ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MSZ Węgier: bez energii atomowej Europa nie osiągnie neutralności klimatycznej
21.01.2020r. 16:04

Bez energii nuklearnej Europa nie osiągnie neutralności klimatycznej do 2050 roku - oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto na konferencji poświęconej branży atomowej w Pradze. Zacytowała go agencja MTI.

"UE powinna zapewnić jednakowe warunki, a nawet wesprzeć szerszą produkcję energii nuklearnej, gdyż w elektrowniach atomowych można produkować energię elektryczną bezpiecznie, ekologicznie, tanio i w sposób na dłuższą metę przewidywalny" - oznajmił Szijjarto. Jak dodał, cytowany przez MTI, Unia powinna zaprzestać dyskryminacji energii atomowej.

Szijjarto ocenił, że Węgry znajdują się w czołówce państw walczących ze zmianami klimatycznymi i dzięki inwestycjom w energetykę atomową do 2030 r. 90 proc. energii produkowanej w tym kraju będzie neutralne klimatycznie.

"To unikalne w skali całej Europy, a i na świecie jest bardzo niewiele, bo tylko 21 takich państw, które są w stanie uzyskiwać stały wzrost, jednocześnie redukując emisję szkodliwych substancji" - oznajmił.

Podkreślił, że gdy uruchomione zostaną dwa nowe reaktory atomowe w elektrowni w Paksu, Węgry będą mogły zredukować emisje dwutlenku węgla o 17 mln ton rocznie. "Jeśli weźmiemy pod uwagę, że węgierskie roczne emisje całego sektora transportowego w kraju wynoszą 12 mln ton, zrozumiemy, że dzięki uruchomieniu (nowych) reaktorów w Paksu zdołamy uniknąć o półtora raza większej emisji i jej zapobiec " - podkreślił.
Dodał, że jest to już inwestycja międzynarodowa, bo obok rosyjskiego Rosatomu są w nią zaangażowane takie firmy jak amerykański General Electric, który wyprodukuje turbiny, a także francuski Framatome i niemiecki Siemens, które będą odpowiedzialne za systemy kierownicze.

"Jest to więc duży projekt międzynarodowy. Możemy być dumni, że dzięki inwestycji w Paksu stwarzamy platformę dla bardzo poważnej współpracy między Wschodem i Zachodem w tak postępowej i newralgicznej dziedzinie jak energetyka atomowa" - dodał.

Jak poinformował, Węgry uruchomią nowy program stypendialny, w ramach którego zapewnią wykształcenie inżyniera elektrowni atomowej 50 zagranicznym studentom rocznie. "Drugim krokiem w ramach tego programu będzie otwarcie w następnych latach nuklearnej akademii w Paksu" - zaznaczył, dodając, że będą mogli w nim uczestniczyć młodzi ludzie z całego świata.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE