ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Białoruś wznowiła eksport paliw; oczekuje dostaw ropy z innych źródeł niż Rosja
21.01.2020r. 15:14

Białoruś wznowiła eksport produktów naftowych - poinformował we wtorek szef koncernu Biełnaftachim Andrej Rybakou. Zapowiedział również, że wkrótce oczekiwane są dostawy ropy z innych źródeł niż Rosja.

"Eksport był wstrzymany na krótki okres. Teraz ta decyzja została odwołana, chociaż nie osiągnęliśmy jeszcze takiego poziomu eksportu, jaki przewiduje biznes plan. Zakazu na eksport nie ma" - powiedział Rybakou po naradzie z udziałem prezydenta Alaksandra Łukaszenki, poświęconej eksportowi paliw.

O czasowym wstrzymaniu eksportu paliw za granicę Biełnaftachim poinformował 3 stycznia. Wcześniej, 1 stycznia, Rosja wstrzymała dostawy ropy na Białoruś, ponieważ nie udało się uzgodnić białorusko-rosyjskich kontraktów na dostawy surowca w 2020 r.

Pomimo uruchomienia częściowych dostaw, porozumienia wciąż nie ma, a Białoruś poszukuje alternatywnych dostaw surowca.

W czasie wtorkowej narady Łukaszenka zapowiedział, że Białoruś powinna dążyć do dywersyfikacji dostaw ropy, ograniczając ilość surowca kupowanego w Rosji do 30-40 proc. swoich potrzeb.

Rybakou zapowiedział, że Mińsk spodziewa się wkrótce dostaw ropy z innych kierunków.
"Pracujemy nad tym. Nie będę teraz ogłaszać, ale mamy już praktycznie gotowe kontrakty na dostawy ropy z alternatywnych źródeł" - oświadczył szef Biełnaftachimu, cytowany przez agencję BiełTA.

Jak wyjaśnił Rybakou, w białoruskich rafineriach trwają obecnie prace mające na celu dostosowanie różnych gatunków ropy do wymogów technicznych w tych zakładach.

"Sprawdzamy różne gatunki. Są dwa aspekty: własne oprzyrządowanie i możliwość mieszania różnych gatunków, doprowadzenie ich do parametrów zgodnych z tym oprzyrządowaniem" - powiedział Rybakou.

W poniedziałek poinformowano, że Białoruska Kompania Naftowa kupiła 80 tys. ton norweskiej ropy dla rafinerii Naftan w Nowopołocku. Ma ona trafić na Białoruś koleją z portu w litewskiej Kłajpedzie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE