ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Protesty przeciwko budowie fabryki Tesli w Niemczech
21.01.2020r. 08:17

Tesla planuje budowę ogromnej fabryki samochodów elektrycznych na przedmieściach Berlina. W sobotę odbył się protest, w którym uczestniczyło około 250 Niemców. Zdaniem demonstrantów, przedsięwzięcie zagrozi zaopatrzeniu w wodę i dzikiej przyrodzie w okolicy - czytamy w BiznesAlert.pl.

W listopadzie 2019 roku amerykański producent samochodów ogłosił, że zbuduje swoją pierwszą europejską fabrykę Gigafactory 4. Wielki kompleks ma powstać w Grunheide we wschodniej Brandenburgii.

Politycy, związki zawodowe i grupy branżowe przyjęły to posunięcie z zadowoleniem. Powstanie nowego zakładu zapewniłoby nowe miejsca pracy. Pojawiły się jednak przypuszczenia o problemach środowiskowych, czego efektem jest pojawienie się setek protestantów na ulicy. - Jesteśmy tutaj, jesteśmy głośni, ponieważ Tesla kradnie naszą wodę - krzyczeli uczestnicy manifestacji. W czwartek brandenburskie stowarzyszenie wodne ostrzegło przed "poważnymi problemami z zaopatrzeniem w wodę pitną i odprowadzaniem ścieków".
Malejące zasoby

Anne Bach, działaczka na rzecz środowiska, powiedziała, że plany Tesli pokazały, iż zakład będzie potrzebował ponad trzysta m sześc. wody na godzinę. To wpłynęłoby na malejące zasoby tego obszaru. - Nie jestem wrogiem Tesli. Tutaj chodzi o obszar leśny, który jest chronioną strefą dzikiej przyrody - powiedziała Bach.

- W takim systemie ekologicznym, jak ten tutaj, i przy zmianie klimatu, nie mogę zrozumieć, dlaczego od samego początku nie została wybrana inna lokalizacja - powiedział Frank Gersdorf, członek inicjatywy obywatelskiej "Grunheide przeciwko Gigafactory 4". To lokalna grupa, która zorganizowała sobotni protest.
W przeszłości protesty ekologów w Niemczech wstrzymywały i opóźniały plany dużych przedsięwzięć. Przykładem jest lokalny sprzeciw wobec wydobycia węgla brunatnego przez RWE w lesie Hambach koło Kolonii. To wydarzenie stało się symbolem protestów przeciwko węglowi.
Tesla buduje przyszłość

Obok głównego protestu, po drugiej stronie ulicy, można było dostrzec około 20 osób ze sztandarami witającymi Teslę. - Jesteśmy tutaj, jesteśmy głośni, ponieważ Tesla buduje naszą przyszłość - skandowały dzieci.

Bernd Kutz, mieszkaniec Grunheide, przyznał, że Tesla stworzy miejsca pracy i da szansę młodym ludziom. - Jestem tutaj, ponieważ nie rozumiem demonstrantów, którzy krzyczą i pokazują nam środkowy palec. Dlaczego ludzie zawsze muszą być pesymistami? - powiedział.
Reuters , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE