ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGG: 14 pensja zostanie wypłacona w terminie
22.01.2020r. 09:27

W związku ze spotkaniem zarządu PGG ze stroną społeczną, które odbyło się 21 stycznia br., Polska Grupa Górnicza informuje, że postanowiła przeznaczyć na wypłatę dla pracowników 100 proc. zaplanowanych w budżecie środków na wypłatę tzw. 14. pensji - poinformowała spółka na swojej stronie internetowej.

Podział tej kwoty nastąpi zgodnie z porozumieniem zawartym ze stroną społeczną w dniu 23 kiwetnia 2018 roku. Z tej kwoty, część środków wypłacona zostanie proporcjonalnie do poziomu wydobycia osiągniętego w kopalniach w 2019 roku. Pozostała część ma zostać rozdysponowana po przeprowadzeniu konsultacji ze stroną społeczną - napisano dalej.

W dniu wczorajszym serwis nettg.pl poinformował, że spotkanie strony związkowej z zarządem Polskiej Grupy Górniczej w sprawie wysokości nagród rocznych (tzw. czternastek), które odbyło się we wtorek, 21 stycznia, nie przyniosło porozumienia. Związkowcy ostrzegają, że sytuacja może spowodować wybuch niekontrolowanego protestu wśród górników - informował nettg.pl.

Oświadczenie PGG jest odpowiedzią na wątpliwości związkowców z PGG dotyczące sposobu naliczania "czternastki", wobec różnic w interpretacji porozumienia w tej sprawie z kwietnia 2018 r. Chodzi przede wszystkim o tę część świadczenia, która - zgodnie z porozumieniem sprzed ponad półtora roku - powinna mieć charakter motywacyjny.

W środę PGG zapewniła, że podział kwoty przeznaczonej na wypłatę "czternastki" nastąpi zgodnie z porozumieniem zawartym ze stroną społeczną 23 kwietnia 2018 r.

"Z tej kwoty część środków wypłacona zostanie proporcjonalnie do poziomu wydobycia osiągniętego w kopalniach w 2019 roku. Pozostała część ma zostać rozdysponowana po przeprowadzeniu konsultacji ze stroną społeczną" - poinformował rzecznik spółki Tomasz Głogowski. Zapewnił, że PGG wypłaci pracownikom 100 proc. środków zaplanowanych w budżecie na wypłatę tzw. 14-pensji.
W porozumieniu z 23 kwietnia 2018 r., które zakończyło trwający wówczas w PGG spór zbiorowy, ustalono, iż 85 proc. nagrody rocznej (tzw. czternastki) ma być gwarantowana, natomiast druga, motywacyjna, część (do 30 proc. nagrody) będzie uzależniona od stopnia wykonywania planów wydobywczych przez kopalnie.

Według związkowców takie zapisy oznaczają, że pracownicy kopalń, które w pełni wykonały założenia planów techniczno-ekonomicznych, powinni otrzymać wyższe nagrody, w wysokości łącznie 115 proc. naliczonego świadczenia (gwarantowane 85 proc. i dodatkowe 30 proc. za wykonanie zadań). Spór dotyczy definicji zadania ustalonego i zadania minimalnego. Związki uważają, że w kopalniach, które wykonały plan, załodze należy się 115 proc. świadczenia, a w pozostałych 100 proc.

Zarząd PGG zapewnia, że motywacyjna część nagrody będzie rozdysponowana "po przeprowadzeniu konsultacji ze stroną społeczną". Związkowcy nie wykluczają protestów, jeżeli nie uda się porozumieć co do zasad wypłaty czternastki.

Jesienią ub. roku zarząd PGG zgodził się na postulat strony społecznej, by do podstawy naliczania tegorocznej 14. pensji wliczyć przysługujące górnikom gwarantowane dodatki do przepracowanych dniówek. Dzięki temu świadczenie - równe w przybliżeniu jednej miesięcznej pensji - ma być o kilkaset złotych wyższe.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: Kaz 22.01.2020r. 10:13
Cud nad Wisłą !!! Ogromne hałdy węgla leżą na składach i nikt tego nie chce kupić, na dodatek aura iście wiosenna, a... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Tomasz 22.01.2020r. 10:52
A to ci dopiero !!! Związkowi bonzowie wymusili wypłatę pieniędzy dla pracowników kopalń. Zapytam więc szczerze : czy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 22.01.2020r. 10:53
Pgg na minusie i plan leży ale czternastka się należy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kaja 22.01.2020r. 13:17
Cyt. "Wtorkowa Rzeczpospolita napisała, że od stycznia do listopada minionego roku krajowa branża węglowa... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: wujo 22.01.2020r. 14:35
Panie Ministrze Gawędo. Czas zacząć naprawdę będących w ciężkiej sytuacji górników przekwalifikowywać a nie ich... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 22-01-2020r. 16:00 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE