ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Indie rozważą możliwość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w energetykę jądrową
21.01.2020r. 14:28

Chcąc uczynić Indie globalnym graczem w sektorze energii jądrowej, rząd premiera Modi rozważa wydanie zezwolenia na bezpośrednie inwestycje zagraniczne (FDI) w energetykę jądrową.

Decyzja, która prawdopodobnie zostanie rozpatrzona przez biuro premiera (PMO), stanowiłaby zasadniczą zmianę paradygmatu indyjskiej polityki w zakresie energii jądrowej i następnie "otworzyłaby bramę dla międzynarodowych firm" do inwestowania w projekty energetyki jądrowej, zakładające budowę 10 bloków energetycznych z ciśnieniowymi reaktorami ciężkowodnymi (PHWR), każdy o mocy 700 MWe. Po ich uruchomieniu miałoby zostać zbudowane kolejne siedem podobnych reaktorów.

Po rozmowach z PMO Departament Energii Atomowej (DAE) zwrócił się do Ministerstwa Prawa Unii o opinię prawną na temat tego, czy w przypadku energetyki jądrowej można dopuścić zagraniczne inwestycje, jeśli polityka FDI zostanie zmieniona.

"Departament (DAE) proponuje przedłożenie raportu do rozpatrzenia przez PMO po zasięgnięciu opinii Komisji Energii Atomowej (AEC) w sprawie zmiany polityki", zawiera list Sekretarza DAE (Anushakti Bhawan) z 8 stycznia bieżącego roku. "Według stanowiska DAE ustawa dotycząca energii jądrowej Atomic Energy Act w żaden sposób nie zabrania udziału sektora prywatnego w projektach energetyki jądrowej", dodaje autor listu.

Przedstawiciel DAE wyjaśnia stanowisko departamentu: "Ustawa zezwala na prywatne inwestycje. Jednak polityka rządu dotycząca bezpośrednich inwestycji zagranicznych nie zezwala na zagraniczne inwestycje w projekty jądrowe. Po zmianie polityki bezpośrednich inwestycji zagranicznych otworzy to drzwi dla inwestowania dalszych funduszy w sektor energetyki jądrowej". Źródła podały, że kilka zagranicznych firm, w tym Westinghouse Electric Company (WEC) i GE-Hitachi z USA, Electricite de France (EDF) z Francji i Rosatom z Rosji, wyraziły żywe zainteresowanie uczestnictwem w indyjskich projektach energetyki jądrowej.

Według źródeł rządowych wielonarodowe korporacje jądrowe są zainteresowane inwestowaniem w różnych obszarach, takich jak technologia, dostawy lub budowa obiektów i usługi serwisowe. Te zagraniczne firmy nie mogą jednak jeszcze inwestować w rosnącą liczbę projektów energetyki jądrowej w tym kraju, ponieważ nie pozwala im na to obecna polityka FDI. Przemysł ciężki w Indiach uzna pozytywną decyzję rządu o otwarciu drzwi do bezpośrednich inwestycji zagranicznych za zaproszenie do pozyskania kapitału na rozbudowę swoich obiektów.
Indie omówiły dotychczas plany z francuskim EDF na budowę sześciu reaktorów EPR i z USA na budowę sześciu AP1000. Projekty te utknęły w martwym punkcie przez ponad dekadę ze względu na indyjskie prawo dotyczące odpowiedzialności dostawców za ewentualne szkody jądrowe. Decyzja o otwarciu krajowego sektora jądrowego na bezpośrednie inwestycje zagraniczne nie zmieni tej sytuacji, ale mogłaby przyciągnąć bardzo potrzebne finansowanie ogromnego wysiłku zbudowania 10 bloków PHWR.

Zakładając, że elektrownie będą kosztować średnio 3000 USD/KW, to jednostka o mocy 700 MWe będzie kosztować 2,1 miliarda USD. Jest to nadal o wiele mniej niż koszt EPR, pomimo niskich kosztów pracy w Indiach, ze względu na konieczność importu zbiornika ciśnieniowego reaktora i innych jego głównych komponentów o długim czasie realizacji.

Wynika z tego, że pierwsze dziesięć bloków PHWR kosztowałoby około 21 miliardów USD, chociaż z czasem można by osiągnąć oszczędności kosztów, gdy ustabilizuje się łańcuch dostaw dla głównych komponentów. Należy pamiętać, że Indie mogą wytwarzać wszystkie elementy niezbędne do budowy elektrowni, ponieważ reaktory PHWR nie wymagają dużych komponenetów i odkuwek stosowanych przy budowie francuskich i amerykańskich reaktorów PWR.

Głównym wyzwaniem dla Indii będzie pozyskanie wystarczającej ilości uranu, jako paliwa dla elektrowni. Nie są one członkiem Grupy Dostawców Jądrowych, bowiem opierają się podpisaniu Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), częściowo z powodu trwającego od dziesięcioleci odstraszania Pakistanu za pomocą posiadanej broni jądrowej.

W Indiach energia jądrowa jest piątym, co do wielkości źródłem energii elektrycznej po węglu, gazie, hydroenergetyce i energii wiatrowej. Obecnie czynne są 22 reaktory jądrowe o sumarycznej mocy 6255 MWe zainstalowane w siedmiu elektrowniach jądrowych, które w roku 2018 wyprodukowały 35,4 TWh, co stanowi 3,1% krajowej produkcji energii elektrycznej. W budowie znajduje się 7 reaktorów o całkowitej projektowanej mocy 4824 MWe.
Economic Times , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE