ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Jądrowe szanse dla regionu - seminarium w Gdańsku
22.01.2020r. 11:34

21-22 stycznia 2020 r. w Gdańsku odbyło się seminarium "Kierunki rozwoju i szanse dla regionu związane z budową elektrowni jądrowej", zorganizowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Akademię Pomorską w Słupsku.

Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli samorządu i instytucji Województwa Pomorskiego zaangażowanych w realizację pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, która będzie największą inwestycją gospodarczą w naszym kraju. W wydarzeniu uczestniczyli zagraniczni eksperci z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), Wielkiej Brytanii i Finlandii, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem przy realizacji projektów jądrowych na świecie.

"Celem seminarium było pokazanie na przykładzie innych krajów, że budowa elektrowni jądrowej stwarza duże możliwości rozwoju gospodarczego dla regionu, w którym powstaje" - powiedział Zbigniew Kubacki, Zastępca Dyrektora Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Aktywów Państwowych. "Spotkaliśmy się, aby skorzystać z dobrych światowych wzorców w realizacji tego typu inwestycji - pamiętając, że budowa siłowni jądrowej to wyzwanie nie tylko dla inwestora, ale również dla województwa, powiatów i gmin, w których zlokalizowana będzie elektrownia" - dodał Wicedyrektor.
Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Leszek Bonna przypomniał w swoim wystąpieniu, że dwie z rozważanych lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej znajdują się na Pomorzu a władze samorządowe "od lat konsekwentnie starają się aktywnie uczestniczyć w działaniach mających na celu realizację tego przedsięwzięcia". Marszałek podkreślił, że w ramach Programu Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych spółka PGE EJ 1 w latach 2015-2019 przeznaczyła 9,2 mln zł na dofinansowanie 120 przedsięwzięć edukacyjnych, kulturalnych i tych związanych z lokalną infrastrukturą.

Wśród prelegentów seminarium byli eksperci zagraniczni oraz przedstawiciele polskich firm m.in. PGE i PSE. W trakcie wydarzenia dyskutowano o wpływie elektrowni jądrowej na rozwój gmin i regionów oraz roli społeczności lokalnej. Poruszono także kwestie przygotowania infrastruktury technicznej do budowy oraz badań środowiskowych w potencjalnych lokalizacjach. Przybliżono także temat bezpieczeństwa elektrowni jądrowych z reaktorami generacji III/III+ oraz ich oddziaływania radiacyjnego na środowisko.
Ministerstwo Aktywów Państwowych , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Choczewo 22.01.2020r. 15:02
Meldujemy się z Choczewa, aby uzupełnić ogólny punkt widzenia na budowę Ej - naturalnie z naszej perspektywy.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE