ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Minister Kurtyka o polsko-japońskiej współpracy w zakresie energetyki
22.01.2020r. 10:02

Głównymi tematami poruszanymi podczas pobytu ministra klimatu Michała Kurtyki w Japonii były obszary potencjalnej współpracy w zakresie polityki energetycznej związane z redukcją emisji i polityką klimatyczną.

Obszary potencjalnej współpracy w zakresie polityki energetycznej związane z redukcją emisji i polityką klimatyczną to główne tematy poruszane podczas pobytu ministra klimatu Michała Kurtyki w Japonii. Trwająca cztery dni wizyta (19-22 stycznia) odbyła się w ramach delegacji rządowej z udziałem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz wiceministra klimatu Ireneusza Zyski.

Polsko - Japońska Sesja Ekonomiczna

W trakcie wizyty w Japonii minister Kurtyka uczestniczył w polsko-japońskim spotkaniu biznesowym nt. energetyki. Minister podkreślił, że Polska i Japonia stoją przed wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatu i realizacją zobowiązań wynikających z Porozumienia paryskiego oraz potrzebą zmiany miksu energetycznego."Polska jest zwolennikiem niskoemisyjnej transformacji energetycznej, o charakterze ewolucyjnym. Dla nas ważne jest nie tylko zapewnienie zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności gospodarki, ale także bezpieczeństwa energetycznego kraju" - powiedział.

Szef resortu klimatu zaznaczył też, że Polska jest otwarta na dalsze pogłębianie współpracy z Japonią we wprowadzaniu nowych technologii w dziedzinie elektromobilności oraz wykorzystania potencjału pojazdów elektrycznych, jako magazynów energii.

"Jako kraj rozwijający swój pierwszy program jądrowy i opierający się w dużej mierze na doświadczeniu międzynarodowym, jesteśmy wdzięczni także za dotychczasową współpracę polsko-japońską w tym obszarze, a szczególnie za dzielenie się doświadczeniami japońskich partnerów" - dodał.

Spotkania bilateralne

Podczas wizyty w Japonii minister Kurtyka i wiceminister Zyska odbyli szereg spotkań bilateralnych m.in. z japońskim ministrem gospodarki, przemysłu i handlu Hiroshi Kajiyamą. Minister Kurtyka zaznaczył, że Japonia jest jednym z głównych partnerów Polski w sektorze energetycznym.

"Promowanie czystej mobilności jest kluczem do osiągnięcia celów redukcji emisji. Uważamy, że ograniczenie emisji z transportu drogowego musi uwzględniać możliwości technologiczne i czasowe, a także czynniki ekonomiczne i nowe trendy w transporcie. Dlatego doceniamy zainteresowanie japońskiego biznesu inwestycjami w Polsce" - powiedział minister klimatu.
"Rosnące tempo produkcji pojazdów elektrycznych i wymagania UE w zakresie jakości powietrza wskazują, że elektromobilność jest przyszłością przemysłu motoryzacyjnego w Polsce. Jesteśmy otwarci na ściślejszą współpracę naukową z Japonią w tej dziedzinie" - dodał.

Michał Kurtyka, minister klimatu, spotkał się też z Koizumi Shinjiro, japońskim ministrem środowiska. Rozmowy dotyczyły m.in. działań na rzecz ochrony klimatu. Z kolei na temat współpracy w obszarze nauki i technologii minister Kurtyka rozmawiał z Michiko Ueno - wiceminister w Ministerstwie Nauki, Technologii, Kultury i Sportu.

Szef resortu klimatu Michał Kurtyka towarzyszył również premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas spotkania z premierem Japonii - Shinzo Abe. Rozmowy szefów rządów obu państw dotyczyły m.in. współpracy gospodarczej.

Wykład na Uniwersytecie Tokijskim

Minister klimatu Michał Kurtyka wygłosił także wykład w Instytucie Nauk Przemysłowych Uniwersytetu Tokijskiego nt. "Roli polityki klimatycznej w polityce przemysłowej". Wcześniej wspólnie z wiceministrem Ireneuszem Zyską spotkał się z władzami Instytutu.

"Globalna gospodarka stoi przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest ograniczenie szkodliwych emisji. Odnawialne źródła energii, wodór i elektromobilność są sposobem walki z zanieczyszczeniem powietrza" - powiedział.

W trakcie wizyty w Japonii minister Kurtyka odwiedził również Japońską Agencję Energii Atomowej (Japan Atomic Energy Agency) oraz Centrum Badań i Rozwoju w Oarai.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: ObŚ 22.01.2020r. 11:36
Pan minister mógłby się wreszcie dowiedzieć, że pierwszy swój program jądrowy Polska rozwijała od lat 70-tych do... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kreatywny innowator 22.01.2020r. 16:27
czy będą szkolenia w Fukushimie?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE