Restrukturyzacji Kopalń, wraz z ponad tysiącem pracowników uprawnionych do świadczeń osłonowych. Transakcja nie oznaczała jednak zakończenia eksploatacji węgla w Pokoju. Ruchy Pokój i Bielszowice zyskały podziemne połączenie, dzięki któremu węgiel z Pokoju transportowany jest do Bielszowic.

Polska Grupa Górnicza nie wyklucza, że pracownicy ruchu Pokój mogą być przenoszeni do pracy w innym miejscu. Spółka zapewnia jednak, że - jak podano w oświadczeniu - "ewentualne przemieszczenia pracowników ruchu Pokój będą realizowane w ramach kopalni zespolonej Ruda".

W ubiegłym tygodniu działające w ruchu Pokój związki zawodowe we wspólnym oświadczeniu wyraziły sprzeciw wobec - jak napisano - prób likwidacji kopalni Pokój. Natomiast we wtorek od rana związkowcy organizują tzw. masówki, podczas których informują załogę o zagrożeniach dla kopalni. Pierwszą masówkę zorganizowano przed poranną zmianą, kolejne mają odbywać się przed następnymi zmianami, aż do północy.
"Będziemy informować górników o sytuacji, w której znalazła się kopalnia (...). Na skutek m.in. nietrafionych inwestycji, niegospodarności, złego zarządzania czy niekompetentnych menedżerów, chce się skrócić żywotność kopalni aż o 2 lata. Wstrzymano inwestycje i ściany, choć jeszcze w październiku zapewniano nas, że ściany te pójdą w ruch i będą sypać węgiel" - zapowiedział szef związku Sierpień'80 w Polskiej Grupie Górniczej Przemysław Skupin, który sytuację ruchu Pokój ocenia jako "skandaliczną i tragiczną".

Związkowcy wezwali zarząd PGG i dyrekcję kopalni do odblokowania ścian wydobywczych i kontynuacji inwestycji w wydobycie węgla. Jeżeli do tego nie dojdzie, zapowiadają akcję protestacyjną w obronie kopalni i miejsc pracy. Przypominają, iż gdy kilka lat temu łączono w jedną trzy rudzkie kopalnie, zapowiadano, że ruch Pokój będzie wydobywał węgiel co najmniej do końca 2022 roku.

"Dziś jest poważna groźba, że zakończy wydobycie jeszcze w tym roku, do czego dopuścić nie chcą ani górnicy, ani związkowcy" - podał związek Sierpień'80. Strona społeczna zażądała od kierownictwa PGG oraz dyrekcji kopalni natychmiastowego odblokowania zaplanowanych i częściowo wykonanych robót inwestycyjnych. Jeśli tak się nie stanie, związkowcy zamierzają złożyć zawiadomienie o niegospodarności do "odpowiednich służb". Ponadto - jak napisano w oświadczeniu - należy się liczyć z "ostrą odpowiedzią" załogi.

"Na ruchu Pokój wstrzymano w ostatnim czasie dalsze roboty inwestycyjne, pomimo rozcięcia ścian 154, 155 i 157. Zbrojenia tych ścian i przodki są zastopowane, co oznaczać może początek szybkiego końca kopalni. Wydaje się to tym bardziej niezrozumiałe ekonomicznie, że roboty inwestycyjne przerwano niejako w połowie, uprzednio wkładając w nie miliony złotych" - podali związkowcy, według których przypadek kopalni Pokój może być wstępem, "po którym nastąpi intensyfikacja procesów likwidacyjnych w polskim górnictwie".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE